Od czasu premiery głośników podstawkowych KEF LS50 w 2011 r. technologie nieustannie się rozwijają, inżynierowie KEF także nieustannie poszukują nowych rozwiązań do zastosowania w swoich produktach. Rezultatem ich prac jest głośnik półkowy KEF LS50 Meta, następca LS50, w którym zastosowano technologię pochłaniania metamateriałów (opracowana wspólnie z Acoustic Metamaterials Group).
KEF LS50 Meta - technologia absorpcji metamateriałów
MAT to wysoce złożona, labiryntowa struktura, w której każdy z zawiłych kanałów skutecznie pochłania określoną częstotliwość. Po połączeniu kanały działają jak akustyczna czarna dziura, pochłaniając 99% niepożądanych częstotliwości pochodzących z tyłu głośnika wysokotonowego, eliminując wynikające z tego zniekształcenia i zapewniając czystszą, bardziej naturalną jakość dźwięku.
Czytaj również testy kolumn głośnikowych KEF
KEF LS50 Meta - Uni-Q 12. generacji
Głośnik wysokotonowy jest sercem 12. generacji Uni-Q z przetwornikiem MAT. Układ źródła punktowego Uni-Q zapewnia bardziej szczegółowy, precyzyjny i zintegrowany trójwymiarowy obraz dźwięku, tak równomiernie rozłożony, że "sweet spot" można znaleźć w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.
Inżynierowie firmy opracowali nowy wariant charakterystycznego przetwornika KEF z nowym odsprzęgaczem szyjki stożkowej i nowym układem napędowym, który jest precyzyjnie ukształtowany w celu zmniejszenia zniekształceń w zakresie wysokich częstotliwości głośnika średniotonowego.
W rezultacie mamy mniej przebarwień, mniej zniekształceń i dźwięk, który jest bardziej przejrzysty i realistyczny niż wcześniej. To samo można powiedzieć o wykonaniu basu, który jest głęboki i artykułowany.
Czytaj również: System KEF LS50 Wireless II
KEF LS50 Meta - obudowa
Niezwykle sztywna obudowa monitorów KEF LS50 Meta jest zoptymalizowana pod kątem najlepszej wydajności i ma gładkie, zakrzywione powierzchnie, które pomagają uzyskać bez zakłóceń dźwięk emitowany przez przegrodę.
Wewnątrz obudowy krzyżulce i CLD (Constrained Layer Damping) są połączone w celu tłumienia drgań wewnętrznych. W rezultacie LS50 Meta ma zapewniać bardzo niskie podbarwienie dźwięku.
Na spodniej stronie LS50 Meta znajdują się w każdym rogu gwinty, dzięki którym można umieścić głośnik na nowych podstawkach KEF S2. Podstawa S2 - podobnie jak jego poprzedniczka – ma również zintegrowane zarządzanie kablami i masywną, sprężystą nóżkę.
KEF LS50 Meta - wykończenie
Kolumny podstawkowe są KEF LS50 Meta dostępne w czterech wersjach: Carbon Black, Mineral White, Titanium Grey i Royal Blue Special Edition, wszystkie mają nowoczesne półmatowe wykończenie. Stojaki KEF S2 są również dopasowane kolorystycznie do modeli.
Kolumny podstawkowe KEF LS50 Meta otrzymały nagrodę EISA w kategorii "PODSTAWKOWE ZESPOŁY GŁOŚNIKOWE EISA 2021–2022"
"Pierwsze LS50 zostały nagrodzone przez EISA i powszechnie docenione, ale inżynierowie KEF-a nie spoczęli na laurach i wprowadzili szereg udoskonaleń, m.in. zastosowali metamateriał w celu wyeliminowania rezonansów przetwornika wysokotonowego. Może się to wydawać drobną modyfikacją, ale rezultaty są słyszalne. Już wcześniej świetny monitor stał się teraz czymś wyjątkowym i najlepszą propozycją w tej klasie zespołów głośnikowych. Zapewnia wspaniałą scenę dźwiękową z precyzyjnymi lokalizacjami, a do tego dobrze rozwinięty bas. Jeżeli brakuje miejsca na duże kolumny – czy nawet jeżeli jest go wystarczająco – warto wziąć pod uwagę nadzwyczajne możliwości LS50 Meta, ich awangardowy wygląd i nieskazitelne wykonanie" - czytamy w uzasadnieniu.
Źródło: GP Acoustics GMBH