Amplitunery Yamaha RX-A730 i RX-A830

18 czerwca 2013 Sprzęt

Yamaha wprowadza na rynek nowe amplitunery AV z flagowej linii AVENTAGE. Na początku do sprzedaży trafią modele RX-A730 i RX-A8 30. Obie konstrukcje otwierają całą serię.

Yamaha RX-A730 (fot. powyżej) i Yamaha RX-A830 to 7.2-kanałowe konstrukcje, które łączą wysoką jakość dźwięku i obrazu z bogatym wyposażeniem. Wyróżniają się funkcjonalnością przejawiającą się m.in. obsługą technologii MHL, dostępem do aplikacji AV Controller oraz układu YPAO R.S.C.

Amplitunery wykorzystują projekt wzmacniacza z w pełni dyskretną konfiguracją, pomagającą minimalizować zniekształcenia, a także mogą pochwalić się niezale żnym czystym zasilaniem dla części cyfrowej i analogowej.

W urządzeniach zastosowano antywibracyjną technologię A.R.T. Wedge oraz YPAO R.S.C., która analizuje akustykę pokoju odsłuchowego, w tym również odbicia dźwięku np. od mebli, a następnie na podstawie uzyskanych wyników kalibruje cały system pod kątem uzyskania i dealnego dźwięku. Model RX-A830 idzie o krok dalej w porównaniu z RX-A730 i korzysta z YPAO R.S.C. z pomiarem wielopunktowym.

Urządzenia zapewniając dostęp do funkcji sieciowych i pozwalają korzystać m.in. z radia internetowego oraz domowej sieci, a także strumieniować materiał muzyczny ze smartfonów, tabletów oraz komputerów Mac i PC z bibliotekami iTunes.

Ponadto Yamaha RX-A730 i Yamaha RX-A830 (fot. poniżej) obsługują AirPlay, bezprzewodową technologią wykorzystywaną przez produkty Apple, oraz autorską aplikację Yamahy - AV Controller. Ta ostatnia nie tylko daje możliwość strumieniowania muzyki, lecz także pełni funkcję swoistego pilota zdalnego sterowania, gwarantując użytkownikowi dostęp do pełnego zakresu funkcji.

Dziękiaktualizacji oprogramowania najnowsze Yamahy mogą również współpracować z internetowym serwisem muzycznym Spotify. Wykorzystując opcjonalne adaptery YWA-10 oraz YBA-11 użytkownicy amplitunerów zyskują możliwość bezprzewodowego połączenia z siecią Wi-Fi oraz z urządzeniami obsługującymi technologię Bluetooth.

Najnowsze konstrukcje Yamahy przekonują nie tylko dźwiękiem, lecz także swoją niesamowitą użytecznością i łatwością obsługi. Dzięki zastosowaniu funkcji Dialogue lift/Dialogue level adjustment użytkownik może umieścić dźwięk dialogów na wysokości telewizora i to bez konieczności stosowan ia przednich głośników lektora.

W obu modelach każdy kanał wykorzystuje przetwornik i C/A Burr Brown 192 kHz/24 bity, a same urządzenia odtwarzają pliki audio wyso kiej rozdzielczości (aż do 192 kHz/24 bitów). Użytecznym rozwiązaniem jest możliwo ść ustawienia początkowego i maksymalnego poziomu głośności.

Yamaha RX-A730 i Yamaha RX-A830 obsługują ponadto technologię MHL, co pozwala odtwarzać wideo (o rozdzielczości do 1080p) oraz wielokanałowy dźwięk z telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych kompatybilnych z MHL. Obsługę obu amplitunerów AV ułatwia zaawansowany wielojęzyczny graficzny interfejs użytkownika.

Yamaha RX-A730 może pochwalić się sześcioma wejściami HDMI (w tym jednym na przednim panelu) i jednym wyjściem, Yamaha RX-A830 jest bogatszy o kolejne dwa wejścia HDMI, a do tego ma dwa wyjścia symultaniczne. Gniazda HDMI są zgodne z 3D i obsługują CEC oraz kanał zwrotny audio. Na przednim panelu nie mogło zabraknąć cyfrowego portu USB, pozwalającego podłączyć iPoda, iPhona, iPada, pamięć USB lub inny przenośny odtwarzacz muzyczny.

Komplet cyfrowych wejść dopełniają analogowe wejścia audio - cztery w RX-A730, sześć w RX-A830. Drugi z amplitunerów AV z pewnością znajdzie uznanie wśród fanów analogowego dźwięku, a to za sprawą wejścia gramofonowego. Na tylnym panelu urządzeń projektanci umieścili również wyjście zasilania dla opcjonalnych akcesoriów, np. adapterów YWA-10 i YBA-11, a także liniowe wyjście i zasilanie Strefy 2.

Amplitunery AV Yamaha RX-A730 i Yamaha RX-A830 trafią do sprzedaży w czerwcu br., wtedy także poznamy ich ceny.

Yamaha AV RX-A730

Sekcja wzmacniacza
- Kanały: 7.2
- Znamionowa moc wyjściowa (1 kHz, 1 kanał): 150 W (4 K, 0,9% THD)
- Znamionowa moc wyjściowa (20 Hz – 20 kHz, 2 kanały): 90 W (8 K, 0,09% THD)
- Maksymalna efektywna moc wyjściowa (1 kHz, 1 kanał): 150 W (8 K, 10% THD)
- Moc dynamiczna na kanał (8/6/4/2 B): 130/170/200/240 W

Łączoność: 6 wejść (1 z przodu)/1 wyjście HDMI, HDMI CEC (SCE
NE, kontrola urządzenia), obsługa MHL, wejście USB (iPod/iPhone/
iPad, pamięć USB, przenośny odtwarzacz audio), port sieciowy, AirPlay, wejście AV na przednim panelu (HDMI z obsługą MHL, USB, kompozyt), wyjście zasilania, optyczne wejścia cyfrowe (2),
koncentryczne wejścia cyfrowe (2), analogowe wejścia (4 w tym 1 z przodu) i wyjście (1) audio, komponent wideo (2 wejścia/1 wyjście), kompozytowe wideo (5 wejść w tym 1 z przodu/1 wyjście), wyjście pre – subwoofer (2 × mono), wyjście słuchawkowe (1)

Yamaha AV RX-A830

Sekcja wzmacniacza
- Kanały: 7.2
- Znamionowa moc wyjściowa (1 kHz, 1 kanał): 160 W (4 K, 0,9% THD)
- Znamionowa moc wyjściowa (20 Hz – 20 kHz, 2 kanały): 100 W (8 K, 0,09% THD)
- Maksymalna efektywna moc wyjściowa (1 kHz, 1 kanał): 160 W (8 K, 10% THD)
- Moc dynamiczna na kanał (8/6/4/2 B): 140/180/210/250 W

Łączność:  8 wejść (1 z przodu)/2 wyjścia (symultaniczne) HDM
I, HDMI CEC (SCENE, kontrola urządzenia), obsługa MHL, wejście
USB (iPod/iPhone/iPad, pamięć USB, przenośny odtwarzacz audio), port sieci owy, AirPlay, wejście AV na przednim panelu (HDMI z obsługą MHL, USB, kompozyt) , wyjście zasilania, optyczne
wejścia cyfrowe (2), koncentryczne wejścia cyfrowe (2), analogowe wejścia (6) i wyjście (1) audio, komponent wideo (2 wejścia/1 wyjście), kompozytowe wideo (5 wejść w tym 1 z przodu/1 wyjście), wyjście pre – 7.2-kanałowe, wyjście słuchawkowe (1)

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu