Na pierwszy dzień festiwalu, czwartek, zaplanowane są trzy koncerty i kultowe "Guczodisko" (23:45-2:15), o którego oprawę muzyczną zadba Balskandal. Tego dnia usłyszmy polski zespół "Tryptyk", który inspiracje czerpie z melodii łuku Karpat i Bałkanów, a także tworzy własne kompozycje.
Chwilę później na scenie pojawi się aktualny król serbskiej trąbki, laureat Festiwalu w Guczy 2021 - Kristijan Azirović i jego Orkiestra. Na zakończenie po raz pierwszy w Barcicach zagra formacja Hrdza – gwiazda słowackiej sceny folkowej. Skład zespołu tworzy również polska wokalistka - Susanna Jara.
Drugiego dnia Pannonica Festival gościć będzie prawdziwą legendę, pochodzącą z Rumunii, jedną z najsłynniejszych bałkańskich orkiestr dętych - Fanfare Ciocărlia.
Zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w ponad 50 państwach na całym świecie. Obecną, trwającą blisko rok trasą muzycy świętują swój jubileusz 25-lecia działalności. Jego sch styl wywodzi się głównie z rumuńskiej i romskiej ludowej muzyki tanecznej, lecz widoczne są w nim także wpływy tureckie, bułgarskie, serbskie oraz macedońskie.
Tego dnia usłyszymy również Gipsy Groove z Kosowa, który poprzez swoje energetyczne występy oraz bardzo głębokie i zaangażowane teksty niesie przesłanie pokoju i równości. Gipsy Groove, założony w 2010 roku, gra autentyczną bałkańską muzykę romską, wzbogaconą o inne muzyczne wpływy, takie jak: jazz, reggae, funk, ska czy drum and bass.
Festiwalowy piątek to także koncert ukraińskiego zespołu Kommuna Lux, który podbija serca polskiej publiczności występami na licznych festiwalach. Muzycy wypracowali swój własny styl, który nazywają "Odessa Gangsta Folk" - porywająca muzyka klezmerska oraz piosenki z półświatka z ich rodzinnego miasta. Kommuna z Lux wraz z charyzmatycznym wokalistą Bagratem Tsurkanem, przeniosą nas w klimat odesskiej bohemy.
Trzeci, ostatni dzień, to aż cztery koncerty, w tym Balklavalhau Koolektive - projekt powstał w Porto we wrześniu 2020 roku i jest owocem pasji do muzyki bałkańskiej i bliskowschodniej, która połączyła muzyków z Portugalii, Chile, Brazylii i Polski, obecnie mieszkających i tworzących w mieście nad Douro.
Usłyszymy także węgierski Zűrös Banda, który łączy różne wschodnioeuropejskie i bałkańskie tradycje muzyczne – rumuńską, węgierską, macedońską, cygańską, serbską – z jazzem i współczesną muzyką taneczną.
W festiwalową sobotę na scenie pojawi się również włoski zespół Mascarimiri pod wodzą charyzmatycznego lidera Claudio "Cavallo" Giagnottiego, który jest prekursorem nurtu "tradinnovazione" - połączenia tradycyjnych rytmów z południa Włoch z elektronicznym brzmieniem.
Na koniec wisienka na torcie, czyli należąca do ścisłej czołówki, serbska orkiestra dęta - Bojan Ristić Brass Band. w 2016 roku zespół został absolutnym zwycięzcą konkursu festiwalowego w Guczy.
We wszystkich 5 kategoriach, za które przyznawane są nagrody, otrzymał jedną z trzech pierwszych (Najlepsza orkiestra, Najlepszy duży bas, Najlepszy mały bas, Druga trąbka, Drugi bęben). Żadna orkiestra w 52-letniej wówczas tradycji festiwalu nie zdobyła tylu nagród w jednym konkursie.
Oprócz koncertów odbędzie się ponad 50 wydarzeń towarzyszących, w tym piątkowa noc taneczna z udziałem Chvosta i DJ Shoshana. Na scenie bardów zaprezentują się Kuba Blokesz oraz zespół Dorośli.
Źródło: HelloIndygo.com
Zdjęcie otwierające: Andrzej Rams