Każdy marzy, każdy śni

DŻAMBLE
Każdy marzy, każdy śni

Pop rock

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Krakowskie Dżamble są uznawane za jedną z najciekawszych formacji w historii naszej muzyki rozrywkowej. Wciąż pełnym blaskiem lśni ich debiutancki longplay "Wołanie o słońce nad światem" (1971). To była polska odpowiedź na Blood Sweat And Tears, intrygujące połączenie rockowej muzyki młodzieżowej i jazzu.

Pod koniec lat 70. grupa próbowała powrócić na rynek odmieniona muzycznie i w nieco innym składzie. Jej członków bardziej zaczęła pociągać amerykańska muzyka rozrywkowa z silnymi funkowymi i soulowymi akcentami. W zmienionej rzeczywistości Dżamble nie były już jednak w stanie konkurować z dominującą wówczas Muzyką Młodej Generacji i szybko zniknęły z rynku. Za to bardzo udaną karierę solową rozpoczął Andrzej Zaucha - jeden z najwspanialszych głosów, jakie kiedykolwiek pojawiły się w polskiej wokalistyce.

Płyta "Każdy marzy, każdy śni" zawiera nagrania zarejestrowane w studiu Polskiego Radia w Katowicach w 1979 roku. Część z nich trafiło wówczas na Tonpressowskie single, jak choćby piękna ballada "Bezsenność we dwoje", "Jeszcze w sercu radość" czy "Szczęście nosi twoje imię". W "Rzeko płyń szeroko" z zespołem w chórkach zaśpiewał Stanisław Sojka. Grupa pokusiła się także o interpretację przeboju "The Way You Are" z repertuaru Billy'ego Joela. Muzyka Dżambli brzmi tu jak Jamiroquai, a przecież te nagrania powstały blisko dwie dekady wcześniej.

Grzegorz Dusza
GAD RECORDS

Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj