Urządzamy prywatną salę kinową. Jak wybrać odpowiedni projektor?

21 kwietnia 2021 Sprzęt

Własna sala kinowa to marzenie niejednego kinomana. Komfortowe oglądanie największych produkcji filmowych na dużym ekranie w zaciszu własnego domu w wygodnym dresie i z kubkiem ciepłej herbaty w ręce to przepis na idealne, leniwe popołudnie. Aby stworzyć domową salę kinową, która jakością nie będzie odbiegać od profesjonalnego kina, przede wszystkim należy zakupić porządny projektor. Czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze projektora?

W prywatnej sali kinowej nie powinno zabraknąć projektora. Profesjonalny sprzęt sprawdzi się lepiej niż klasyczny telewizor.

Na rynku znajdziemy różne projektory do kina domowego. Ceny urządzeń w zależności od marki, rodzaju oraz dodatkowych funkcji mogą wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie trzeba kupować najdroższego modelu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, które wpływają na komfort oglądania filmów na dużym ekranie.

Dobry projektor powinien wyświetlać filmy w formacie 4:3 lub 16:9 w wysokiej rozdzielczości – najlepiej w wyższej niż FullHD. Lampa musi być wydajna. Powinna dobrze odwzorowywać kolory (zgodność z REC.709). Obraz musi być płynny. Projektor kina domowego powinien pracować w miarę cicho. Zbyt głośne urządzenie będzie zakłócać dźwięk produkcji filmowych.

Producenci oferują nam projektory z technologiami LCD, DLP lub LCOS. Pierwsza z nich zapewnia wysoką jasność obrazu i fenomenalne odwzorowanie kolorów. Minusem jest jednak słabe pogłębienie czerni.

Technologia DLP zapewnia wysoki kontrakt, głęboką czerń i ciepłe kolory przy ograniczonej jasności. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup projektora z technologią LCOS, która łączy właściwości dwóch poprzednich i daje najlepszy obraz. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenia to spory wydatek.

Sklep AVPoint.pl oferuje projektory pochodzące od jednych z najpopularniejszych producentów. Jego propozycją są m.in. urządzenia z technologią 4K, która zapewnia niezapomniane wrażenia wizualne.

W asortymencie znaleźć można sprzęty wzbogacone o innowacyjne funkcje, które wspomagają ich pracę i podnoszą jakość projekcji. Przykładem jest opcja PureMotion, która eliminuje efekt rozmycia, czy też funkcja Lens Shift, która zapewnia idealne proporcje obrazu.

Nagłośnienie i ekran

Aranżując domową salę kinową, nie można zapomnieć o odpowiednim ekranie i dobrym nagłośnieniu.

Dla najlepszych efektów wizualnych warto zainwestować w specjalny ekran – rozwijany, przenośny lub montowany na stałe. Jako ekran może posłużyć także klasyczna, biała ściana. Powierzchnia ściany musi być idealnie gładka i pomalowana odpowiednią, specjalistyczną farbą.

Aby uzyskać wyjątkowe efekty dźwiękowe, należy zadbać o dobre nagłośnienie sali kinowej. Świetnie sprawdzi się do tego porządny soundbar oraz system kina domowego.

Ostatni krok - stworzenie klimatycznego nastroju

Domową salę kinową najlepiej urządzić w osobnym pomieszczeniu, które nie ma dostępu do światła dziennego – np. w piwnicy lub na poddaszu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy o odpowiednim zaciemnieniu pokoju. Warto postawić na ciemne rolety i zasłony, które zapobiegną wpadaniu światła dziennego do wnętrza.

Aranżacja prywatnej sali kinowej to kosztowna inwestycja. Nie warto jednak porzucać marzeń o własnym kinie wyłącznie ze względu na koszty. Wydane pieniądze zwrócą się po czasie, a przyjemność z oglądania popularnych produkcji filmowych w domowym zaciszu będziemy mogli czerpać przez długie lata.

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu