THE PINEAPPLE THIEF

Dissolution

Dissolution

Wykonanie

Nagranie

The Pineapple Thief należy dziś do światowej czołówki w kategorii rocka progresywnego. Choć trudno mówić tu o świeżych wzorach czy rewolucyjnym spojrzeniu, to każda ich płyta trzyma poziom i może uchodzić za wzorcową.

"Dissolution" jest już trzynastym albumem w ich dorobku, drugim nagranym z udziałem perkusisty Gavina Harrisona (Porcupine Tree, King Crimson). Tym razem jego wkład jest zdecydowanie większy, bo figuruje także jako kompozytor piosenek. Brzmienie nagrań jest bardzo klarowne, idealnie rozmieszczone w przestrzeni, wręcz wzorcowe.

Wyraziste gitarowe riffy, uzupełnione o klawisze, mocno brzmiącą i selektywną sekcję rytmiczną oraz czysty wokal Bruce`a Soordo przywołują najlepsze czasy prog rocka. Ukojenie w tej muzyce odnajdą miłośnicy Marillion i Porcupine Tree. Zadziwiająco blisko im także do naszego Riverside.

Grupy grające rock progresywny stronią raczej od przebojów, co nie znaczy, że nie lubią chwytliwych melodii. Na płycie Złodziei Ananasów takich nie brakuje. W pamięci zostają motywy z "Try As I Might", "Threatening War", "All That You’ve Got" i "Far Below". Nie mogło się obejść bez długiej formy. "White Mist" nie jest co prawda suitą, ale jedenaście minut zmiennej brzmieniowo i pomysłowo zaaranżowanej muzyki robi wrażenie.

Kscope/Mystic
Grzegorz Dusza

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu