MARIA JOAO PIRES / GULBENKIAN ORCHESTRA

Bach. Piano Concertos

Bach. Piano Concertos

Wykonanie

Nagranie

Trzy najpopularniejsze koncerty fortepianowe Jana Sebastiana Bacha - d-moll, A-dur i f-moll. Pierwsze, które po przerobieniu z koncertów skrzypcowych łączą jeszcze instrument solistyczny z orkiestrą. Znakomite opracowanie kontrapunktyczne nie pozostawia wątpliwości, kto jest ich twórcą.

Koncert d-moll ma jedną charakterystyczną cechę - każda z trzech części rozpoczyna się unisono. Koncert A-dur, bardziej zróżnicowany niż poprzedni, zawiera w drugiej części ulubiony taniec Bacha - sicilianę, a kończy się wesołym, rytmicznym Allegro ma non tanto. Wreszcie trzeci z koncertów - f-moll - stworzony na zasadzie wspólnego muzykowania fortepianu i smyczków. Piękny przykład polifonii, wzór umiejętności kompozytorskich Bacha.

Wszystkie te koncerty - podobnie jak i pięć pozostałych - stworzył Bach dla lipskiego zespołu Collegium Musicum. Ale warto posłuchać tej płyty dla wykonawców. Portugalska Gulbenkian Orchestra powstała we wczesnych latach 60., szwajcarski dyrygent starszego pokolenia, Michel Corboz, specjalizuje się w muzyce barokowej. Wreszcie Maria Joao Pires, portugalska pianistka, świetnie znana polskim melomanom, gra znakomicie Beethovena, Mozarta, Chopina i - jak się okazuje- Bacha. Nagranie historyczne z 1974 r.

Stanisław Bukowski
ERATO 2014

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio kwiecień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu