Amplitunery stereofoniczne Yamaha R-N800A i R-N1000
Amplitunery Yamaha R-N1000A i R-N800 bBazują na rozwiązaniach opracowanych na potrzeby modelu R-N2000A, który pojawił się na rynku w ubiegłym roku - nawiązują do tego topowego stereofonicznego amplitunera sieciowego także pod względem jakości wykonania i stylistyki wykończenia.
Zarówno Yamaha R-N1000A, jak i Yamaha R-N800A pozwalają na słuchanie muzyki z takich serwisów strumieniowych, jak Spotify, Amazon Music czy Apple Music. Dzięki temu użytkownik może korzystać z materiałów wysokiej jakości, w tym zapisanych przy użyciu bezstratnych formatów audio.
Nowe amplitunery stereo są ponadto kompatybilne z Apple AirPlay 2, a także systemem multiroom MusicCast. Dzięki temu amplituner może w ramach tego rozwiązania współpracować z innymi kompatybilnymi urządzeniami, a użytkownik może cieszyć się muzyką odtwarzaną w dowolnym miejscu w domu.
Czytaj również nasze testy amplitunerów stereo Yamaha
Wśród dostępnych funkcji nie zabrakło również wsparcia dla autorskiego systemu automatycznej kalibracji akustyki firmy Yamaha, czyli YPAOTM (Yamaha Parametric Room Acoustic Optimiser). Na podstawie danych zebranych podczas pomiarów kalibracyjnych system YPAOTM automatycznie reguluje parametry dźwięku, aby zapewnić idealne brzmienie w odniesieniu do warunków akustycznych, jakie panują w pomieszczeniu.
Podstawowe różnice między modelem Yamaha R-N1000A, jak i Yamaha R-N800A można zauważyć porównując m.in. dostępne złącza. Amplituner R-N1000A w odróżnieniu od swojego "mniejszego" odpowiednika został wyposażony dodatkowo w złącze HDMI ze zwrotnym kanałem audio (ARC). Pozwala to na wygodne podłączenie telewizora kablem HDMI i sterowanie podstawowymi parametrami odtwarzania za pomocą pilota do TV.
Podstawa obudowy amplitunera R-N1000A została dodatkowo wzmocniona, m.in. przez zastosowanie solidnej płyty tłumiącej niepożądane wibracje.
Projektanci w modelu R-N1000A wykorzystali ponadto wysokiej jakości podzespoły, w tym m.in. wykonywany na zamówienie transformator mocy, kondesatory blokowe, a także pozłacane terminale głośnikowe oraz jednopunktowy system uziemienia.
Designerskie modele podstawkowe – Yamaha NS-600A i NS-800A
Wśród nowości znalazły się także dwa kompaktowe modele kolumn głośnikowych. Yamaha NS-800A i Yamaha NS-600A, bo o nich mowa, to podstawkowe konstrukcje wykończone czarnym lakierem fortepianowym.
Inżynierowie Yamahy wykorzystali w przetwornikach elektroakustycznych nowych kolumn membranę Harmonious Diaphragm™. Jest ona wykonywana z materiału Zylon, który cechuje się znakomitą szybkością reakcji i minimalnym rozproszeniem zewnętrznym oraz świerku, stosowanego również w płytach rezonansowych fortepianów. Dzięki temu odtwarzana muzyka jest bogata w detale i harmonijna.
Przy opracowywaniu obudów Yamaha zastosowała m.in. wibrometry laserowe, które wykorzystuje się m.in. w badaniach nad instrumentami muzycznymi.
Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Yamaha
Projektanci sięgnęli też po zaawansowaną analizę FEM, czyli metodę elementów skończonych. W każdym z nowych podstawkowych modeli wzmocniono poprzeczną część obudowy, co przełożyło się na solidne przenoszenie basu i szeroką scenę dźwiękową.
Podstawową różnicą między nowymi dwudrożnymi modelami NS-800A i NS-600A firmy Yamaha są rozmiary wykorzystywanych przetworników nisko-średniotonowych.
W modelu NS-800A woofer ma średnicę 16 cm, a w mniejszej kolumnie podstawkowej średnica tego elementu wynosi 13 cm. Przekłada się to na szerokość pasma przenoszenia, a także gabaryty kolumn i ich masę.
Dostępność nowych modeli
Dokładna data dostępności nowych amplitunerów i głośników nie jest jeszcze znana, ale informacje o przewidywanej dacie polskiej premiery rynkowej modeli wszystkich urządzeń powinny pojawić się już wkrótce.