FOCAL
Spirit Classic

Już podczas rozpakowywania czuć, że mamy do czynienia z produktem z wysokiej półki. To jest właśnie jeden z tych przypadków, gdy nie opłaca się iść na skróty nawet w kwestii opakowania, ponieważ niezwykle ważna jest reputacja.

Nasza ocena

Wykonanie
Bez udziwnień, ale we własnym stylu, pianka w padach z pamięcią kształtu, przetworniki z najwyższej półki, bardzo przyjemne materiały. Wyglądają na swoją cenę, a nawet jeszcze lepiej.
Brzmienie
Mocne, soczyste, dynamiczne, kreujące duże, nasycone źródła.
Artykuł pochodzi z Audio

Wewnątrz białego kartonu (owijki) znajduje się czarne, grube, eleganckie pudło zamykane na magnes, wyściełane gąbką, jakby miała ona chronić przynajmniej klejnoty koronne.

W środku, oprócz słuchawek, dwa kable - długi (3,8 m) i krótki (1,5 m). Pierwszy jest gruby, zakończony co prawda wtykiem 3,5 mm, ale z gwintem do stabilnego nakręcania przejściówki na 6,3 mm.

Przewód ten jest świetnie wykonany i niemal w ogóle nie przenosi odgłosów szurania o ubranie. Drugi kabel, cieńszy, również z 3,5-mm wtykiem przystosowanym do nakręcenia przejściówki, ma dodatkowo mikrofon z pojedynczym przyciskiem do odbierania rozmów telefonicznych (powinno działać z większością współczesnych smartfonów); jest jeszcze przejściówka do samolotu (dual-mono) oraz supermięciutki woreczek.

Focal Spirit Classic niechętnie, ale dają się złożyć (do wewnątrz pałąka). Użyte w konstrukcji materiały to w większości różne tworzywa sztuczne, ale od razu trzeba nadmienić, że są absolutnie najwyższej jakości.

Elementy skóropodobne - delikatne jak jedwab, a skorupy muszli bardziej przypominają drapane aluminium niż plastik. Zawiasy są już oczywiście metalowe i dobrze spasowane, przez co słuchawki nie mają tendencji do "uciekania" z głowy.

Słuchawki ładnie się "kompaktują", aczkolwiek zawias na środku muszli przy literce "F" już bardziej się nie odchyla.

Słuchawki ładnie się "kompaktują", aczkolwiek zawias na środku muszli przy literce "F" już bardziej się nie odchyla.

Odsłuch

Focal Spirit Classic od pierwszych taktów były zdecydowanie bardziej dynamiczne i soczyste (w dobrym znaczeniu tego słowa) w porównaniu z konkurencją.

Na pierwszy ogień poszła grupa Dead Can Dance w utworze "Opium" i stwierdzam z pełną odpowiedzialnością - głos Brendana Perry`ego zabrzmiał tak, że jakiekolwiek dalsze szukanie dziury w całym byłoby po prostu stratą czasu - potężne, ciepłe, wysycone do najdrobniejszego szczegółu brzmienie.

Co utwór, to samo - napełnione, gęste, melodyjne, mięsiste, itd., a dynamika wymiatająca najmniejsze drobiny kurzu z zakątków kanałów słuchowych.

Oczywiście to nie musi się podobać każdemu, to coś zupełnie innego od delikatnego brzmienia AT, a nawet spokojnego, neutralnego AKG, ale jeśli ktoś szuka brzmienia w rozmiarze XXL, gdzie fortepian ma wielką skrzynię, a wokalistka czym oddychać, to już znalazł.

Aktualnie słucham Kari Bremnes (ona często ma ciemne aranże) i te słuchawki jakby zostały pod nią zaprojektowane.

Na wszelki wypadek przesłuchałem jeszcze suitę Igora Strawińskiego "Ognisty ptak" - kotły, waltornie i fagoty potwierdziły, że przydomek Classic na słuchawkach dotyczy nie tylko klasycznego rocka, ale i klasyki poważnej.

Na pałąku został wytłoczony napis "The Spirit of Sound" i nie ma w tym krzty przesady, choć osobiście zaproponowałbym małą zmianę - "The Heavy Spirit of Sound".

Waldemar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

FOCAL Spirit Classic
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 255
Impedancja (Ω) 23
Pasmo przenoszenia (Hz) 5-22 000
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu