SENNHEISER Momentum 2

SENNHEISER
Momentum 2

Słuchawki

Takie momenty (nomen omen) w pracy recenzenta lubię najbardziej – testowanie nowości daje więcej satysfakcji, a w przypadku Sennheiserów sytuacja jest zupełnie wyjątkowa. Udało się bowiem otrzymać nową wersję słuchawek Momentum na tyle wcześnie, by zdążyć z opublikowaniem materiału tuż po ich światowej premierze, która miała miejsce na tegorocznych targach CES, zaledwie 6 stycznia. Kiedy to piszę, mając przecież Momentum 2 już przetestowane, jest połowa grudnia...

Stare słuchawki Momentum były jednymi z moich ulubionych słuchawek Sennheisera. Łączyły oryginalne wzornictwo, znakomitą jakość wykonania i bardzo dobry dźwięk. To także model bardzo ważny dla samej marki, która jakby uśpiona poczuciem własnej renomy, trochę przegapiła początkową fazę słuchawkowego szaleństwa, z jakim mamy dziś do czynienia. Sennheiser szybko jednak odrobił zaległości, a jednym z pierwszych naprawdę przełomowych projektów były właśnie Momentum; po kilku latach firma przygotowała ich nową generację, oznaczoną indeksem "2".

Druga generacja Momentum obejmuje dwa modele, większe wokółuszne Momentum, które właśnie testujemy, oraz Momentum On-Ear, nieco mniejsze słuchawki nauszne. Każde z nich można kupić w dwóch wersjach: bazowej przewodowej oraz Wireless z transmisją Bluetooth.

Pierwsze Momentum wyróżniały się kompozycją stali szlachetnej i skóry. Te materiały znajdziemy także w najnowszych konstrukcjach. Na pierwszy rzut oka można zresztą odnieść wrażenie, że generacja 2 to w gruncie rzeczy jedynie lifting, ale po bardziej szczegółowym zapozananiu się z ich budową okazuje się, że zmiany są gruntowne.

O ile pierwsze Momentum były formalnie określane słuchawkami wokółusznymi, to były jednak na tyle ciasne, że w praktyce stawały się nauszne, więc pojawiały się krytyczne uwagi na temat komfortu noszenia. Ten problem został teraz wyeliminowany przez zupełnie inne poduszki. Mają wciąż owalny kształt (tak jak i muszle), ale wewnętrzne krawędzie inaczej wyprofilowano, przez co są obszerniejsze. Wciąż jednak Momentum należą do grona mniejszych słuchawek wokółusznych, nie są to giganty pozostawiające mnóstwo luzu - jak choćby Ultrasone.

W sukurs przychodzi jednak dodatkowo mięciutka skóra, z jakiej wykonano poduszki, a także umiarkowana masa - 200 g. Muszle oparto na dość sztywnych przegubach, pałąk wykonany ze stali szlachetnej (w górnej części obłożony skórą) nie jest przesadnie elastyczny, ale słuchawki świetnie układają się na głowie i zapewniają bardzo dobrą izolację od hałasów. Muszle można przesuwać w górę i w dół, a przy maksymalnym rozsunięciu nad głową jest wciąż mnóstwo wolnego miejsca.

Nową wersję można pochwalić za mechanizm składania - pałąk jest "łamany" po obu stronach, a zawiasy wskakują na swoje miejsca z wyraźnym kliknięciem.

Kabel wyprowadzono za pomocą zaciskowego gniazda 2,5 mm umieszczonego na jednej z muszli. W komplecie otrzymujemy dwa kable - z pilotem i bez niego. Od zeszłego roku Sennheiser ogłosił strategiczne porozumienie z Samsungiem, na mocy którego słuchawki reklamowane są jako partner dla linii sprzętu mobilnego Galaxy. Nie oznacza to jednak trwałego rozwodu z systemem Apple. Sennheiser Momentum 2 kupimy w dwóch odmianach, a różnią się tylko przewodem (ze sterownikiem), który można też nabyć oddzielnie.

Odsłuch

Minęło już sporo czasu od testu pierwszych Momentum, dlatego nie odważę się ich porównywać. Stwierdzam jednak z pełnym przekonaniem, że nowa wersja wywodzi się z nurtu brzmienia monitorowego, które w testowanej grupie należy do mniejszości.

Sennheisery nie mają aż tak wybitnych umiejętności analitycznych jak Grado, ale muzykę oddają nie tylko czysto, ale też żywo i dźwięcznie. Sennheiser Momentum 2 nie popadają w żadną suchość, jaką czasami okupione jest zrównoważenie, potrafią grać energetycznie, nie boją się błysnąć, a także zaznaczyć akcentów metalicznych, umiejętnie wskazując, że i one są składnikiem naturalnych brzmień.

W zakresie niskotonowym zachowano odpowiedni umiar, jednak gdy potrzeba, pojawi się i siła, i niskie zejścia. Momentum bardziej zwracają uwagę na uderzenia, rytm, unikają smużenia i budowania monotonnego fundamentu. Słuchawki dobrze odtwarzają przestrzeń, bez rewolucyjnych przeobrażeń, grają spójnie.

18-omowa impedancja znamionowa pozwala na efektywną pracę ze sprzętem przenośnym, nie ma problemów z uzyskaniem wysokich poziomów głośności. Dzięki świetnemu tłumieniu hałasów z zewnątrz, Sennheiser Momentum 2 bardzo dobrze sprawdzą się nie tylko w domowym zaciszu, lecz także w warunkach podróżnych. Praca nad systemami składania i transportowania słuchawek nie pójdzie na marne.

Radosław Łabanowski

Parametry

SENNHEISER Momentum 2

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 195
 • Impedancja (Ω)* 18
 • Pasmo przenoszenia (Hz) b.d.
 • Ergonomia Lekkie, wygodne, świetnie dopasowują się do kształtu głowy. Udany mechanizm składania.
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 1 450 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Połączenie nowoczesnego designu z klasyczną firmową linią - efekt wyśmienity. W wersji drugiej m.in. powiększone muszle.
 • Brzmienie: Zrównoważone, spójne, a przy tym dźwięczne i rytmiczne.
AUDIO-TECHNICA ATH-AR3BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-AR3BT

Cena: 400 zł

SENNHEISER HD820

SENNHEISER
HD820

Cena: 10 000 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-ADX5000

AUDIO-TECHNICA
ATH-ADX5000

Cena: 11 000 zł

MASTER & DYNAMIC MW50

MASTER & DYNAMIC
MW50

Cena: 2 100 zł

Zobacz także
Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...