Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
DENON
AVR-S950H

Kolejne generacje amplitunerów Denona są zwykle oznaczane w sposób czytelnie powiązany z poprzednimi, aby można je było szybko zidentyfi kować właśnie jako nowości. Tymczasem jak królik z kapelusza pojawił się AVR-S950H, którego symbol nie przystaje do zeszłorocznych AVR-X1500H oraz AVR-X2500H.

Nasza ocena

Wykonanie
Przedstawiciel nowej (na naszym rynku) serii amplitunerów Denona z dobrze już znaną budową zewnętrzną i wewnętrzną. Połączenie nowoczesnych procesorów cyfrowych z klasyczną, liniową techniką wzmacniaczy (układy dyskretne).
Funkcjonalność
Najnowocześniejszy z dostępnych duet dekoderów surround. Sieciowa funkcjonalność pod kontrolą firmowego systemu Heos. Trójka asystentów głosowych, AirPlay 2. Menu w języku polskim, rozbudowany asystent konfiguracji. Bluetooth i eARC. Skaler 4K, ale bez konwertera wideo A/C.
Laboratorium
Niskie zniekształcenia i szumy, wysoka moc, ale tylko w konfiguracji 8-omowej (2 x 136 W, 7 x 45 W).
Brzmienie
Dynamiczne, czyste, otwarte, z wyrazistą górą i sprężystym basem. W stereo energetyczne, w kinie duża przestrzeń i dobra przejrzystość
Artykuł pochodzi z Audio

Amplitunery te - zgodnie z "rozkładem jazdy" - doczekały się następców AVR-X1600H i AVR-X2600H, ale równolegle rozwija się nowa seria AVR-S, a w jej skład wchodzą trzy modele: AVR-S650H, AVR-S750H i najdroższy Denon AVR-S950H.

Ceny kształtują się na poziomie zbliżonym do AVR-X-ów, podobnie jest z funkcjonalnością, chociaż ani ona, ani parametry elektryczne (w tym moc wyjściowa) nie są dokładnie takie same. Amplitunery z linii AVR-S nie są wynalazkiem tegorocznego sezonu, Denon oferował je już w ubiegłych latach, chociaż głównie na rynku amerykańskim.

Po co Denonowi taka "zdublowana" oferta na rynku europejskim modeli w zbliżonych (a często dokładnie pokrywających się) cenach? Dystrybutor może kierować różne modele do różnych sklepów i sieci handlowych, oferując im towar "na wyłączność".

Denon AVR-S950H wygląda znajomo, schemat jest ten sam co w AVR-X, front lekko zaokrąglony w górnej części, dwa pokrętła podstawowej obsługi, ale zestaw przycisków wyraźnie się powiększył.

Oprócz ich rządku tuż pod matrycą pojawiły się dwie kolejne grupy - jedna to "czwórka" tzw. szybkiego wyboru Quick Select, druga pozwala na łatwe przełączanie trybów dźwiękowych.

Denon AVR-S950H - złącza

Na froncie mamy też wejście HDMI (oczywiście z 4K) i USB (możemy odtwarzać pliki z pendrajwów), wyjście słuchawkowe oraz złącze na mikrofon kalibracyjny. Wejść HDMI jest aż siedem (nie licząc frontowego) i dwa wyjścia (główne z kanałem zwrotnym eARC).

Czytaj również: Czy każdy amplituner jest urządzeniem do kina domowego?

Bezprzewodowa transmisja rośnie w siłę, ale minie jeszcze dużo czasu, zanim konwencjonalne gniazda stracą rację bytu – to wciąż najlepsza metoda na przesyłanie obrazu i dźwięku HD.
Bezprzewodowa transmisja rośnie w siłę, ale minie jeszcze dużo czasu, zanim konwencjonalne gniazda stracą rację bytu – to wciąż najlepsza metoda na przesyłanie obrazu i dźwięku HD.

Amplituner ma wprawdzie skaler obrazu do formatu 4K, ale nie potrafi konwertować sygnałów analogowych na cyfrowe (sygnału ze źródeł analogowych, które podamy do wejść komponent i kompozyt, nie wyprowadzimy do telewizora przewodem HDMI). Dla analogowych źródeł audio są cztery wejścia liniowe i jedno gramofonowe (dla wkładek typu MM). Są też dwa cyfrowe wejścia optyczne.

Denon AVR-S950H - komunikacja sieciowa

Denon AVR-S950H ma zarówno moduł bezprzewodowy Bluetooth, jak i Wi-Fi (dwuzakresowe), jest także przewodowy LAN. Litera H w symbolu oznacza firmową platformę Heos, a to załatwia sprawę gruntownie - tak na płaszczyźnie ekosystemu strefowego, jak i dostępu do stale rozbudowywanej platformy usług w chmurze.

Najwygodniej tym wszystkim sterować z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej, ale Heos idzie jeszcze dalej. Za towarzystwo możemy mieć asystenta Amazon Alexa, Google Assistant i Apple Siri (stało się to możliwe dzięki włączeniu do specyfikacji systemu AirPlay 2), ale przy wsparciu zewnętrznych urządzeń i zdalnych algorytmów.

Czytaj również: Czy lepszy jest amplituner, czy zestaw procesor / wielokanałowa końcówka mocy?

Podręczne wejścia coraz częściej mają schemat gniazda HDMI oraz USB.
Podręczne wejścia coraz częściej mają schemat gniazda HDMI oraz USB.

Denon AVR-S950H - odtwarzane pliki i dekodowane sygnały

Wśród odtwarzanych plików audio są FLAC 24 bit/192 kHz oraz DSD128. Strefa surround to Dolby Atmos, DTS:X i cały pakiet klasycznych formatów, nowościami są Dolby Atmos Height Virtualizater i DTS Virtual:X. W konfi guracji pomaga układ autokalibracji Audyssey MultEQ w komplecie z mikrofonem.

Radiator jest spory, zmieściło się na nim siedem par tranzystorów. W sekcji przedwzmacniacza dominują już układy scalone. Do dekodowania sygnałów audio służy ponownie Cirrus Logic CS49844A.

Widać także przetworniki DAC AKM4458 (układ 8-kanałowy) do głównych zadań oraz Burr Brown PCM5100A - dodatkowy, stereofoniczny DAC, który prawdopodobnie obsługuje zdalną strefę.

Denon AVR-S950H to pierwszy przedstawiciel zupełnie nowej (dla nas) serii "S". Już w pierwszym teście "eska" pokazuje jednak, że pozostajemy w dobrze znanym świecie wielokanałowych amplitunerów Denona.

Czytaj również: Czy 4K i UHD to to samo?

Opis

Odsłuch

Brzmienie jest uniwersalne, kompletne i kompetentne, umiejętnie ważące "racje" pomiędzy potrzebami muzyki stereo i kina wielkonałowego. Nie jest to kameleon dostosowujący się swobodnie do okoliczności, ale dobrze ustawiony kompromis, w tym zakresie ceny godny wyłącznie pochwał. Zacznijmy od stereo.

Już w takim, przestrzennie dość skromnym wydaniu, Denon AVR-S950H gra z rozmachem, odważnie w zakresie wysokotonowym, a przy tym spójnie i komunikatywnie. 

Żywo i soczyście, nie będzie męczył ostrością i natarczywością, ale też nie znudzi i nie uśpi. Niskie tony są sprężyste, nieprzesadnie twarde, ale konkretne. Średnica pozostaje wstrzemięźliwa, neutralna.

Czytaj również: Czym wyróżniają się głośniki stosowane w instalacjach?

Jedno z dwóch wyjść HDMI ma najnowszy protokół eARC, dodatkowe może służyć np. do uruchomienia zdalnej strefy.
Jedno z dwóch wyjść HDMI ma najnowszy protokół eARC, dodatkowe może służyć np. do uruchomienia zdalnej strefy.

Więcej ciepła odbierzemy z Marantza, Denon specjalnie się nie rozczula ani nie napada. W trybie wielokanałowym większa porcja dźwięków i przestrzenna "stymulacja" przekłada się na spektakl jeszcze swobodniejszy, lecz pozostaje on wciąż dobrze uporządkowany, niezdominowany ani przez pierwszy plan, ani przez detale.

Przejrzystość jest dobra, dialogi nie tyle "wypchnięte", co stabilne, czytelne i zróżnicowane. Góra pasma świeża, selektywna i gładka - dzieje się tam dużo, ale słuchamy tego z przyjemnością, bez fatygi.

Wszystkie próby łączy dobra dynamika i zwinność; Denon nie wabi grzecznością i przytulnością, ale nie jest też napastliwym "efekciarzem". Długi odsłuch nie zmęczył jakąkolwiek przesadą.

- Końcówki mocy: 7
- Dekodery: Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS, DTS-ES, DTS HD, DTS 96/24
- Konwerter wideo: nie
- Skaler obrazu: 4K
- Wej. wideo: 8 x HDMI, 2 x komponent, 2 x kompozyt
- Wyj. wideo: 2 x HDMI, 1 x komponent, 1 x kompozyt
- Wej./wyj. analogowe audio: 4 x RCA /-
- Wej. podręczne: USB, HDMI
- USB: 1x przód
- Wej. gramofonowe: tak
- Wyj. na subwoofer: 2 x
- Wej. wielokanałowe: –
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: –
- Wej./wyj. cyfrowe: 2 x opt./–
- Wyj. słuchawkowe: tak
- Zaciski głośnikowe: zakręcane
- iPod/iPhone/iPad: AirPlay 2
- Funkcje strumieniowe: HEOS, Spotify Connect
- Flac: 24/192
- DSD: x128
- Dodatkowe strefy: wyj. głośnikowe
- Komunikacja: Bluetooth, LAN, Wi-Fi

Czytaj również testy sprzętu z kategorii: Kino domowe

Moduł cyfrowy jest w amplitunerach modernizowany i rozwijany, tutaj zajmuje niemal połowę obudowy.
Moduł cyfrowy jest w amplitunerach modernizowany i rozwijany, tutaj zajmuje niemal połowę obudowy.

Impedancyjne podchody

Niemal wszyscy producenci amplitunerów przez wiele lat zabraniali nam podłączać kolumny o impedancji 4 Ω. W praktyce użytkownicy podłączają do amplitunerów takie kolumny, jakie akurat mają, często sądząc na podstawie informacji katalogowych, że są 8-omowe, podczas gdy w rzeczywistości są 4-omowe.

Certyfikaty konieczne, aby dopuścić urządzenie do sprzedaży, nakładają między innymi warunek nieprzekraczania określonej temperatury, uznanej za bezpieczną dla użytkownika. Wzmacniacz (a więc także amplituner) nagrzewa się bardziej przy obciążeniu 4-omowym (nawet przy takiej samej mocy), więc najprościej do takiej sytuacji w ogóle nie dopuścić - przynajmniej oficjalnie.

Taka "zmowa" funkcjonowała przez wiele lat, ale najwyraźniej rynek wymusił zmiany i stosowanie... nowego chwytu. Producenci zdecydowali się pozwolić na podłączanie kolumn 4-omowych, aby jednak nie wpaść w problem ze zbyt wysoką temperaturą, często ograniczają moc przy ustawieniu selektora pracy w takiej pozycji.

Użytkownik może wybrnąć z tego jeszcze inaczej: nie zważając na impedancję kolumn, pozostawiając selektor w pozycji 4 Ω, a więc nie przejmując się możliwością osiągnięcia przez urządzenie wyższej temperatury. Raczej nie grozi to uszkodzeniem urządzenia, mającego obwody zabezpieczające na taką okoliczność, która zresztą dotyczy tylko pracy z dużą mocą.

Specyfikacja techniczna

DENON AVR-S950H
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 7
Moc8 [W] 2K 120
Moc4 [W] 2K 44
Wejścia / wyjścia video HDMI / komp.
Skaler 4K
Dekodery surround Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS, DTS-ES
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 0,19
Dynamika [dB] 100
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 48
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Laboratorium Denon AVR-S950H

Od jakiegoś czasu obserwujemy starania Denona, aby amplitunery mogły (wreszcie) oficjalnie obsługiwać kolumny 4-omowe, więc i takie obciążenie podłączymy do każdego z siedmiu kanałów w naszym laboratorium, grzecznie ustawiając selektor trybu pracy w odpowiedniej pozycji.

Amplituner zachowuje się wówczas bardzo asekuracyjnie, moc w jednym kanale wynosi tylko 44 W, podczas gdy przy 8 Ω sięga aż 136 W. W stereo moc wynosi odpowiednio 2 x 120 W i 2 x 44 W, przy pięciu kanałach 5 x 64 W i 5 x 43 W, a przy wszystkich siedmiu wysterowanych jednocześnie – 7 x 45 W przy 8 Ω, natomiast przy 4 Ω włączyły się układy zabezpieczające; to jednak drakońskie warunki pomiarowe (wysterowanie ma charakter ciągły), w praktyce nie powinno być najmniejszych problemów.

Czułość AVR-S950H jest standardowa, wynosi 0,19 V, a odstęp od szumów - 80 dB – to całkiem dobry rezultat dla amplitunera AV; dynamice udaje się "złapać" 100 dB. Na charakterystykach częstotliwościowych (rys. 1) wszystko jest w porządku, spadek -3 dB pojawia dopiero w okolicach wysokich 90 kHz.

AVR-S950H gra "czysto" (rys. 2), najsilniejsza jest druga harmoniczna, ale i ona leży poniżej -90 dB.

Już wiemy, że dla obciążenia 8-omowego moc jest wyższa, a jednocześnie zniekształcenia THD+N utrzymują się na niższym poziomie, i to w całym zakresie mocy wyjściowej. Z tych powodów należy rekomendować dla NR1510 kolumny 8-omowe.

Może Cię zainteresować
DENON testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu