Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
PHILIPS
Soundhub Theater HTS9221

Wyjmując nowego Philipsa z kartonu odniosłem wrażenie, że zamiast kina domowego dostałem przez pomyłkę do testów jakiś system audio. Taki mógł też być pierwotny zamysł projektantów…

Nasza ocena

Wykonanie
Perełka. Doskonałe materiały, odważne wzornictwo… pachnące plagiatem.
Laboratorium
Formuła 2.1 z parą malutkich satelitów. ferta NetTV nieco dzika, ale z fascynującą zawartością, słuchanie płyt i radia możliwe bez włączania telewizora. HDMI – tylko wyjście.
Brzmienie
W tej klasie cenowej pierwszorzędne, a biorąc pod uwagę łatwość instalacji systemu 2.1 – rewelacyjne.
Artykuł pochodzi z Audio

Mamy więc do czynienia z jeszcze inną, choć doskonale znaną koncepcją - systemem 2.1, czyli parą satelitów (przednich) wspomaganych subwooferem.

Dźwięku dookólnego w pełnej krasie z tego nie otrzymamy, ale nie będzie też żadnej walki z ustawieniem i podłączeniem głośników tylnych, a nawet centralnego.

Philips Soundhub Theater HTS9221 - obudowa

Zestaw kina domowego Philips Soundhub Theter HTS9221 wygląda niezmiernie elegancko, a wykonano go ze szlachetnych materiałów - w konstrukcji pojawia się prawdziwe aluminium i szkło.

Obudowa jednostki centralnej z zaokrąglonymi narożnikami (przypominająca nieco wagę łazienkową…) ma metalowe boki, a górny panel z dotykowymi przyciskami w części centralnej w lekkim uwypukleniu skrywa spory wyświetlacz wielofunkcyjny, który pozwala zresztą na normalną obsługę, bez konieczności włączania telewizora (huraaa!!! wreszcie ktoś o tym pomyślał).

Philips Soundhub Theater HTS9221 - technologia

Mechanika Blu-ray (3D/2D) jest szczelinowa. Tor zasilania poprowadzono w dość oryginalny sposób - prąd biegnie kablem najpierw do subwoofera, a następnie przewodem wielożyłowym - do jednostki centralnej. Spora część "brudnej" elektroniki wraz z zasilaczem pozostaje poza strefą wpływów na sam odtwarzacz.

Z boku znajduje się gniazdo do urządzeń przenośnych mini-jack oraz gniazdo USB, które (uwaga!) czyta zawartość przenośnych dysków twardych (format NTFS) - wniosek z tego taki, że jak się chce, to się da.

Zauważyłem drobne ograniczenie tego rozwiązania - struktura katalogów nie może być głębsza niż 3 poziomy (głębiej osadzone pliki widzi, ale już nie czyta). Po przeciwnej stronie obudowy znajduje się ukryta wewnątrz stacja dokująca iPod/iPhone.

Z tyłu widać też podwójne wejście audio RCA, cyfrowe wejście optyczne, koaksjalne, gniazdo sieci LAN i gniazdo kart SD (tylko do magazynowania danych BD-Live, VOD), ale… HDMI jest tylko jedno (na szczęście z ARC).

I w tym miejscu moje marzenie o św. Graalu legło w gruzach. Oczywiście można podłączyć konsolę albo satelitę do telewizora i poprzez telewizor (HDMI z ARC lub po optyku) wyciągnąć dźwięk na kolumny, ale to już nie ta sama prostota obsługi.

Inna sprawa, że nie każdy ma potrzebę podłączania satelity, a jeszcze inna, że rok temu mało które "kino z jednego pudełka" miało jakiekolwiek wejścia.

Philips Soundhub Theater HTS9221 - głośniki satelitarne

Są tylko dwa głośniki satelitarne, do tego malutkie i absolutnie wyjątkowe - inspiracja projektami znanej francuskiej firmy głośnikowej jest oczywista. Minikolumienki wyposażono w szklane podstawy, a przeznaczone są do ustawienia obok telewizora (nie przewidziano opcji powieszenia na ścianie).

Philips Soundhub Theater HTS9221 - menu i internet

W użytkowaniu dostępna jest pełna polska wersja menu i dziwny językowy miszmasz w zaproponowanych przez Philipsa aplikacjach angielsko-holendersko-belgijsko-francuskich.

Nie bałbym się jednak tego koktajlu, ponieważ oferta usług sieciowych ma dynamiczny charakter i to, co jest dzisiaj, jutro może zniknąć lub zostać zastąpione inną wersją.

Spośród dostępnych aplikacji na wyróżnienie zasłużyły trzy, dostępne jedynie u Philipsa: Internet - przeglądarka internetowa (polskie strony wyświetla prawidłowo), iConcerts (dostęp do bogatej oferty koncertów wideo), E-Mail op TV - program pocztowy (na razie w dziwnym języku).

Odsłuch

Dostajemy do ręki zestaw audio z możliwością odtwarzania dowolnego obrazu z Blu-ray 3D włącznie. System Philips Soundhub Theter HTS9221, mimo że nie dosłownie dookólny, ma rozbudowane opcje dostosowujące jego działanie w sferze audio do naszych potrzeb.

Warto wspomnieć, że do słuchania radia czy płyt nie potrzebujemy włączać telewizora. Brzmienie jest otwarte, góra - detaliczna, bas - akuratny, żadnego charczenia czy dzwonienia, scena - poukładana. Sara K. zagrała jak ze złotej płyty należało się spodziewać, a Mangione miał wreszcie całkiem zdrową dynamikę.

A co z filmami? Bardzo solidny dźwięk downmixowany do stereo lub nieco lżejszy, bardziej ezoteryczny, wirtualny 5.1 - również miły dla ucha, a bas - rewelacyjny. Efekt jest taki, że podczas oglądania kilku różnych fragmentów nie czułem się jakoś szczególnie pokrzywdzony z powodu braku fizycznych tyłów.

Waldemar (Pegaz) Nowak
Radek Łabanowsk

Może Cię zainteresować
PHILIPS testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu