YAMAHA
YH-E700

Yamaha otwiera nowy rozdział w ofercie swoich słuchawek , robi generalne porządki i wprowadza nowe, dość prestiżowe konstrukcje, obydwie bezprzewodowe – douszne TW-E3A oraz wokółuszne YH-E700.

Nasza ocena

Wykonanie
Zaawansowana, ambitna konstrukcja, nafaszerowana elektroniką. Duże, dookołauszne, zamknięte.
Funkcjonalność
Aktywne tłumienie hałasu z trybem przeźroczystości. Autokalibracja, korekcja, ochrona słuchu. Wsparcie dla asystenta głosowego. Komplet podstawowych systemów kodowania. Aplikacja mobilna. Długi czas pracy, a później... jest jeszcze tryb pasywny.
Brzmienie
Zależne od pracy układów asystujących, ale w zasięgu jest brzmienie dobrze zrównoważone, soczyste i detaliczne, ewentualnie wzmocniony, przyjemny bas.
Artykuł pochodzi z Audio

Yamaha YH-E700 - konstrukcja i czas pracy

Yamaha YH-E700 wyglądają potężnie za sprawą pękatych muszli i poduszek, które zawieszono na masywnych widelcach i szerokim pałąku. 

Regulacja to klasyczny mechanizm zapadkowy, ruchome elementy są plastikowe, ale wzmocnione metalową szyną. Pady są elastyczne i sprężyste, zrobione ze sztucznej skóry. Już pasywna izolacja akustyczna jest bardzo skuteczna.

Na krawędzi lewej muszli przygotowano wejście analogowe oraz włącznik systemu ANC. Za pozostałe funkcje (w tym sterowanie odtwarzaniem czy odbieranie połączeń) odpowiadają manipulatory ulokowane z drugiej strony.

Czas pracy słuchawek Yamaha YH-E700 w trybie bezprzewodowym (z aktywną redukcją hałasu) sięga 35 godzin. Yamaha przygotowała komplet systemów kodowania – jest więc podstawowy SBC oraz dodatkowe AAC i aptX.

Yamaha YH-E700 - tryby pracy mikrofonów

Mikrofony zainstalowano w kilku miejscach na zewnątrz i wewnątrz muszli. Można wyróżnić cztery systemy ich pracy.

• Pierwszy to współpraca z telefonem (ale i komputerem), a skoro tak, to niech nas słyszy również asystent głosowy (Apple Siri czy Google Assistant).

• Drugi to system aktywnego tłumienia hałasu ANC – Yamaha chwali się zaawansowaną formułą adaptacyjną, na bieżąco monitorującą i korygującą parametry tłumienia; nawet popularny już system akustycznej transparentności nie zadziała bez mikrofonów.

• Trzecia sfera łączy jakość brzmienia z ochroną słuchu – system Listening Care koryguje charakterystykę częstotliwościową (słuchawek) w zależności od natężenia dźwięku: słuchając głośniej, nie powinniśmy być męczeni wyeksponowanym basem.

• Czwarty pomysł wykorzystania mikrofonów nazywa się Listening Optimizer – na bieżąco (raz na 20 sekund) analizowana jest sytuacja wewnątrz muszli (zmienna poprzez ich położenie i kształt ucha), aby stale korygować i utrzymywać optymalną charakterystykę.

Nowoczesne słuchawki to rozbudowany system... mikrofonowy. Zainstalowano je na zewnątrz i wewnątrz muszli.
Nowoczesne słuchawki to rozbudowany system... mikrofonowy. Zainstalowano je na zewnątrz i wewnątrz muszli.

Yamaha YH-E700 - sterownik mobilny

Yamaha przygotowała sterownik mobilny Headphones Controller. Aplikacja od razu pokazuje, na co ją (i słuchawki) stać, wyświetlając monit o aktualizacji oprogramowania. Chciałoby się już posłuchać, ale trzeba poczekać.

Bez tej aplikacji nie uda się dotrzeć do obsługi Listening Care oraz Listening Optimizer, a ponieważ fabrycznie wszystko jest aktywne (wraz z ANC), więc tylko aplikacja pozwala te systemy wyłączyć. Czy warto, zaraz się przekonamy.

W komplecie znajdziemy sztywne etui, dwa kabelki (jeden analogowy, drugi USB) i adapter samolotowy. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne - biała i czarna.

Nie ma panelu dotykowego, ale klasyczne, niewielkie przyciski. Ładowanie odbywa się przez nowoczesne gniazdo USB-C.
Nie ma panelu dotykowego, ale klasyczne, niewielkie przyciski. Ładowanie odbywa się przez nowoczesne gniazdo USB-C.

Yamaha YH-E700 - odsłuch

Na początku uruchomiłem aplikację mobilną, która ujawniła fabryczne ustawienia Yamahy YH-E700 – wszystkie trzy dodatki (ANC, Listening Care oraz Listening Optimizer) były aktywne, na taką sytuację prawdopodobnie trafi każdy podczas pierwszego kontaktu z YH-E700.

W ten sposób niechybnie otrzyma też mocne uderzenie niskich częstotliwości. Taki bas da się polubić, nawet gdy jest go trochę za dużo: nasycony i sprężysty, niski i spójny, jest dość miękki, ale nie rozlewa się; wolę grube pomruki niż twarde dudnienia.

Przeguby pozwalają na złożenie słuchawek i transport w bezpiecznym, sztywnym etui.
Przeguby pozwalają na złożenie słuchawek i transport w bezpiecznym, sztywnym etui.

Jest trochę ciężko, ale nie ciemno, bo i góra pasma okazuje się aktywna, błyszcząca i szczegółowa. Jest efektownie i przyjemnie, chociaż miłośnicy średnich tonów i wyeksponowanych wokali nie będą mieli tutaj wielkiej uczty. Ale nawet fabryczne ustawienie ujawniło duży potencjał dynamiki i rozdzielczości w zakresie średnio-wysokotonowym.

System ANC jest skuteczny, nie towarzyszą mu nieprzyjemne przydźwięki, ani nawet częste w takich sytuacjach uczucie "ściśnięcia" głowy. Panuje niemal absolutna cisza. Nie zgodzę się natomiast z deklaracją producenta, że ANC nie ma wpływu na brzmienie.

Specyfikacja techniczna

YAMAHA YH-E700
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 325
Impedancja (Ω) bd
Bluetooth
Kodeki BT SBC, AAC, aptX
NFC Nie
Wejście analogowe Tak
Aplikacja mobilna Tak
ANC Tak
Wejście cyfrowe bd
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu