Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Czy 4K i UHD to to samo?

Czy 4K i UHD to to samo?

Kino domowe, wysoka rozdzielczość

Dzisiaj wymiennie używa się oznaczeń 4K i UHD, przy czym nie są one tożsame. 4K to standard narzucony przez konsorcjum DCI (Digital Cinema Initiatives) dla profesjonalnej produkcji filmowej oraz sal kinowych, z kolei UHD jest standardem konsumenckim obowiązującym także nadawców telewizyjnych.

W przypadku 4K mówimy o rozdzielczości 4096 x 2160, 4K oznacza ilość pikseli w poziomie. 4K to jednak nie tylko rozdzielczość, lecz także sposób zapisu strumienia danych, który jest skompresowany w standardzie JPEG2000 z przepływnością sięgającą maksymalnie 250 Mbps, 12 bitowym kolorem 4:4:4.

Z kolei UHD wywodzi się z Full HD jako kolejny krok w stronę coraz wyższej jakości. Rozdzielczość wynosi (w dostępnych obecnie urządzeniach) 3840 x 2160. Tak jest w przypadku wielu telewizorów, choć spotyka się też modele, w których producent zdecydował się na matryce 4K (4096x2160).

Firmy oferujące telewizory stosują oznaczenie 4K UHD. Warto zauważyć, że nie jest ono przecież tym samym co "4K" i wcale nie musi oznaczać właściwej, źródłowej rozdzielczości zgodnie z tym formalnie kinowym standardem.

Twórcy UHD zadbali także o przyszłość, dlatego UHD może występować w dwóch wariantach: 3840 x 2160 oraz dopiero raczkującym 7680 x 4320, w stosunku do którego czasem słyszy się określenia 8K UHD. To oczywiście znów nie 8K, a "jedynie" UHD (w innej niż ta obecnie popularna postaci).

Przez lata dominacji materiałów HD oswoiliśmy się z nomenklaturą 480i, 720p, 1080p. Logicznym wydawałoby się więc zastosowanie względem UHD symbolu 2160p albo 4320p. To jednak wersja dla bardziej zaawansowanych, tak jak do niedawna łatwo było po prostu rzucić HD, tak teraz producenci telewizorów starają się nas zwabić na skrót 4K.

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Czy batalia między Blu-ray a HD DVD jest już ostatecznie rozstrzygnięta?

Jakie są aktualnie dostępne źródła rozdzielczości full HD?

Czy HD i full HD oznacza to samo? Jakie są to rozdzielczości?

Jakie są nowe formaty audio, związane z nośnikami Blu-ray?

Co oznaczają profile odtwarzaczy Blu-ray, czym różnią się urządzenia 1.0, 1.1 oraz 2.0?

Czy materiał z płyty Blu-ray można zgrać na twardy dysk?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

Zobacz także
Czy głośnik centralny musi być ekranowany? Co to jest HDCD, XRCD? Co to jest konstrukcja dual-mono i jakie są jej zalety? Czy obudowa z membraną bierną to obudowa zamknięta?
Audio - czerwiec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Znowu kolumny.... Ale tym razem polecam test pięciu modeli za ok. 4000 zł nie tylko dlatego, że można w nim znaleźć propozycje warte uwagi, ale też dlatego, że znalazły się w nim konstrukcje, które swoim indywidualizmem, kontrowersyjnością, brzmieniem nawet ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio