TAGA HARMONY Platinum B-40 v2

TAGA HARMONY
Platinum B-40 v2

Zespoły głośnikowe

Nawet wśród małych konstrukcji może się znaleźć taka, która na tle pozostałych będzie imponować wielkością. W najogólniej rozumianej kategorii konstrukcji podstawkowych Platinum B-40 v2 nie są nadzwyczaj duże, ale w tym teście wszystkie pozostałe modele są miniaturami, można je zaliczyć do podkategorii minimonitorów.

Kolumny Taga Platinum B-40 v2 mają 18-cm głośnik nisko-średniotonowy, który przecież jest standardem w konstrukcjach dwudrożnych, ale rywale w tym teście posługują się 15-cm, a nawet 12-cm. W związku z tym i obudowa tych kolumn jest większa, kilkunastolitrowa (netto - objętość, jaką ma do dyspozycji przetwornik), podczas gdy pozostałe mają mniej niż 10 litrów.

Atutem kolumn Platinum B-40 v2 jest nie tylko wielkość, ale i jakość wykonania. Obudowa ma wygięte boczne ścianki, co pojawia się też w monitorach Wharfedale, ale już nigdzie indziej.

Głośnik wysokotonowy został wysunięty ponad powierzchnię górnej ścianki, a przed kopułką uformowano tubowy profi l - w dodatku okraszony kilkoma okręgami małych wgłębień; podobne znajdują się na wylocie bas-refleksu, który wyprowadzono z przodu - co z pewnością ucieszy tych, którzy muszą ustawić zespoły głośnikowe blisko ściany (w innych konstrukcjach testu otwory bas-refleks znajdują się z tyłu, czego nie należy demonizować, może im to wręcz pomóc w wygenerowaniu trochę mocniejszego basu).

Kopułka wysokotonowa jest tytanowa, a membrana głośnika nisko-średniotonowego - aluminiowa. Jest tu trochę zapożyczeń, ale niech się tym martwią inni...Właściciel kolumn Taga Platinum B-40 v2 może się cieszyć z posiadania monitorów solidnych i starannie wykonanych. Drewnopodobna okleina występuje w trzech wersjach: orzechowej, wenge i czarnej. Musimy jeszcze tylko dowiedzieć się najważniejszego - czy zostały dobrze zestrojone, czego z zewnątrz nie sposób ocenić.

Odsłuch

Różnica, którą można by w danych technicznych przegapić lub zlekceważyć, chyba nie przypadkiem okazała się kluczowa dla możliwości, jakie w tym teście zaprezentowały Tagi. Nie tylko trochę większa obudowa, ale przede wszystkim większy przetwornik nisko-średniotonowy zapewniły tej konstrukcji wyraźną przewagę nad konkurentami pod względem - no właśnie, wcale nie samego basu, ale bardziej dynamiki, swobody i obfitości dźwięku.

Pewnie bas też ma w tym swój udział, lecz nie wychodzi na pierwszy plan, nie nadaje brzmieniu "krzepy" ani nadzwyczaj mocnymi uderzeniami, ani efektownym pomrukiem, po prostu jest go tyle, ile trzeba. Wydaje się nawet, że z większą siłą i zadziornością gra środek pasma przedstawiający bardzo dużo informacji, czasami w sposób bezwzględny, lecz zawsze wiarygodny.

Góra wcale nie licytuje, dobrze połączona wykańcza dźwięki, naświetla, dosypuje detalu, z niczym nie przesadza ani niczego nie zaniedbuje - wszystko jest dobrze poukładane. Bez asekuracji, bez zmanierowania, bez emfazy, bez kompleksów i bez kreowania przymilnych klimatów - bezpośrednie, dynamiczne brzmienie o wysokich kompetencjach.

Andrzej Kisiel

Parametry

TAGA HARMONY Platinum B-40 v2

 • Produkowany Tak
 • Moc wzmacniacza [W] 20-150
 • Wymiary [cm]* 41 x 25 x 27
 • Rodzaj głośników P
 • Efektywność [dB] 85
 • Impedancja (Ω)** 8
 • * Wymiary: wys./szer./gł.
 • ** W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Laboratorium

Sytuacja jest nietypowa o tyle, że producent w swoich danych nie zawyża, a zaniża impedancję znamionową. Podaje 6 omów, podczas gdy 6,5-omowe minimum widoczne przy 250 Hz pozwala uznać 8-omową impedancję znamionową.

Nie przeszkadza temu 5-omowe minimum przy 2 kHz, w tym zakresie pobór mocy ze wzmacniacza będzie i tak niewielki. Przy tak wysokiej impedancji czułość na poziomie 85 dB to wynik bardzo dobry, pozwalający oczekiwać od B-40 całkiem głośnego grania nawet przy podłączeniu wzmacniacza niskiej mocy.

Charakterystyka przetwarzania wydaje się nieźle zrównoważona, jest jednak dość nietypowa przez fakt, że skraje pasma nie są ani odrobinę wyeksponowane (chociaż wysokie tony są trochę poszarpane); z tego powodu lepiej trzymać się blisko osi +7O (np. stosując niskie podstawki), aby trochę obniżyć poziom w zakresie kilku kHz. Spadek -6 dB mamy przy ok. 45 Hz - w tym teście już nie znajdziemy.

Podstawowe dane

 • 900 zł

Marka TAGA HARMONY

Pozostałe produkty marki

Nasza ocena

 • Wykonanie: Konstrukcja podstawkowa regularnej wielkości, solidne przetworniki w ambitnej obudowie.
 • Laboratorium: Lekko podniesiony poziom na środku pasma, nisko sięgający bas. Czułość 85 dB przy 8 omach – łatwe do wysterowania.
 • Brzmienie: Dynamiczne, spójne, dobitne, z mocnym pierwszym planem. Skala dźwięku wyraźnie większa niż u konkurentów.
JBL 4307

JBL
4307

Cena: 10 000 zł

JBL 4306

JBL
4306

Cena: 8 000 zł

MBL 101-Xtreme

MBL
101-Xtreme

Cena: 868 000 zł

REVEL F228Be

REVEL
F228Be

Cena: 40 000 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

MBL
101-Xtreme

MBL 101-Xtreme

Na nikim nie zrobi wrażenia zdanie, że oto w teście pojawiają się kolumny wyjątkowe, niezwykłe, inne od wszystkich pozos...