BOWERS & WILKINS Zeppelin Mini

BOWERS & WILKINS Zeppelin Mini

Recepta na sukces pierwszej stacji dokującej B&W była prosta: urządzenia tego typu już wcześniej pojawiały się na rynku, a produkowały je głównie firmy, które z prawdziwym audio miały niewiele wspólnego, tym samym nie mogły przebić się do audiofilskiej społeczności. B&W wykorzystał ten moment i popularność iPodów, wprowadzając do sprzedaży Zeppelina - stację drogą, ale reklamowaną jako urządzenie o rewolucyjnym brzmieniu.

Mimo wysokiej ceny pomysł chwycił, zdobył też nagrodę EISA, pojawił się więc nowy B&W Zeppelin Mini, który - jak nazwa wskazuje - nie ma być bezwzględnie lepszym od pierwowzoru, nie zastępuje go, ale uzupełnia. Jest to urządzenie mniejsze, do mniejszych pomieszczeń, może nawet kuchenno - sypialnianych, gdzie ogromny "prawdziwy" Zeppelin pewnie nie zawsze pasował.

Zeppelin Mini jest, jak przystało na B&W, projektem znakomicie zrealizowanym od strony wzorniczo-koncepcyjnej. Owalna, ścięta obudowa ma intrygujący kształt i ładne proporcje. Wykończono ją ciemnym materiałem ze świecącymi, metalicznymi dodatkami. Na szczycie znajduje się oryginalny port dla odtwarzacza, ponieważ obrotowa podstawka pozwala umieścić odtwarzacz w pionie lub poziomie. To szczególnie cenne dla dużych wyświetlaczy takich modeli, jak iPod Touch czy telefonów iPhone , które potrafią w sposób atrakcyjny, właśnie w poziomie, prezentować informacje o utworach czy wręcz filmy, tworząc nawet minikino.

W komplecie jest też efektowny pilot o kształcie małego "otoczaka", z czarną, połyskującą górą i srebrnym spodem; oprócz regulacji głośności pozwala przeskakiwać między ścieżkami i oczywiście włączyć urządzenie. Tę funkcję (oraz zmianę głośności) realizują także dwa małe przyciski z boku B&W Zeppelin Mini. Podstawowym źródłem dźwięku będzie oczywiście sam iPod (iPhone ).

Producent przygotował kilka różnych podstawek (wkładek), by precyzyjnie dopasować poszczególne modele Apple. Z tyłu stacji, obok gniazda dla zewnętrznego zasilacza, znajduje się analogowe wejście mini-jack oraz port USB, którego głównym zadaniem jest synchronizacja biblioteki iPoda (po połączeniu B&W Zeppelin Mini z komputerem). Z tyłu zobaczymy też wylot bas-refleksu, opatrzony groźnym kołnierzem Flow Port.

Wewnątrz obudowy siedzą dwa 8-cm przetworniki szerokopasmowe, czerpiące moc ze wzmacniacza 2 x 18 W. Jego sercem są - i to warto podkreślić - moduły impulsowe. Co więcej, B&W posługuje się pakietem procesorów DSP, które obrabiają sygnał na potrzeby amplifikacji i głośników Zeppelin. Stacja ma również własne przetworniki cyfrowo- -analogowe - nie korzysta z iPodowych.

BRZMIENIE

U podstaw Zeppelin Mini leży założenie, że będzie to system do mniejszych pomieszczeń, a w zawiązku z tym z mniejszymi wymaganiami względem poziomów dźwięku. Mini nie zagra tak głośno jak większy brat, lecz na pewno nie brakuje mu pary.

Dynamika pojawia się także w zakresie basu, którego z miniaturowej skrzyneczki wykrzesano naprawdę sporo. Jest to oczywiście przede wszystkim przedział wyższego basu, podkolorowany, ale nie przeciągnięty, podtrzymujący rytm - i o to przede wszystkim tu chodzi. Środek - wyraźny, choć lekko zmiękczony. Stosunkowo najmniej dzieje się w zakresie góry - delikatnej i dobrze zespolonej.

BOWERS & WILKINS Zeppelin Mini

  • Produkowany Tak
  • Stacja dokująca dla iPoda Tak
  • USB Tak
  • Bluetooth nie

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 2 000 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Luksusowy miniprojekt w znakomitym wykonaniu od znakomitego specjalisty głośnikowego.
  • Funkcjonalność: Obrotowy uchwyt z wymiennymi podstawkami, zewnętrzne wejście analogowe, podłączenie USB z komputerem.
  • Brzmienie: Sporo wyższego basu, ładny, miękki środek, delikatna góra.
BOWERS & WILKINS Z2

BOWERS & WILKINS
Z2

Cena: 1 800 zł

DENON DSD500 Cocoon Home

DENON
DSD500 Cocoon Home

Cena: 2 200 zł

JBL OnBeat Venue

JBL
OnBeat Venue

Cena: 900 zł

MARANTZ MS7000 Consolette

MARANTZ
MS7000 Consolette

Cena: 3 500 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
GRYPHON Kalliope

GRYPHON
Kalliope

Kalliope oznacza w mitologii greckiej muzę poezji epicznej, która (wraz z innymi muzami Olimpu) uświetniała śpiewem bies...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio