Paganini: Caprice No. 13 In B-Flat Major, Caprice No. 24 In A Minor / Sibelius:

MIDORI
Paganini: Caprice No. 13 In B-Flat Major, Caprice No. 24 In A Minor / Sibelius:

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niccolo Paganini jest do dzisiaj symbolem wirtuoza najwyższej klasy. Posiadał taką biegłość techniczną, że współcześni mu posądzali go o konszachty z diabłem. Nie ma przecież nagrań, a Paganini wykonywał w czasie recitali i koncertów wyłącznie swoje kompozycje, tak że trudno ocenić jego możliwości jako skrzypka.

Faktem jest, że w tamtych czasach większość jego utworów była niewykonalna dla innych - poza autorem - najwybitniejszych wirtuozów. 24 Kaprysy są najpopularniejszymi kompozycjami na skrzypce solo. Oprócz niezwykłych trudności technicznych charakteryzują się one nieledwie efektami specjalnymi - słychać, jak skrzypce śmieją się i płaczą, a nawet naśladują trąbkę i róg myśliwski.

Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa należy także do utworów wirtuozowskich. I w tym przypadku kompozytor był znakomitym skrzypkiem, choć nie tak genialnym jak Paganini. Jako świetny symfonik, stworzył dzieło orkiestrowe. Jak to u Sibeliusa, zawiera ono liczne elementy folkloru fińskiego. I wreszcie "Fantazja szkocka" Maxa Brucha, bardziej znanego jako kompozytora Koncertu skrzypcowego g-moll, ale także autora muzyki opartej na folklorze hebrajskim, niemieckim, szwedzkim czy szkockim. A Midori to wielka klasa!

Barbara Tenderenda
SONY MUSIC 2009

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj