MICKIEWICZ-STASIUK-HAYDAMAKY
Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky
Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky
Wykonanie
Nagranie

Trzeba przyznać, że jest to płyta szczególna i niespodziewana. Spotykają się na niej: narodowy polski wieszcz, współczesny pisarz i ukraińska grupa folkowo- -rockowa. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia jest wywodząca się z kijowskiej niezależnej sceny, silnie zakorzeniona w Polsce formacja Haydamaky.

Wcześniej muzycy dali się poznać ze współpracy z Voo Voo, Pudelsami i Maleńczukiem. Jak mówi jej lider, Ołeksandr Jarmoła, w Mickiewiczu widzą szansę na zasypanie rowów, jakie sami wykopaliśmy po obu stronach Bugu. Podstawą repertuaru są dobrze znane wszystkim ze szkoły sonety, pisane podczas pobytu poety na Krymie.

Tak więc wędrujemy na wschód, a jeśli już w tamtym kierunku, to idealnym kompanem do tego przedsięwzięcia okazał się być Andrzej Stasiuk, który często literacko zapuszcza się w tamte rejony. Nie śpiewa, bo tego nie potrafi , tylko melorecytuje, a jego szorstki baryton odgrywa tu rolę niepoślednią.

Atmosferę tej wyprawy buduje muzyka, pełna orientalnych klimatów z rockowymi ornamentami, ocierającymi się nawet o metal. Nasuwają się tu skojarzenia z Maciejem Świetlickim i jego Świetlikami, choć mamy do czynienia z innym rodzajem ekspresji. Tu tkwi pewien szkopuł, bowiem, zabrakło mi na płycie tej kozackiej dzikości w interpretacjach, poczucia wolności, muzycznych odjazdów. Nie do przecenienia pozostaje natomiast usłyszenie poezji Mickiewicza w języku ukraińskim.

Grzegorz Dusza
AGORA

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu