Utwory Roberta Schumanna wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina są znakomitym uzupełnieniem festiwalu "Chopin i jego Europa". Chodzi o szeroki kontekst twórczości Chopina na tle kompozytorów, którzy go inspirowali, czy też których utwory były mu znane.
Schumann od samego początku był wielkim admiratorem Polaka i prawie bez wyjątku wielbił jego dzieła. Zachwyt był wszakże jednostronny, bo Chopin nieszczególnie cenił kompozycje Schumanna. Obiektywnie trudno jednak nie uznać, że Kreisleriana, Fantazja C-dur, Koncert fortepianowy a moll czy "Symfonia Reńska" są dziełami wyjątkowymi. Do znakomitych utworów należą też jego dzieła na wiolonczelę i fortepian.
Za czasów Schumanna muzykowano w domach i takimi są właśnie "Adagio und Allegro" pierwotnie skomponowane na róg i fortepian, "Utwory fantastyczne" na klarnet i fortepian, a "Trzy romanse" na obój i fortepian. Alternatywnie, zamiast instrumentów dętych kompozytor przewidział ulubiony przez siebie instrument - wiolonczelę."Pięć utworów w ludowym stylu" i "Bajkowe obrazy" są przeznaczone na instrument smyczkowy i fortepian.
Wykonawcami i pomysłodawcami albumu "Schumann: Phantasiestucke" są tym razem młodzi i wybitni muzycy. Rewelacyjny wiolonczelista - Marcin Zdunik i znakomita pianistka - Aleksandra Świgut.
Stanisław Bukowski
NIFC 2014