Technical Audio Devices E1 i C600

28 lutego 2012 Sprzęt

Technical Audio Devices przedstawia dwa nowe produkty poszerzające dwie linie - komponentów audio i głośników, serie Evolution i Reference. Sa to głośniki TAD-E1 i przedwzmacniacz TAD-C600.

Oba urządzenia są ich finalnymi elementami, pozwalającymi firmie TAD zabrać audiofila w niezwykłą podróż od źródła po kolumny. Wynalezione i zaprojektowane zostały od podstaw w biurze inżyniera Andrew Jonesa przez międzynarodowy team, w którym znaleźli się inżynierowie audio, artyści i rzemieślnicy. 

tad-e1_minKolumny TAD E-1

TAD E-1 są następnym krokiem do osiągnięcia najwyższej jakości brzmienia w serii Evolution, gdzie "funkcjonalność spotyka formę", dopełniając system, w którym znajdują się przedwzmacniacz C200 i wzmacniacz M2500 lub M4300.

Kluczowe zalety:

1. Koherentny przetwornik współosiowy.

Aby poprawić spójność dźwięku Andrew Jones wynalazł CST (Coherent Source Transducer) – system, w którym przetwornik wysokotonowy zamontowany jest koncentrycznie pośrodku membrany średniotonowej. Tego typu konstrukcja przetwarza częstotliwości od 250 Hz do 100 kHz, zapewniając spójność sygnału dochodzącego do słuchacza w tym samym czasie i z tego samego punktu.

2. Berylowy głośnik wysokotonowy i średniotonowy z membraną ze stopu magnezowego.

Beryl został wybrany ze względu na jego wysoką sztywność i lekkość. Specjalny proces jego wykonania o nazwie "vapour-deposition" zapewnia kontrolowaną pracę tego typu membrany przy częstotliwościach daleko przekraczających percepcję człowieka, pomagającymi jednak odtwarzać częstotliwości słyszalne. Membrana średniotonowa ze stopu magnezowego użyta została ze względu na jej wysoką sztywność, niską masę i trwałość, czego rezultatem jest naturalne brzmienie bez denerwujących podbarwień dźwięku.

3. Konstrukcja głośnika niskotonowego.

Membrana tego przetwornika została wykonana w taki sposób, że nie ma podziału na właściwą membranę i nakładkę przeciwpyłową – tutaj to jeden element. Technika ta znacząco podnosi moc maksymalną przetwornika i eliminuje słabe punkty w konstrukcji jego membrany, która wzmacniana jest dodatkowo włóknami aramidowymi, zapewniającymi niską masę i dużą wytrzymałość, a także wysoką sztywność.

4. Wytłumiona obudowa.

By uchronić tę konstrukcję przed oscylacjami i rezonansami TAD zastosował do konstrukcji obudowy, cechującą się dużą sztywnością, brzozę bałtycką. Dodatkowo wzmocniono ją płytami z MDF-u. Obudowa ma kształt łzy, co w jeszcze większej mierze redukuje rezonanse, przede wszystkim dzięki wzmocnieniu ścianek i zlikwidowaniu równoległych powierzchni.

5. Iso-mount Network Filter.

Zwrotnica w TAD E1 została skonstruowana tak, aby była jak najmniej podatna na wibracje. Płytka drukowana z elementami jest mechanicznie odseparowana od całej obudowy, dzięki czemu można było uzyskać maksymalną rozdzielczość dźwięku, zazwyczaj zmniejszaną przez dokładanie się zniekształceń do dźwięku podstawowego.

Przedwzmacniacz TAD C600

TAD C600 uzupełnia serię Reference, obejmującą głośniki Reference One, mniejsze, kompaktowe kolumny CR-1, odtwarzacz CD D600 i monofoniczne końcówki mocy M600. Przedwzmacniacz ten  jest perfekcyjnym uzupełnieniem systemu charakteryzującego się dźwiękiem o niespotykanej wcześniej jakości brzmienia.

 

tad_c600_max

Kluczowe zalety:

1. W pełni zbalansowany układ i konstrukcja dual- mono.

By uzyskać na wyjściu niezniekształcony sygnał firma TAD zaprojektowała przedwzmacniacz tak, aby lewy i prawy kanał były identyczne. W pełni zbalansowany i symetryczny obwód pozwala na transmisję sygnału w jego oryginalnym kształcie, z dokładnie takimi samymi obwodami w gałęzi dodatniej i ujemnej każdego kanału.

Co więcej, zbalansowany układ jest odporny na szumy zewnętrzne oraz fluktuacje potencjału masy. By utrzymać koherencję prawego i lewego kanału, decydującą o optymalnej reprodukcji sceny dźwiękowej zdecydowano się zastosować drogą, ale w tym kontekście konieczną budowę dual-mono.

2. Redukcja wibracji.

Do budowy przedwzmacniacza C600 użyto precyzyjnie odlanego subchassis i trzypunktowego podparcia, co pozwoliło zredukować zewnętrzne wibracje i szum wysokoczęstotliwościowy. Ważące 15 kg subchassis o grubości 33 mm wykonane zostało z bloku czystego aluminium, materiału chroniącego układy przez wibracjami zewnętrznymi, zapewniającego im mechanicznie stabilne podłoże.

3. Technologia redukcji szumu.

Aby jeszcze bardziej zredukować szum, zastosowano oddzielną obudowę dla sekcji wzmacniającej i dla zasilacza. Minimalizuje to szumy generowane przez wibracje lub zakłócenia pochodzące od transformatora.

Wysokiej mocy 400-W transformator toroidalny dostarcza precyzyjne napięcie dla wielu osobnych sekcji zasilania. By dodatkowo zminimalizować interferencje, funkcje kontrolne i wyświetlacz ograniczono do podstawowych operacji.

 

tad_c600_2_max

4. Elementy o wysokiej precyzji i jakości.

Najwyższa jakość i precyzja części użytych do wykonania C600 to np. elektroniczna kontrola poziomu głośności z super-precyzyjnymi łożyskami dla osi i nowe oporniki TAD-a obsługujące układ kontroli głośności, pozwalające na zniwelowanie różnic poziomu między kanałami do 0,1 dB przy tłumieniu przesłuchu międzykanałowego na poziomie 100 dB i zniekształceniami 0,0005% (1 V).

Impedancja na wejściu i wyjściu jest niezależna od ustawienia głośności, minimalizując interakcje ze źródłem sygnału i końcówką mocy, uniezależniając dźwięk od elementów wokół przedwzmacniacza.

5. Extreme Link.

TAD C600 wyposażono w protokół komunikacji Extreme Link, pozwalający użytkownikowi na synchronizację kilku C600 w konfiguracji master/slave i pozwalając na jego używanie w systemie wielokanałowym (do 6 kanałów).

Ceny:

• TAD E-1 - 28 000 Euro
• TAD C600 - 31 000 Euro

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu