HiFiBerry – linia produktów HQ audio dla Raspberry Pi
Interesującą propozycją dla osób, które chcą w prosty sposób złożyć wysokiej jakości zestaw audio obsługiwany z poziomu intuicyjnej dystrybucji Linuksa, jest karta dźwiękowa Allo Boss DAC v1.2, opracowana przez znaną markę HiFiBerry.
Nakładka ma postać typową dla modułów z kategorii Raspberry Pi Hat – za połączenie z procesorem odpowiada 40-pinowe gniazdo goldpin, a rozstaw otworów montażowych płytki odpowiada analogicznym otworom na PCB minikomputera.
Karta jest wyposażona w 32-bitowy przetwornik DAC PCM5122 o częstotliwości próbkowania 384 kHz, oferujący SNR na poziomie 112 dB i współczynnik THD+N dochodzący do -87dB @ -1 dBFS.
Do zasilania służy złącze USB C, dzięki czemu możliwe jest rozdzielenie torów zasilania samego minikomputera oraz karty audio – jest to niezbędne, by móc w pełni wykorzystać jakość oferowaną przez tak wysokiej klasy przetwornik DAC.
Na wyjściu torów audio znajdują się pozłacane złącza RCA. Co ważne, przetwornik pracuje z podsystemem taktowania o bardzo niskim poziomie szumu fazowego (jitter), co stawia kartę dźwiękową Allo Boss DAC v1.2 w szeregu urządzeń rekomendowanych dla naprawdę wymagających miłośników audio.
IQaudIO – nowy gracz na rynku nakładek audio
Nie sposób nie wspomnieć też o innej grupie kart audio dla Raspberry Pi wprowadzonych ostatnio do sprzedaży przez sklep Botland. Mowa o IQaudIO – marce, która po niedawnym przejęciu przez The Raspberry Pi Foundation, kontynuuje wdrażanie wysokiej klasy modułów typu Raspberry Pi Hat do zastosowań w budowie urządzeń i systemów stereo.
IQaudIO DAC Pro to karta dźwiękowa dedykowana minikomputerom Raspberry Pi 4B/3B+/3B, bazująca na 32-bitowym przetworniku PCM5242 firmy Burr Brown. Karta wspiera dzięki temu przekaz audio w jakości Full HD 24-bit / 192 kHz i osiąga współczynniki SNR i THD równe odpowiednio 114 dB oraz -94 dB. W tym przypadku zasilanie jest pobierane bezpośrednio z płytki Raspberry Pi.
Co ważne, układ obsługują sterowniki systemowe posiadające pełne wsparcie linuksowego systemu ALSA (co ma znaczenie m.in. przy korzystaniu ze sprzętowej kontroli głośności oferowanej przez układ PCM5242).