Wysokiej klasy DAC audio na Raspberry Pi - czy to możliwe?

22 stycznia 2021 Sprzęt

Niewielu melomanów spodziewałoby się po popularnym minikomputerze jednopłytkowym emitowania wysokiej jakości dźwięku. Znajdujące się na pokładzie Raspberry Pi wyjście audio z gniazdem jack 3,5 mm samo w sobie nie jest spełnieniem fonicznych marzeń wymagających słuchaczy… Czy zatem warto brać "malinę" pod uwagę przy tworzeniu systemu audio do odsłuchu ulubionych nagrań w studyjnej jakości? Okazuje się, że tak, a bardzo atrakcyjne rozwiązania są dostępne na wyciągnięcie ręki.

HiFiBerry – linia produktów HQ audio dla Raspberry Pi

Interesującą propozycją dla osób, które chcą w prosty sposób złożyć wysokiej jakości zestaw audio obsługiwany z poziomu intuicyjnej dystrybucji Linuksa, jest karta dźwiękowa Allo Boss DAC v1.2, opracowana przez znaną markę HiFiBerry.

Nakładka ma postać typową dla modułów z kategorii Raspberry Pi Hat – za połączenie z procesorem odpowiada 40-pinowe gniazdo goldpin, a rozstaw otworów montażowych płytki odpowiada analogicznym otworom na PCB minikomputera.

Karta jest wyposażona w 32-bitowy przetwornik DAC PCM5122 o częstotliwości próbkowania 384 kHz, oferujący SNR na poziomie 112 dB i współczynnik THD+N dochodzący do -87dB @ -1 dBFS.

Do zasilania służy złącze USB C, dzięki czemu możliwe jest rozdzielenie torów zasilania samego minikomputera oraz karty audio – jest to niezbędne, by móc w pełni wykorzystać jakość oferowaną przez tak wysokiej klasy przetwornik DAC.

Na wyjściu torów audio znajdują się pozłacane złącza RCA. Co ważne, przetwornik pracuje z podsystemem taktowania o bardzo niskim poziomie szumu fazowego (jitter), co stawia kartę dźwiękową Allo Boss DAC v1.2 w szeregu urządzeń rekomendowanych dla naprawdę wymagających miłośników audio.

IQaudIO – nowy gracz na rynku nakładek audio

Nie sposób nie wspomnieć też o innej grupie kart audio dla Raspberry Pi wprowadzonych ostatnio do sprzedaży przez sklep Botland. Mowa o IQaudIO – marce, która po niedawnym przejęciu przez The Raspberry Pi Foundation, kontynuuje wdrażanie wysokiej klasy modułów typu Raspberry Pi Hat do zastosowań w budowie urządzeń i systemów stereo.

IQaudIO DAC Pro to karta dźwiękowa dedykowana minikomputerom Raspberry Pi 4B/3B+/3B, bazująca na 32-bitowym przetworniku PCM5242 firmy Burr Brown. Karta wspiera dzięki temu przekaz audio w jakości Full HD 24-bit / 192 kHz i osiąga współczynniki SNR i THD równe odpowiednio 114 dB oraz -94 dB. W tym przypadku zasilanie jest pobierane bezpośrednio z płytki Raspberry Pi.

Co ważne, układ obsługują sterowniki systemowe posiadające pełne wsparcie linuksowego systemu ALSA (co ma znaczenie m.in. przy korzystaniu ze sprzętowej kontroli głośności oferowanej przez układ PCM5242).

Może Cię zainteresować
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu