W XVIII w. organy były dumą Gdańska i jego kościołów, imponowały w skali europejskiej. Dzięki zamożności i hojności wiernych najlepsi niemieccy konstruktorzy organów wstawiali tu swoje instrumenty. Bazylika Mariacka miała nawet cztery zestawy organów, a w 18 kościołach Gdańska historycy naliczyli ich 25. Tak duża liczba instrumentów musiała przełożyć się na bogatą i ciekawą twórczość organistów.
Do czołowych przedstawicieli gdańskich kompozytorów późnego baroku należeli Theophil Andreas Volckmar i Daniel Magnus Gronau. Ich dzieła zebrał niestrudzony poszukiwacz manuskryptów, Andrzej Mikołaj Szadejko, organista, dyrygent, kompozytor i edukator, a także konsultant przy odnawianiu organów starych, jak i projektowaniu nowych.
Dzięki niemu w 2018 r. w kościele franciszkanów pr. Św. Trójcy w Gdańsku ponownie zabrzmiały odrestaurowane przez Kristiana Wegscheidera zabytkowe organy, których zdjęcie zdobi okładkę albumu Musica Baltica 6, zawierającego wirtuozowskie interpretacje Szadejki sonat organowych Volckmara i Gronaua.
Potęgi instrumentu możemy doświadczyć i docenić ją dzięki wspaniałej rejestracji wytwórni MDG. Wspaniała akustyka kościoła przenosi nas w otchłań dziejów, kiedy gdańszczanie gromadzili się na mszy św., by co niedzielę zasłuchać się w improwizacjach swoich organistów.
Marek Dusza
MDG/CMD