Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

IMARHAN

Temet

Temet

Wykonanie

Nagranie

Afrykański rock to zjawisko dla większości Europejczyków kompletnie nieznane, niemal abstrakcyjne. Próbuje to zmienić zamieszkująca algiersko-malijskie pogranicze grupa Imarhan. Wzorem wędrujących przez piaski Sahary przodków ruszyli w świat, by zaprezentować swoją muzykę.

Ich ekstatyczne koncerty są przyjmowane z niedowierzaniem. Grupę tworzą bardzo sprawni muzycy, którzy doskonale przyswoili sobie kulturę zachodu nie rezygnując przy tym z własnej tożsamości. Swój drugi album zatytułowali "Temet", co w ich języku oznacza "połączenia". To nawoływanie do jedności świata, a takim łącznikiem, który może ludzi scalić - niezależnie od koloru skóry i języka - jest muzyka.

Podstawę nagrań stanowią tu gitary, ale smaczku dodają tradycyjne afrykańskie instrumenty. Wiele z utworów napędza funkowy groove basu. Taka jest poparta mocnym dyskotekowym pulsem kompozycja "Ehad Wad Dagh" czy będąca zaproszeniem do wspólnej zabawy "Alwa". Santanowskie brzmienie gitary zdominowało "Tumast".

Funk miesza się tu z rockiem i afrykańską rytmiką. Ale są na płycie Imarhan także subtelne nagrania odwołujące się do afrykańskiej tradycji, jak zaśpiewany z akompaniamentem gitary akustycznej "Ma s-abok" czy uduchowiony, brzmiący jak religijna pieśń, "Tarha Nam". Hasło "Muzułmański rock" może nie przyciągnie tłumów, ale warto choćby posłuchać albumu, by pozbyć się uprzedzeń.

Grzegorz Dusza
CITY SLANG/SONIC

INNE PŁYTY AUTORA
Imarhan
Inne
Imarhan

Niezbyt często się zdarza, by płyta wykonawcy z Afryki była dystrybuowana na całym świecie. Taką szansę dostała pochodząca z północnej części Mali grupa Imarhan. Jej członkowie reprezentują młode pokolenie muzyków Tuareg. W miejscowym języku nazwa zespołu oznacza "ten, na kim ci zależy".

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu