Słuchawki Crosszone CZ-8A

30 września 2021 Sprzęt

Crosszone, japoński producent specjalizujący się w high-endowych słuchawkach nausznych, przedstawił swój trzeci model słuchawek, a mianowicie CZ-8A. Podążają one ścieżką wytyczoną przez referencyjne CZ-1 i dużo tańsze CZ-10.

Japońska firma Crosszone jest specjalistą od high-endowych słuchawek nausznych, wykorzystujących koncepcję reprodukcji dźwięku pozwalającą na odbiór muzyki ze swobodą lokalizacji źródeł pozornych na zewnątrz głowy – czyli taką, jaką znamy ze słuchania za pośrednictwem stojących przed nami głośników.

Ten efekt naturalnej przestrzeni otaczającej słuchacza jest uzyskany dzięki dwóm autorskim rozwiązaniom: rezonansowi akustycznemu ART (Acoustic Resonance Technology) oraz komorom opóźniającym ADC (Acoustic Delay Chambers). Powodują one powstawanie trzech osobnych fal akustycznych w każdym kanale - dwudrożny układ głośników odpowiedzialnych za dźwięk bezpośredni współpracuje z pojedynczym głośnikiem generującym sygnał z kanału przeciwnego.

Dwie komory powietrzne przepuszczające bezpośrednie fale odbite oraz te w przeciwfazie, odpowiadają za powstanie optymalnego opóźnienia czasowego. Dźwięki płynące z komory "odwrotnej" i "odbitej" łączą się z bezpośrednimi pochodzącymi z głośników, co składa się na trójwymiarowe pole dźwiękowe z obszerną przestrzenią rozpościerającą się na zewnątrz głowy słuchacza.

Czytaj również testy z kategorii Słuchawki 

Słuchawki Crosszone CZ-8A

Crosszone CZ-8A

W tym przypadku Crosszone skupił się na udoskonaleniu koncepcji ART za pomocą ukształtowania czoła fali tak, by uniezależnić barwę dźwięku oraz rozpiętość wykreowanego obrazu przestrzennego od wielkości i kształtu małżowin usznych użytkownika.

Jako że fala akustyczna ma w punkcie powstawania kształt kulisty, ulegający wraz z odległością stopniowemu wypłaszczeniu, im większy jest dystans od źródła, tym skuteczniej można określić jego kierunek i odległość.

W przypadku słuchawek źródło dźwięku jest w bezpośredniej bliskości uszu i czoło fali dociera do nich w postaci kulistej. Żeby tego uniknąć, w słuchawkach Crosszone CZ-8A zastosowano soczewkę akustyczną Wave Front Control Guide, która opóźnia dźwięk, zmieniając kształt czoła fali i kreując bardzo skuteczną projekcję przestrzeni na zewnątrz głowy.

Słuchawki Crosszone CZ-8A

Odwrotnie niż w dwóch poprzednich modeli, komora opóźniająca CZ-8 znajduje się nie na zewnątrz, ale wewnątrz aluminiowego korpusu słuchawek, zapewniającego dodatkowo ekranowanie głośników przed szumami elektromagnetycznymi.

Crosszone CZ-8 wyposażono w przetworniki dynamiczne o łącznej impedancji znamionowej 75 Ω i skuteczności 100 dB dla 1 mW. W każdym kanale pracuje głośnik niskotonowy o średnicy 40 mm i 23-mm średnio-wysokotonowy, wraz z dodatkowym 35-mm, promieniującym sygnał kanału przeciwnego.

Każdy z tych przetworników ma membranę powlekaną berylem, zamocowaną na sztywnym mosiężnym pierścieniu pochłaniającym rezonanse. Zapewnia to spójną barwę dźwięku, a pasmo przenoszenia takiego układu rozciąga się od samej granicy słyszalności basu (20 Hz) aż do 40 kHz – daleko poza możliwości ludzkiego słuchu.

Słuchawki Crosszone CZ-8A

Badania wykazały jednak, że tam gdzie zawodzą uszy, czyli powyżej 20 kHz, mózg ludzki dalej rejestruje i analizuje ultradźwięki wychwytywane przez układ kostny czaszki i nie tylko.

Dźwięki te, czyli alikwoty, są odpowiedzialne m. in. za precyzję lokalizację źródeł dźwięku, co w przypadku koncepcji konstrukcyjnej wszystkich modeli słuchawek Crosszone ma niebagatelne znaczenie.

Miękkie nauszniki słuchawek mają zróżnicowaną grubość na obwodzie, co w połączeniu z kształtem korpusu ma dać wysoki komfort użytkowania.

Słuchawki Crosszone CZ-8A zostały one zaprojektowane i wykonane w Japonii.

Źródło: Nautilus

Może Cię zainteresować
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu