Tak wygląda system audio za 8 mln zł

02 listopada 2023 Sprzęt

W niedzielę 29 października zakończyła się wystawa Audio Video Show. W 176 salach odsłuchowych prezentowano najlepszy sprzęt audio-wideo aż 171 marek, w tym audiofilskie systemy. Jednym z najdroższych zestawów był ten angielskiej marki Audio Note z poziomu 5/6 kosztujący 8 mln zł.

Jako źródło dźwięku posłużyły płyty winylowe i CD. W repertuarze znalazły się utwory m.in. Bacha, Mahlera, Wieniawskiego, Stavińskiego, Prokofieva, ale też Cobaina, Toola i Page`a i Planta.

A teraz nieco technicznych szczegółów dla (bardzo) wtajemniczonych. Grały:

• czytnik płyt CD transport CDT-SIX o masie całkowitej 80 kg netto,
• 20-bitowy lampowy przetwornik C/A o nazwie Piąty Element z czipem dekodującym AD1865N bez filtrów cyfrowych i oversamplingu,
• przedwzmacniacz lampowy M9Phono,
• lampowe monobloki mocy Gaku-On z triodami mocy o anodach z molibdenu 4242E w konfiguracji równoległe single-ended, które w układzie tego wzmacniacza są sterowane lampą sprzed 100 lat, jaką jest trioda VT-25 z katodami z torfowanego wolframu.

Poszczególne stopnie wzmocnienia są oddzielone srebrnymi transformatorami. Sygnał przekazują 93-decybelowe kolumny głośnikowe Type-A wykonane z drewna. Wszystko zostało połączone i zasilane srebrnymi kablami Audio Note. Gramofon, jaki wykorzystano w prezentacji to 3-silnikowy TT-3 II Reference z wkładką MC z elektromagnesem w generatorze zasilanym swoim niezależnym układem.

W urządzeniach Audio Note z poziomu 5 i 6 użyto wiele kilogramów drutu i folii z najczystszego srebra, zarówno w połączeniach, kondensatorach sygnałowych, jak i transformatorach międzystopniowych o rdzeniach ze stopu wysokiej zawartości niklu. Zwielokrotniono liczbę zasilaczy i we wszystkich zastosowano prostowniki lampowe oraz srebrne transformatory i dławiki. 

Transmisja cyfrowa do DAC-a odbywała się poprzez lampę nadawczą i odbiorczą (te układy z obydwu stron mają swoje własne srebrne zasilacze). Użyto własnego projektu niemagnetyczne tantalowe rezystory ze srebrnymi wyprowadzeniami oraz grafitowe kondensatory Rubycon Black Gate pochodzące z zapasów poczynionych przez Audio Note wiele lat temu, zanim zakończono ich produkcję.

 

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu