SONY
STR-DN860

Po kilku (po wielu...) latach stagnacji Sony znowu zainteresowało się poważniejszymi urządzeniami audio i kina domowego, na których pojawiają się teraz żółto-czarne oznaczenia "Hi-Res Audio". Edycję tegorocznych amplitunerów firma zaczęła od dwóch modeli ze średniej półki - STR-DN860 oraz STR-DN1060. Są one do siebie bardzo podobne; tańszy nie ma między innymi funkcji strefowych, jednak zawiera większość ważniejszych, nowoczesnych układów.

Testy porównawcze

STR-DN860
PIONEER
VSX-930

Nasza ocena

Wykonanie
Proste i nowoczesne, bez paciorków. Wewnątrz porządna konstrukcja z rozbudowanymi stopniami zasilającymi, analogowymi końcówkami i dobrą "cyfrą".
Funkcjonalność
LAN, Wi-Fi oraz Bluetooth, odtwarzacz plików ze wsparciem dla Flac 24/192 i DSD. Siedem końcówek mocy plus dekodery Dolby TrueHD/DTS HD. Aplikacje dla firmowych smartfonów i tabletów, ale przyjazny też dla użytkowników Apple (AirPlay).
Laboratorium
Umiarkowane szumy i zniekształcenia, moc przyzwoita (2 x 90 W, 5 x 37 W), pasmo przenoszenia bez zastrzeżeń.
Brzmienie
Wyrównane, utemperowane, ale z dobrą plastycznością i nasyconym basem.
Artykuł pochodzi z Audio

Umieszczanie dużych wyświetlaczy w wielu amplitunerach AV wynika trochę z czasów, gdy smartfony jeszcze nie współpracowały ze sprzętem audio - wtedy pojemna matryca była przejawem nowoczesności i funkcjonalności.

Dzisiaj też nie wyglądają źle, ale ich rola zmalała - na rzecz wygody związanej ze smartfonem, nie mówiąc już o tablecie. Sony bierze to pod uwagę, jednolinijkowy wyświetlacz nie jest więc imponujący, ale dzięki temu Sony STR-DN860 wygląda całkiem elegancko, biel na czarnym tle jest też bardzo czytelna. Stylistycznie prosta jest także "ostro" wycięta przednia ścianka, bez żadnych zaokrągleń.

Dużym pokrętłem regulujemy wzmocnienie, a obok niego znajduje się mniejsze - selektor wejść. Rządek dyskretnych przycisków daje dostęp do podstawowych funkcji. Wejście podręczne ograniczono do minimum - tylko jednego portu USB. Oprócz niego jest jeszcze gniazdo dla mikrofonu kalibracyjnego oraz wyjście słuchawkowe.

Podobnie jak inni producenci, również i Sony wyraźnie ogranicza liczbę gniazd. Złącza podzielono na kilka grup, a te na sporej powierzchni rozrzucono dość "swobodnie"; tu gniazda optyczne, tam współosiowe, jedno z wejść analogowych przyporządkowano do wyjść subwooferowych, inne przesunięto o kilka centymetrów na bok - ale luz jest w sumie wygodny.

Sony wyraźnie stawia na źródła HDMI. Jest pięć wejść, a jedno wyjście. Układy dostosowano do najnowszej specyfikacji HDCP 2.2. Wewnątrz znalazły się również obwody skalujące do rozdzielczości 4K.

Choć w amplitunerach coraz mocniej uwzględnia się sygnały cyfrowe, to wciąż jest utrzymywane analogowe minimum. Tylko jedno wyjście HDMI w jednej głównej strefie, ale jest za to obsługa 4K wraz ze skalerem i HDCP 2.2.

Choć w amplitunerach coraz mocniej uwzględnia się sygnały cyfrowe, to wciąż jest utrzymywane analogowe minimum. Tylko jedno wyjście HDMI w jednej głównej strefie, ale jest za to obsługa 4K wraz ze skalerem i HDCP 2.2.

Sony STR-DN860 ma siedem końcówek mocy i tyle samo terminali głośnikowych - zatem oferuje mniej opcji niż Pioneer. Tutaj naturalnym wyborem jest 5.1(5.2) lub 7.1(7.2), wspierane przez dekodery Dolby TrueHD i DTS HD. Możemy również uruchomić tzw. kanały Front High - nie stoi za tym Dolby Atmos, lecz własny algorytm firmy.

Sony STR-DN860 oferuje zarówno połączenie LAN, jak i Wi-Fi, a całość uzupełnia jeszcze moduł Bluetooth ze zbliżeniowym NFC. Producent ma przecież w ofercie mnóstwo smartfonów, ale mimo to nie ignoruje użytkowników sprzętu Apple, aplikując protokół AirPlay. Port USB działa z nośnikami pamięci, potrafi także komunikować się z urządzeniami Apple.

Możemy tą drogą (inna metoda to nagranie muzyki na serwery sieciowe DLNA) podać do Sony pliki w wysokiej rozdzielczości. Amplituner dekoduje Flac 24/192, dba również o DSD (DSD64 i DSD128), którego Sony jest przecież jednym z głównych twórców i promotorów.

Jako nie tylko sterownik, ale przede wszystkim centrum dystrybucji cyfrowej muzyki, producent poleca aplikację przygotowaną dla sprzętu przenośnego Apple iOS oraz Android.

Moduł końcówek mocy jest analogowy. Płytkę cyfrową przytwierdzono do metalowej ramy, która nie tylko usztywnia konstrukcję, ale również ekranuje.

Odsłuch

Brzmienie 860-tki jest spokojniejsze niż VSX-930, ale to z pewnością kwestia takiego właśnie porównania - poza tym kontekstem, amplituner Sony nie musiałby zostać oceniony jako delikatny, a tym bardziej ospały.

Jednak jego konkurent gra zawadiacko i nie tylko Sony będzie przy nim ustawiać się na pozycji większej rozwagi i kultury. Ostatecznie jest to po prostu brzmienie zrównoważone i uniwersalne, bez żadnych ekscesów, tylko z minimalną dawką własnego charakteru.

Jeżeli interesuje nas amplituner grający ciepło i miękko, musimy wciąż szukać dalej, chociaż model Sony jest w tym zakresie na pewno bliższy niż Pioneer. Sony STR-DN860 łączy czystość i plastyczność, nie brakuje mu ani substancji niskich częstotliwości, ani detaliczności góry pasma. Wszystko trzyma jednak w granicach, które nie pozwalają na popisy i żywiołowość. Do pełnej neutralności brakuje trochę większego różnicowania.

Większość wokali staje się bardziej pastelowa, ale biorąc pod uwagę cenę urządzenia, w zasadzie wypada taką sytuację pochwalić - Sony zręcznie i elegancko unika wyraźnych przebarwień, a zwłaszcza jazgotliwości. Dzięki temu Sony STR-DN860 łagodnie obchodzi się z gorszymi nagraniami i źródłami.

Sony STR-DN860

Sony STR-DN860

- Końcówki mocy: 9
- Dekodery: Dolby Atmos, DD-TrueHD, DTS HD MA, DD, DD Plus, DD EX, DTS, DPL IIz, DTS ES, DTS Neo:6
- Konwerter wideo: tak
- Skaler obrazu: 4K
- Wejścia wideo: 8 x HDMI, 3 x kompozyt, 5 x komponent
- Wyjścia wideo 3 x HDMI, 2 x kompozyt, 1 x komponent
- Wej./wyj. analogowe audio 7 x RCA /-
- Wej. podręczne USB, HDMI, RCA, kompozyt
- USB: 1 x przód
- Wej. gramofonowe: tak (MM)
- Wyj. na subwoofer: 2 x
- Wej. na zewnętrzny dekoder: 7.1
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: 13.2
- Wej. cyfrowe: 2 x coax, 2 x opt
- Wyj. cyfrowe: nie
- Wyj. słuchawkowe: tak
- Zaciski głośnikowe: zakręcane
- Pilot uniwersalny: tak
- iPOD/iPhone/iPad: USB, AirPlay
- Funkcje strumieniowe: DLNA, tuner, Spotify
- Flac: 24/192
- DSD: tak
- Obsługa II strefy: wyj. głośnikowe, RCA, HDMI
- Komunikacja: LAN, Wi-Fi, Bluetooth

Strefowość bezprzewodowa

Od lat jedną z funkcji amplitunerów wielokanałowych są połączenia strefowe. Producenci chwalą się nimi zwłaszcza w droższych modelach, podkreślając możliwość instalacji np. dodatkowej pary głośników w sąsiednim pokoju.

W zależności od wyposażenia, amplituner potrafi obsłużyć kolejny system, dostarczając nie tylko dźwięk, ale i obraz. Jeszcze całkiem niedawno takie rozwiązanie, oparte na amplitunerze, było jednym z prostszych i tańszych sposobów na multiroom.

Obecnie ze strefowością w wydaniu muzycznym wkraczamy na nowy etap. Pomaga w tym bezprzewodowa łączność Wi-Fi, firmy integrują w jeden ekosystem różnorodne urządzenia, wprowadzając zupełnie nowe funkcje. Możliwości amplitunerów, smartfonów, tabletów i głośników bezprzewodowych zaczynają się przenikać i wzajemnie uzupełniać.

W transmisji obrazu nic nie zastąpi kabla HDMI, ale jeśli skupiamy się wyłącznie na dźwięku, to tradycyjnie rozumiana strefowość amplitunera ma groźnego konkurenta. Zamiast prowadzić kable z amplitunera, można po prostu ustawić w drugim pomieszczeniu głośnik (lub parę głośników) bezprzewodowych. Amplituner w takiej instalacji pełni wciąż ważną, ale już inną rolę.

Specyfikacja techniczna

SONY STR-DN860
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 9
Moc8 [W] 2K 90
Moc4 [W] 2K b.d.
Skaler 4K
Dekodery surround Dolby Atmos, DD-TrueHD, DTS HD MA, DD, DD Plus, DD EX, DTS, DPL IIz, DTS ES, DTS Neo:6
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Sony STR-DN860 - laboratorium
Sony STR-DN860 - laboratorium
Sony STR-DN860

Do konstrukcji amplitunera wprowadzono układ zabezpieczający, który obcina napięcie sterujące w momencie, gdy zbliżamy się do obszaru przesterowania. Podane w tabelce wartości mocy nie są więc związane z przekraczaniem normatywnych zniekształceń THD+N = 1 %, ale z momentem jego zadziałania.

W takich warunkach otrzymujemy na obciążeniu 8 omów: przy jednym kanale wysterowanym – 102 W; przy dwóch – 2 x 90 W, wreszcie 5 x 37 W. Przydałby się lepszy zasilacz.

Poziom szumów jest dość niski (-83 dB), dynamika osiąga 103 dB. W pasmie przenoszenia (rys.1) nie ma żadnych problemów, bez spadku przy 10 Hz, a przy 100 kHz tylko ok. – 1dB.

W spektrum harmonicznych (rys. 2) najsilniejsza jest druga (-78 dB), powyżej -90 dB widać też kilka kolejnych, ale nie ma powodu do zmartwienia. Nietypowy przebieg na rys. 3. wynika z działania wspomnianego układu zabezpieczającego, który nie dopuszcza do typowego przesterowania, ale i w zakresie dostępnych mocy kształt też jest inny niż zwykle – ma wcześniej zaznaczone minima.

Może Cię zainteresować
SONY testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu