Jak zaprojektować i wyposażyć pokój filmowy?

01 listopada 2020 Sprzęt

Relaks, pozbycie się codziennego stresu i odpowiedni wypoczynek są niezbędne każdemu z nas. W domach chętnie wykorzystujemy w tym celu salon albo wygodną sypialnię, pozwalając sobie na przykład na oglądanie tam filmu w gronie rodziny i przyjaciół. Jednak nie zawsze są to miejsca optymalne, ze względu na to, iż jednocześnie pełnią inne, ważne role w domu. Aby w pełni cieszyć się walorami każdej produkcji filmowej, warto przygotować zatem w pełni profesjonalnie wyposażony pokój filmowy. Jak to zrobić?

Odpowiednia przestrzeń

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to wybór odpowiedniej przestrzeni, w której pokój filmowy zostanie stworzony. Istnieje cały szereg pomieszczeń, które doskonale się sprawdzą w takiej roli - co więcej, często są to pomieszczenia, które trudno zagospodarować. Dlaczego?

Pokój filmowy z łatwością można stworzyć w pomieszczeniach, które nie są idealnymi kwadratami, a nawet w takich, które charakteryzują się skosami. Dlatego można umieścić go na niewykorzystanym wcześniej poddaszu albo w pokoju, który jest trudny do zaaranżowania ze względu na nietypowe kształty. Niemniej atrakcyjna wydaje się piwnica, która z kolei posiada naturalne zaciemnienie.

Zaciemnienie i wyciszenie

Po wybraniu odpowiedniego pomieszczenia, należy zadbać o jego odpowiednie zaciemnienie i wyciszenie. Dzięki warstwie izolacji dźwięki pochodzące z zewnątrz nie będą do ciebie i twojej rodziny lub gości docierać. Jednocześnie ty sam nie będziesz przeszkadzał innym domownikom w wykonywaniu ich czynności, jeśli tylko zdecydujesz się na oglądanie w tym czasie filmu.

Zaciemnienie jest konieczne ze względu na odbicia światła, które bez niego mogłyby przeszkadzać w oglądaniu dzieła. Z tego względu warto wybrać grube kotary, które zawisną w oknie albo rolety, które wyjątkowo skutecznie odcinają dopływ światła.

Aranżacja całej przestrzeni

Kolejnym krokiem do uzyskania idealnego pokoju filmowego będzie jego wyposażenie. Bez wątpienia będziesz potrzebował dużego telewizora albo ekranu z rzutnikiem, które pozwolą ci na odtwarzanie wybranych pozycji. Nie zapomnij przy tym o wyznaczeniu miejsca na konsolę, stację odtwarzania Blue-Ray oraz domową biblioteczkę filmową.

Wykorzystaj także Google Chromecast Ultra, czyli gadżet, pozwalający na strumieniowanie filmów, seriali czy programów telewizyjnych. Więcej na temat jego możliwości znajdziesz w tekście "10 nowoczesnych gadżetów, które musisz mieć w swoim domu" na stronie liveasily.pl.

Do tego wszystkiego przyda się także stolik do kawy i wygodna kanapa lub fotele. Dzięki nim będziesz miał swoje ulubione miejsce przed ekranem, a twoja rodzina i przyjaciele chętnie się rozgoszczą w pokoju filmowym. Komfort, jaki wam zapewni, będzie iść w parze ze świetną zabawą.

A jeśli potrzebujesz konkretnego pomysłu na aranżację przestrzeni, możesz wykorzystać inspiracje zawarte w kategorii "Cztery kąty" na stronie twojmoment.pl. Być może wnętrze uzupełnisz dodatkowo atrakcyjnymi, niezbyt jasnymi obrazami, dzięki czemu nabierze jeszcze ciekawszego wyglądu. Za ich sprawą będzie nie tylko pokojem filmowym, ale także poświęconym sztuce.

Może Cię zainteresować
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu