Gdy hałas przeszkadza w odpoczynku
Życie w bloku ma bez wątpienia wiele zalet. Jedną z nich jest dogodna lokalizacja budynków mieszkalnych. Zazwyczaj znajdują się one w pobliżu ważnych punktów, takich jak sklepy, szkoły oraz przystanki autobusowe. Życie w mieście ma swoje plusy, nie trzeba daleko jechać do pracy ani supermarketu. Poza tym domownicy nie muszą się martwić o ogrzewanie, wywóz śmieci ani ewentualne naprawy elewacji.
Nie oznacza to jednak, że życie w bloku jest pozbawione wad. Lokatorzy nie mają żadnego wpływu na to, kto mieszka za ścianą. A te nierzadko są tak cienkie, że przepuszczają nieprzyjemne dźwięki.
Przeszkadzać mogą m.in. głośna muzyka, odgłosy remontu albo dzieci sąsiadów bawiące się zbyt głośno. Odrębnym problemem jest uliczny szum. Warto wyciszyć mieszkanie, aby odizolować się od tych wszystkich hałasów. Doskonale nadają się do tego panele akustyczne.
Wygłuszenie, a może wytłumienie?
Przed zakupem paneli akustycznych warto zaznajomić się z kilkoma istotnymi pojęciami.
• Wygłuszenie – oznacza odizolowanie od dźwięków dobiegających zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza budynku. Dobre wygłuszenie zależy głównie od konstrukcji budynku oraz jego właściwości akustycznych. Efekt "cienkich ścian" można jednak zneutralizować za pomocą profesjonalnych materiałów wygłuszających.
• Wytłumienie – to poprawienie izolacyjności akustycznej pomieszczenia. Pożądany efekt można osiągnąć, urządzając je w odpowiedni sposób – wystrój powinien obfitować w elementy pochłaniające fale dźwiękowe, takie jak dywany, zasłony oraz poduszki.
• Wyciszenie – odnosi się do obu powyższych terminów.
Sposoby na wyciszenie mieszkania
Uciążliwe hałasy nie muszą być powodem do rozważań o przeprowadzce. W tym wypadku podstawą jest skuteczne wygłuszenie ścian. Można to osiągnąć za pomocą paneli akustycznych. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Lamele – to ozdobne listwy służące do dekorowania ścian i sufitów. Pojedyncza deseczka składa się z dwóch elementów, tj. listwy montażowej oraz profilu pokrytego ozdobną folią.
Lamele są dekoracją trójwymiarową, by je przytwierdzić, nie trzeba wiercić w ścianie. Dekory mogą być wykonane z materiałów naturalnych (sosna, dąb, jesion) lub tworzywa PVC i płyty MDF.
Lamele występują w wielu kolorach i różnych rozmiarach. Dzięki temu dobrze sprawdzą się m.in. w nowoczesnych aranżacjach. Można je zastosować zarówno w sypialni, salonie, jak i łazience. Do niezaprzeczalnych zalet takiego rozwiązania należą: łatwy montaż, atrakcyjna cena oraz doskonałe właściwości wygłuszające.
Filcowe panele akustyczne – jak wskazuje nazwa, składają się głównie z filcu. Dzięki zastosowaniu materiału włókienniczego, dekoracja cechuje się doskonałymi właściwościami akustycznymi – pochłania fale dźwiękowe, niweluje pogłos i echo. Co więcej, filcowe panele optycznie powiększają pomieszczenie.
Panele z pianki flokowanej – to panele o właściwościach wyciszająco-wygłuszających, nazywane potocznie „obrazami akustycznymi”. Są nie tylko praktyczne, ale także estetyczne.
Materiał można bowiem zadrukować dowolnym wzorem i – w rezultacie – stworzyć oryginalną ozdobę. Dekory tego typu są lekkie oraz odporne na działanie wilgoci. Charakteryzują się także najlepszymi spośród wszystkich paneli ściennych właściwościami wyciszającymi i termoizolacyjnymi.
Panele z wełny drzewnej – można nimi pokrywać zarówno ściany, jak i sufity. Cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, skutecznie pochłaniają dźwięk, stanowią też dobrą izolację termiczną. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, więc panele tego typu da się wykorzystywać na mnóstwo sposobów.
Panele mogą pokrywać całą ścianę lub tylko jej część. Doskonale prezentują się jako element zarówno symetrycznej, jak i asymetrycznej aranżacji. Stosuje się je w studiach nagraniowych, salach konferencyjnych, ale też w domach i mieszkaniach.
Sposób na ciszę w mieszkaniu
Panele akustyczne idealnie nadają się do wyciszania mieszkań. Skutecznie tłumią hałasy dochodzące z zewnątrz, jednocześnie poprawiają akustykę pomieszczenia. Co ważne, wybór wyciszających dekorów jest naprawdę duży.
Podwieszany sufit z panelami z wełny drzewnej, ozdobne lamele, a może designerskie bloki z pianki flokowanej? Warto przemyśleć poszczególne rozwiązania i wybrać to najlepsze. Z pewnością zapewni ono domownikom uprawniony komfort.
Artykuł partnera