HARMAN/KARDON
BDT30

Buszując po sklepowych półkach w poszukiwaniu tegorocznych wielokanałowych nowości, natkniemy się - jak zwykle - na całą masę amplitunerów. Nie będzie wśród nich nowego modelu Harmana Kardona, przynajmniej do późnej jesieni (a może i do nowego roku), więc rekompensatą może być nowiutki Blu-ray o symbolu BDT30, jedyny stacjonarny odtwarzacz w aktualnej ofercie.

Nasza ocena
Wykonanie
Kolejny piękny Harman, duża obudowa, elektronika skondensowana na jednej płytce – konstrukcja estetyczna i nowoczesna, lecz bez wodotrysków.
Laboratorium
Praktycznie i wygodnie, przede wszystkim odtwarzacz płyt Blu-ray 3D, dodatkowo czyta pliki z pendrajwów.
Brzmienie
Zrównoważone, spójne, barwne, lekko ocieplone.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Czy to przejaw kryzysu, czy zdrowego rozsądku? A może jednego i drugiego; może konieczność skrócenia linii frontu prowadzi do racjonalizacji wydatków i inwestycji, do projektowania tylko tych urządzeń, które muszą się pojawić, aby nie stracić największej grupy klientów, które bezwzględnie powinny zastąpić starsze konstrukcje.

Harman Kardon, projektując poprzedni model BDT20, wyszedł z założenia, że Blu-ray jest towarzyszem nowoczesnego telewizora lub amplitunera, serwując głównie sygnały cyfrowe przez port HDMI. Postanowił więc, wzorem Denona, sprowadzić odtwarzacz do roli cyfrowego transportu, w którym HDMI było praktycznie jedynym dostępnym wyjściem. O tym, że zeszłoroczny i tegoroczny model są funkcjonalnie podobne, może sugerować front, który w zasadzie się nie zmienił.

Obudowa

Obudowa jest niska, ale wyjątkowo głęboka (co pozwala postawić na odtwarzaczu amplituner - rozwiązanie dobre dla chłodzenia tego ostatniego). Pod umieszczoną z lewej strony klapką skrywa się cienka szuflada mechanizmu. Design Harmana, polegający na połączeniu delikatnego, szczotkowanego metalu z czarną, błyszczącą powłoką, daje w odtwarzaczu efekt bardziej stonowany niż w amplitunerach, ponieważ nie ma tu słynnego pokrętła ze świetlną obwódką.

Wyświetlacz odtwarzacza Harman Kardon BDT30 jest skromny i nie świeci najjaśniej, niewielkie przyciski zajmują się podstawowymi funkcjami odtwarzania, na froncie jest jeszcze gniazdo USB (BDT30 odtwarza pliki DivX, AVCHD, MP3 oraz WMA). Na tym etapie nie widać jeszcze przewagi nad zeszłorocznym modelem, ale rzut oka na górną krawędź, gdzie nadrukowano symbole najważniejszych systemów, zmienia obraz sytuacji. Główną nowością w BDT30 jest obsługa płyt Blu-ray 3D, której w poprzedniku brakowało.

Tylna ścianka

Na tylnej ściance odkrywamy kolejne nowe elementy. W przypadku BDT20 było tam niemal pusto, w odtwarzaczu Harman Kardon BDT30, oprócz HDMI, cyfrowego wyjścia współosiowego i sieci LAN, ulokowano analogowe, stereofoniczne wyjście RCA oraz gniazdo kompozyt dla obrazu. Pierwsze z nich spełni wymagania audiofilów, którzy zechcą z odtwarzacza uczynić również źródło audio, a drugie… przyda się, gdy wyciągniemy z szafy stary magnetowid.

Nie licząc możliwości portu USB, odtwarzacz spełnia głównie zadania związane z płytami Blu-ray (odczytuje oczywiście nośniki DVD-Video oraz CD), natomiast moduł sieciowy nie został rozbudowany o nowoczesne strumieniowe dodatki ani o obsługę danych z zewnętrznych serwerów, służy praktycznie wyłącznie funkcji BD Live.

Choć nie ma to wiele wspólnego z ekologią, to przyjemnie jest wyjmować odtwarzacz Harman Kardon BDT30 z opakowania… Obszerne, kolorowe instrukcje, "fiszki", materiały reklamowe, tworzą oprawę jak dla luksusowego produktu. I chociaż Harman Kardon BDT30 nie jest wyposażony bajecznie, a jego obudowa nie waży tonę, to organoleptycznie sprawia bardzo dobre wrażenie - zresztą, jak każdy Harman… ma swój styl i swoją klasę.

Odsłuch

Harman Kardon BDT30 szybko się włącza i reaguje na komendy z pilota. Płyty wczytywane są sprawnie, choć nie towarzyszy im tak piękna grafika menu ekranowego, jaką może pochwalić się Panasonic.

Tacka otwiera się i zamyka dość głośno, wczytywaniu płyty towarzyszą drobne stuki głowicy szukającej ścieżki, znikające po przejściu do odtwarzania właściwego filmu; pozostaje delikatny szum sekcji napędowej, słyszalny, gdy zbliżymy się do odtwarzacza.

Brzmienie z Harman Kardon BDT30 nie imponuje rekordową dynamiką i obłędnym tempem, jest nieco uspokojone, ale doskonale zrównoważone, spójne i ładnie ubarwione.

Bas jest selektywny, czytelny, kulturalny, zdolny do mocniejszych uderzeń, ale dominuje wrażenie otwartości, braku nerwowości, naturalnej lekkości - bez niepotrzebnego rozjaśnienia, a raczej z dodatkiem ocieplenia i słodyczy.

Parametry
HARMAN/KARDON BDT30
Obraz Żywy i detaliczny, ale też dobrze panuje nad szumem i zniekształceniami z gorszych jakościowo materiałów.
Produkowany Tak
Rodzaj Blu-ray
Obsługiwane formaty DivX, AVCHD, MP3, WMA
Wyjściowa rozdzielczość 1080 p
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
HARMAN/KARDON testy
PIONEER UDP-LX800
UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z nielicznych "ambitnych" źródeł Ultra HD Blu-ray, więc Pioneer nie ma w tym zakresie wielkiej konkurencji. Dla tańszego modelu UDP-LX500 rywal jest właściwie jeden - Cambridge Audio CXUHD - ale topowy UDP-LX800 to już samotny lider. To prestiż, ale i wyzwanie. Umiejętność czytania płyt UHD BD nie jest może czymś nadzwyczajnym, lecz tutaj chodzi o coś więcej - o topowe źródło A/V, a więc również o odtwarzacz muzyki, który spełni wymagania audiofilów. Taka uniwersalność jest od zawsze pożądana, chociaż trudna do osiągnięcia. Po płytach SACD i DVD-Audio przyszedł czas na wydawnictwa muzyczne Blu-ray audio (również z mixami 5.1). Dla tych, którzy chcieliby mieć dobre źródło i na taką okazję, UDP-LX800 wydaje się idealnym rozwiązaniem.

OPPO UDP-205
UDP-205

Pomijając początkowe perypetie związane z rywalizacją formatów HD DVD i Blu-ray, ten drugi, zwycięski, jest z nami już od dekady. Nie zdobył on jednak tak mocnej, wręcz monopolistycznej pozycji, jak w swoim czasie DVD. Pomysłem na jego rewitalizację jest "ucieczka do przodu", która de facto oznacza wprowadzenie kolejnego standardu - Ultra HD Blu-ray.

PIONEER BDP-LX88
BDP-LX88

BDP-LX88 wyposażony jest w dwa fi zyczne wyjścia HDMI, oznaczone jako Main oraz Sub. Wraz z rozbudowanymi możliwościami konfiguracji i dystrybucji sygnałów tworzą one ciekawe narzędzie pozwalające na zoptymalizowanie pracy całego systemu.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu