Symphony Nos. 1 & 2

PENDERECKI
Symphony Nos. 1 & 2

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niedługo Krzysztof Penderecki kończy 80 lat. Jest w pełni sił twórczych jako kompozytor i dyrygent. Obecnie możemy poznać wszystkie symfonie, dzięki Mistrzowi, który prowadzi Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus.

Na pierwszej płycie znalazły się dwie pierwsze symfonie. W 1973 r. powstała pierwsza z nich. Kompozytor miał wówczas czterdzieści lat, a za sobą poszukiwania nowego języka muzycznej awangardy. Przyszedł czas podsumowań i zastosowania tego wszystkiego, co stanowiło o wyjątkowej pozycji Pendereckiego na naszym kulturalnym firmamencie. Toteż w I Symfonii kompozytor buduje nowy świat, nowy kosmos muzyczny.

Ale, aby powstało coś całkowicie odmiennego, musiała nastąpić wielka destrukcja, wielki wybuch. II Symfonia - "czas dialogu z odnalezioną przeszłością", jak napisał Mieczysław Tomaszewski, to powrót do przeszłości, a więc rehabilitacja melodii, tonalności, brzmień strawnych dla każdego ucha. Inspiracją według kompozytora była twórczość Wagnera, Mahlera, Szostakowicza.

To wówczas do Pendereckiego przylgnęło określenie - neoromantyk. Ale w tej muzyce nie ma naśladownictwa. Przy wszelkich cytatach jest ona na wskroś oryginalna, zachowuje swoją indywidualność. Tak jak w I wykorzystuje on nowe brzmienia i możliwości, tak w II - zdobycze wielkich poprzedników, przetwarzając je oraz modyfikując świadomie i odkrywczo.

Stanisław Bukowski
DUX 2012

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj