KEF
M500

Za KEF-em przemawia 50 lat jego historii, w czasie których firma pokazała, że idzie własną drogą, wytyczoną własnymi innowacjami. Facetów w tym wieku często dopada tzw. kryzys wieku średniego i zaczynają robić rzeczy, o których wcześniej w ogóle nie myśleli (kupują motocykle, zmieniają żony, "pakują" na siłowni). KEF na stare lata zaczął projektować słuchawki.

Nasza ocena

Wykonanie
Awangardowy, futurystyczny, minimalistyczny wygląd, dużo aluminium.
Brzmienie
Przemawiające do wrażliwości... spójne, barwne, detaliczne, harmonijne, oddające piękno każdej muzyki nawet przy niskich poziomach głośności.
Artykuł pochodzi z Audio

KEF M500 - wzornictwo

Niby nic oryginalnego, bo wszyscy tak ostatnio robią... Ale nie każdy może się poszczycić takim sukcesem na samym starcie rozwijania nowej pasji - model KEF M500 (jak i dokanałowy M200) otrzymały w tym roku prestiżową nagrodę RedDot Design Award.

W bardzo eleganckim podwójnym kartonie zamykanym na magnesy, w sztywnym, niewielkim (jak na standardy tej wielkości słuchawek, to wręcz malutkim) etui w kształcie rożka, ukrywają się złożone w chiński paragraf M500 wraz ze wszystkimi dodatkami. Cokolwiek z tego pokrowca nie wyjmiemy, jest po prostu piękne i dopracowane hiperdetalicznie, nawet śrubki montażowe są niepowtarzalne.

KEF M500 - dołączane przewody

W komplecie ze słuchawkami KEF M500  otrzymujemy dwa płaskie przewody 1,3-metrowej długości ("goły" i iPhonowy - z mikrofonem i sterowaniem), zakończone elastycznymi wtykami kątowymi.

Ma to tę zaletę, że przewód biegnie od razu wzdłuż obudowy smartfona, a ponieważ jest płaski, to i chętnie "przytula się" do niego, poprawiając komfort noszenia. Przejściówki na 6,3 mm i dual-mono do samolotu są utrzymane w podobnym stylu.

KEF M500 - konstrukcja

Wszystko, co na zdjęciach ma kolor srebrny, jest piaskowanym aluminium, w związku z tym np. wysuwane elementy pałąka są sztywne, a za elastyczność odpowiada jego część środkowa. Zawiasy (Smart Hinge) pozwalają zarówno na skręcenie muszli pod kątem 90 stopni, jak i na ich "zwinięcie" do wnętrza pałąka.

Muszle i pady pokrywa materiał, a łączenie jest ukryte wewnątrz aluminiowego owalu (kolejny piękny detal). Dzięki konstrukcji idealnie przylegającej do uszu i doborowi materiałów, słuchawki KEF M500 zapewniają bardzo wysoką izolację, mimo że nie są wokółuszne i wcale uszu nie męczą. Przetworniki mają 40 mm średnicy.

Odsłuch

Dla ochrony naszego słuchu przed nadmiernym ciśnieniem akustycznym zaprojektowano je z uwzględnieniem normy CENELEC EN60065/A12...

Faktycznie, w moim odczuciu są to słuchawki, których w ogóle nie chce się "podkręcać", bo przy niskich i średnich poziomach głośności dźwięk jest przebogaty, słychać wszystko jak na dłoni. Znakomite odcięcie od otoczenia pozwala oszczędzić uszy właśnie dzięki cichszemu graniu. Słuchało się ich jak i dotykało z dużą przyjemnością.

Brzmienie było dynamiczne, zrównoważone i zaskakująco przestrzenne jak na słuchawki zamknięte - nie aż tak spektakularnie jak w wydaniu AT, ale za to z pełniejszym basem i naturalniejszą "konsystencją".

Piękna, swobodna i łagodna góra, porywające wokale i głęboki, różnorodny bas - KEF M500 to są high-endowe słuchawki do smartfona o znakomitym stosunku jakości wykonania i brzmienia do ceny.

I jeszcze jedno - cyferki określające pasmo przenoszenia, brane przez wiele osób za jeden z kluczowych parametrów, nie zawsze świadczą o brzmieniowych możliwościach; 20-20 000 Hz wygląda skromnie, ale zupełnie niczego im na skrajach ani między skrajami nie brakuje.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

KEF M500
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 208
Impedancja (Ω) 32
Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu