PIONEER SBX-B70D

PIONEER
SBX-B70D

Soundbary

Pioneer oferuje całą masę urządzeń strumieniujących dźwięk i niekoniecznie są to soundbary - wiele jest tak wyposażonych głośników bezprzewodowych i bardziej rozbudowanych systemów. Jak się okazało, wiązało się to ściśle z tym, co zauważyłem od razu po wyjęciu SBX-B70D z pudełka - ani wejścia, ani wyjścia HDMI...

Jakże to tak? Urządzenie przeznaczone do uzupełnienia płaskiego telewizora, a niepotrafiące się z nim skomunikować? Ma to jednak pionierski sens. Po co sygnał ze źródła HDMI ma być przełączany przez soundbar, skoro można go podłączyć do telewizora bezpośrednio? Natomiast z telewizora trzeba przesłać sygnał audio do soundbara. Wówczas Pioneer odtwarza zawsze dźwięk do materiału wyświetlanego na ekranie. Należy mieć tylko świadomość, że inni producenci rozwiązują to w odmienny sposób.

Inna sprawa, że Pioneer SBX-B70D to nie klasyczny soundbar, ale "soundplate" - naleśnik mający 70 cm szerokości i 35 cm głębokości, o wysokości (grubości) 9,4 cm. Tego typu urządzenia są przeznaczone do roli "głośnikowych podstawek telewizorowych" - na SBX- -B70D możemy postawić telewizor o masie aż do 40 kg.

Zestaw podłączeniowy obejmuje cyfrowe optyczne wejście audio (dla TV), cyfrowe koaksjalne wejście audio (dla DVD lub BD), analogowe wejście audio (na gnieździe mini-jack) i RJ45 (LAN). Pioneer SBX-B70D ma tuner radiowy, zwyczajny oraz DAB+. Ów "+" jest ważny, bowiem od DAB (bez plusa)+ różni się rodzajem kodeka. Polska jako jeden z pierwszych krajów przeszła na DAB+, a producenci jeszcze przez wiele lat oferowali (i nadal oferują) urządzenia z DAB. Warto dostroić radio w "plusowym" formacie.

SBX-B70D pracuje w konfiguracji 2.2. Cztery przetworniki promieniują do przodu i na boki. Na bocznych ściankach znalazły się też wyloty otworów bas-refleks.

SBX-B70D pracuje w konfiguracji 2.2. Cztery przetworniki promieniują do przodu i na boki. Na bocznych ściankach znalazły się też wyloty otworów bas-refleks.

USB (na przednim panelu) daje dostęp do plików z pendrajwów i dysków. Współpraca z urządzeniami przenośnymi obejmuje iOS i Android, w zestawie są także AirPlay oraz DLNA. Urządzenie można włączać do sieci LAN, ale ma także moduł WLAN (jedna antena).

Parowanie i transmisja BT to zwykle sprawa trywialna. Konfiguracja w sieci LAN/ WLAN - już nie, choćby z powodu mnogości kombinacji, które mogą wystąpić u różnych użytkowników. W SBX-B70D wspomniane ustawienia również nie są oczywiste. Producent poradził sobie tak: narysował tabelkę ze wszystkimi możliwymi wersjami połączeń (7 rodzajów) i na dalszych stronach rozpisał każdą z nich. Zajęło to znaczną część instrukcji, ale dzięki temu z konfiguracją poradzą sobie nawet początkujący. Do urządzenia da się "zajrzeć" przez przeglądarkę internetową, a sterowanie może odbywać się za pomocą urządzeń przenośnych i komputerów.

Urządzenie obsługujemy na podstawowym poziomie za pomocą niewielkiego, ładnego, niebieskiego wyświetlacza, kilku przycisków funkcyjnych na przednim panelu oraz wygodnego sterownika.

Pioneer SBX-B70D wykorzystuje dekodery Dolby Digital i DTS. Cztery wzmacniacze obsługują cztery głośniki o membranach 4 cm x 7 cm, które są ukryte pod ładną metalową siatką, promieniując na wprost oraz na boki. Dodatkowe 10-cm głośniki niskotonowe zamocowano w dolnej płycie, ciśnienie od nich rozchodzi się dookoła.

Odsłuch

Zachrzęściło, zachrupało, zgrzytnęło... i w sumie fajnie zagrało. Pioneer SBX-B70D posługuje się stosunkowo mocnymi, twardymi środkami wyrazu. Ktoś może je nazwać metalicznymi - mnie bardziej kojarzą się z kamieniem. Ta twardość nie ma ostrości, które mogłyby kaleczyć. Spodobał mi się ten styl grania, tym bardziej że środek jest nie tylko odważny, ale i bogaty w informacje, których z innych soundbarów nie usłyszymy.

Bas jest obsługiwany przez dwa 10-cm przetworniki, zamocowane w dolnym panelu

Bas jest obsługiwany przez dwa 10-cm przetworniki, zamocowane w dolnym panelu.

Włączałem kolejne kawałki muzyczne, niespecjalnie spiesząc się do materiału filmowego - było to ciekawe i absorbujące. Kiedy wreszcie przeszedłem w tryb "kinowy", dźwięk nie był już tak wyrazisty, ale satysfakcjonujący, zwłaszcza w odtwarzaniu dialogów. Znowu stoi za tym dobra średnica, góra do niej przylega; jest trochę przygaszona na skraju, nie daje swobodnego oddechu i lekkich wybrzmień, ale potrafi błysnąć.

I wreszcie bas. Przy próbkach muzycznych myślałem, że jest szczuplutki i szybciutki, i zawsze będzie tylko asystować, jednak gdy przychodzi kinowa okazja, aby uderzyć lub zasnuć podłogę, będziemy wstrząśnięci, niezmieszani.

Nie ma udawania z przestrzenią. Przepraszam, ale nie słyszałem żadnego otaczania i otulania. Doświadczyłem jednak solidnej stereofonii. I bardzo dobrej dynamiki.

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: To nie soundbar, ale "soundplate" przygotowany do postawienia na nim telewizora. Ładny i czytelny wyświetlacz, wygodny pilot.
  • Funkcjonalność: LAN/ WLAN, DLNA, BT i pełna współpraca z urządzeniami przenośnymi. Nie ma wejścia ani wyjścia HDMI, ale zestaw podłączeń audio jest kompletny. Bonusem jest radio DAB+.
  • Brzmienie: Dynamiczne, rytmiczne, wyraziste, czerpiące energię z mocnej, twardej średnicy. Bas nie zamęcza, lecz potrafi się pokazać. Bez spektakularnych efektów przestrzennych.
POLK AUDIO Signa S1

POLK AUDIO
Signa S1

Cena: 1 100 zł

YAMAHA YSP-2700

YAMAHA
YSP-2700

Cena: 4 500 zł

POLK AUDIO SB1

POLK AUDIO
SB1

Cena: 4 000 zł

MONITOR AUDIO ASB-10+WS-10

MONITOR AUDIO
ASB-10+WS-10

Cena: 4 300 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...