BORIS CHRISTOFF

The mighty Boris

The mighty Boris

Wykonanie

Nagranie

"Boris Christow - król basów" - tak brzmi tytuł tekstu zamieszczonego w książeczce dołączonej do jedenastopłytowego albumu poświęconego najwybitniejszemu basowi w historii opery.

Urodzony 18 maja 1914 albo - jak podają inne źródła - w 1918 r. w Płowdiw. Miał być adwokatem, lecz studiując prawo śpiewał także w męskim chórze "Gusła". Na jednym z koncertów w 1941 r. był podobno sam car bułgarski Borys i zachwycony jedną z solowych pieśni w wykonaniu Christowa przeznaczył sporą sumę na jego studia wokalne we Włoszech.

Boris Christow niezwykle utalentowany muzycznie dysponował także wielkimi możliwościami dramatycznymi. Pod koniec II wojny wybrał się niefortunnie na studia uzupełniające do Salzburga. Nie uniknął internowania i dopiero po roku spędzonym w areszcie wrócił do Włoch. I tam wówczas rozpoczęła się jego ogromna kariera.

La Scala, Opera Paryska i wreszcie Metropolitan Opera. Uznano go za następcę Szalapina. Role Borysa Godunowa, chana w "Kniaziu Igorze", Mefista w "Fauście" zapewniły mu trwałe miejsce w historii opery. Rzeczywiście jego głos i sposób interpretacji robią niezwykłe wrażenie nawet w porównaniu z nagraniami takich śpiewaków, jak wspomniany Szalapin czy Giaurow, Siepi, Ładysz, Szekely i Rejzen. Wspaniały album!

Stanisław Bukowski
EMI CLASSICS 2013

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu