MUSICA BALTICA 6 ANDRZEJ M. SZADEJKO

Volckmar & Gronau

Volckmar & Gronau

Wykonanie

Nagranie

W XVIII w. organy były dumą Gdańska i jego kościołów, imponowały w skali europejskiej. Dzięki zamożności i hojności wiernych najlepsi niemieccy konstruktorzy organów wstawiali tu swoje instrumenty. Bazylika Mariacka miała nawet cztery zestawy organów, a w 18 kościołach Gdańska historycy naliczyli ich 25. Tak duża liczba instrumentów musiała przełożyć się na bogatą i ciekawą twórczość organistów.

Do czołowych przedstawicieli gdańskich kompozytorów późnego baroku należeli Theophil Andreas Volckmar i Daniel Magnus Gronau. Ich dzieła zebrał niestrudzony poszukiwacz manuskryptów, Andrzej Mikołaj Szadejko, organista, dyrygent, kompozytor i edukator, a także konsultant przy odnawianiu organów starych, jak i projektowaniu nowych.

Dzięki niemu w 2018 r. w kościele franciszkanów pr. Św. Trójcy w Gdańsku ponownie zabrzmiały odrestaurowane przez Kristiana Wegscheidera zabytkowe organy, których zdjęcie zdobi okładkę albumu Musica Baltica 6, zawierającego wirtuozowskie interpretacje Szadejki sonat organowych Volckmara i Gronaua.

Potęgi instrumentu możemy doświadczyć i docenić ją dzięki wspaniałej rejestracji wytwórni MDG. Wspaniała akustyka kościoła przenosi nas w otchłań dziejów, kiedy gdańszczanie gromadzili się na mszy św., by co niedzielę zasłuchać się w improwizacjach swoich organistów.

Marek Dusza
MDG/CMD

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu