AKG
K545

Wygląda na to, że firma dała się wkręcić w spiralę corocznego wymieniania modeli. Pomimo pewnego braku spójności w numeracji, "545-tki" weszły na rynek jako następca pary K550 i K551.

Nasza ocena

Wykonanie
Cztery schematy kolorystyczne – czarny, biały, czarny z akcentami pomarańczowymi lub turkusowymi. Nowoczesne w formie, z ciekawym jednostronnym zawieszeniem muszli, wyglądają na wyjątkowo trwałe.
Brzmienie
Zrównoważone, neutralne, nieegzaltowane, ale z dużym zapasem dynamiki i detaliczności, uruchamianym przez wymagające tego nagrania i muzyczne momenty.
Artykuł pochodzi z Audio

AKG trzyma się koncepcji okrągłych muszli, różnicując ich wielkość zależnie od półki cenowej - ponieważ tutaj znajdujemy się w środku oferty, zatem i muszle są średniej wielkości.

Możemy je uznać za wokółuszne, o ile zignorujemy sam dół ucha, który już się nie zmieści - na szczęście nie powoduje to żadnego dyskomfortu, bowiem pady są wykonane z tak delikatnego materiału, iż po chwili przestajemy zwracać uwagę na to drobne "przydepnięcie".

Miłym drobiazgiem są czytelne oznaczenia L i R nadrukowane na siatce wewnątrz muszli AKG K545 - z konstrukcji nie zawsze w jasny sposób wynika (zwłaszcza, gdy muszle są okrągłe), który kanał jest który (nie wszyscy producenci trzymają się niepisanego standardu instalowania gniazd w lewej muszli).

Słuchawki AKG K545 - dodatkowe wyposażenie

Kolejnym dodatkiem jest dostarczenie w komplecie dwóch przewodów, przy czym jeden realizuje standard Apple (z mikrofonem i sterowaniem), ale drugi też ma mikrofon (bez sterowania), który powinien współpracować z większością współczesnych smartfonów.

Piszę "powinien" zamiast "współpracuje", ponieważ bez sprawdzenia, jak jest w rzeczywistości, lepiej sprawy nie przesądzać. Jest jeszcze przejściówka na 6,3 mm, ale w tym miejscu firma zaliczyła drobną wpadkę - przejściówka nie kontaktuje idealnie i do uzyskania prawidłowego sygnału musiałem wyciągać z niej wtyk 3,5 na grubość paznokcia.

Słuchawki AKG K545 - konstrukcja

Pałąk słuchawek AKG K545 to elastyczna stalowa blaszka o szerokości 3,5 cm z czytelnie nadrukowanymi oznaczeniami rozciągnięcia. To też niby drobiazg, ale gdy słuchawki z każdej strony można ustawić w 12 różnych położeniach, to zamiast zgadywać, kiedy są symetrycznie ustawione, wystarczy rzut oka.

Ciekawie opracowano zawiasologię - pierwsza para to masywne, ciasno spasowane metalowe osie pozwalające na ruch w płaszczyźnie pionowej (nie ma obawy, że podczas podskakiwania czy kręcenia głowy je strącimy); druga - kojarzy się z jednostronnymi zawieszeniami współczesnych motocykli. Wygląda to bardzo nowocześnie i działa bez zarzutu.

50-mm przetworniki poznaliśmy już w K550/K551. Udoskonalono za to komory za przetwornikami, aby poprawić jakość niskich tonów. Drugim powodem wprowadzenia nowego modelu była zmiana kolorystyki - pojawił się turkus i pomarańcz na kapslach oraz końcówkach przewodów.

Odsłuch

Mimo że AKG K545 słuchałem dość długo, a może właśnie dlatego, zamiast odwoływać się do wielu konkretnych utworów, pozwolę sobie na uogólnienie, które i tak wyczerpie temat.

Brzmienie neutralne, zrównoważone, klarowne... robi się nudno... i gdy już się zrelaksujemy, gdy już zaczynamy przysypiać, słuchając np. Berlioza symfonii "Fantastycznej", nagle pojawiają się kotły, które natychmiast stawiają na nogi, budząc nas z jesiennego letargu. Za audiofilską poprawnością (polityczną również) czai się tygrys z pazurami, który potrafi ryknąć i drapnąć prosto w ucho.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

AKG K545
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 281,5
Impedancja (Ω) 32
Pasmo przenoszenia (Hz) 10-25 000
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu