Uwagę zwracają bowiem dwa 12-cm średniotonowe, ustawione obok siebie, w dodatku rozdzielone przez tandem kopułek. Producent wskazuje, że dzięki temu układ jest symetryczny, a to pozwala każdą z kolumn używać jako lewą lub prawą (wcześniej średniotonowy był jeden większy i umieszczony z jednej strony, a tandem kopułek – z drugiej).
Powyżej 1 kHz przetwarzanie przejmuje 50-mm tekstylna kopułka średnio-wysokotonowa, więc ze względu na ograniczenie współpracy między 12-tkami do fal relatywnie długich (w stosunku do odległości między nimi) problem interferencji między nimi zostaje zminimalizowany.
Najwyższe częstotliwości przetwarza 20-mm kopułka tytanowa, a najniższe – 30-cm woofer (z membraną polipropylenową, podobnie jak 12-tki) w systemie zamkniętym.
Obudowę kolumn McIntosh ML1 mkII wykonano z drewna orzechowego. Charakterystyczna maskownica z grubą ramą, podzielona na dwie sekcje, ściśle nawiązuje do dawnych ML1. Pasowała również do nowej konfiguracji, ale w pewnością będzie miała wpływ na działanie.