VIFA
City

Każdy nowy produkt Vify prowokuje, żeby przypominać głośnikowe korzenie duńskiej firmy, chociaż "głośnikowe" w znaczeniu zupełnie innym niż obecnie. Firma od kilku lat konsekwentnie trzyma się nowej specjalizacji - głośników bezprzewodowych.

Nasza ocena

Wykonanie
Krążek, który zmieści się w każdej dłoni i prawie każdej kieszeni, a dzięki uchwytowi z rzemyka można go wszędzie zawiesić. Koncentryczny, dwudrożny układ głośnikowy.
Funkcjonalność
Najnowsza generacja BT v5.0 z kodekami SBC/AAC. Parowanie zbliżeniowe NFC. Tryb USB-DAC, nowoczesne gniazdo USB-C. Możliwość łączenia kilku City w jeden system.
Brzmienie
Naturalne, wyrównane i detaliczne. Szerokie pasmo i wysoka kultura.
Artykuł pochodzi z Audio

Najnowszy City jest już szóstym i najmniejszym modelem. To zaproszenie dla młodzieży, o czym świadczą też grafiki na stronie internetowej.

Vifa City ma formę krążka o średnicy 10,5 cm i grubości 4 cm. Obudowę wykonano z odlewu aluminiowego i tworzyw ABS, a w dolnej części wykończono gumowaną wkładką, pod którą znajdują się wszystkie przyciski - włącznik zasilania, regulacja głośności i funkcja nawiązywania połączeń telefonicznych (oczywiście po sparowaniu ze smartfonem). W dyskretnych szczelinach zainstalowano mikrofony.

Głośniczek Vifa City jest na tyle poręczny, że zabierzemy go ze sobą wszędzie. Udało mi się go schować do kieszeni spodni. Za pomocą przytroczonego do obudowy rzemyka możemy City przywiązać np. do plecaka albo do nadgarstka. Rzemyk kiedyś pewnie puści, ale ponieważ jest tylko zwykłym rzemykiem, to bez trudu go sami wymienimy.

Vifa City jest odporny na czynniki atmosferyczne wg normy IPX4 (zachlapanie), a czas pracy (jedno ładowanie) wynosi 12 godzin.

W górnej części głośniczek pokryto harmonijkową, metalową maskownicą, za którą ukryto układ przetworników godny "starej" Vify. To układ dwudrożny z 6,5-cm przetwornikiem nisko-średniotonowym (z aluminiową membraną) i umieszczoną koncentrycznie 15-mm kopułką wysokotonową (tekstylną). Powstaną więc dobre charakterystyki kierunkowe (rozpraszanie), mimo że w konwencji monofonicznej. Vifa reklamuje City jako źródło dźwięku pokrywające wręcz całą sferę (360 stopni).

Do obsługi wszystkich funkcji służą zatopione w gumowej podstawce przyciski, jest tam również czujnik parowania zbliżeniowego NFC. City umożliwia także prowadzenie rozmów, połączenie nawiązujemy przyciskiem, poniżej którego znajduje się mikrofon.
Do obsługi wszystkich funkcji służą zatopione w gumowej podstawce przyciski, jest tam również czujnik parowania zbliżeniowego NFC. City umożliwia także prowadzenie rozmów, połączenie nawiązujemy przyciskiem, poniżej którego znajduje się mikrofon.

Bluetooth pojawia się w najnowszej specyfikacji 5.0 wraz z modułem parowania zbliżeniowego NFC. Jest nie tylko podstawowy kodek SBC, ale również AAC. Mamy też gniazdo USB (najnowszy standard USB-C) służące zarówno do ładowania, jak i odtwarzania, bo City potrafi przeistoczyć się w USB-DAC-a dla sygnałów PCM 16 bit/48 kHz.

Przygotowano opcję łączenia dwóch (lub więcej) głośników Vifa City w jeden system, nie jest jednak jasne, czy konfigurujemy w ten sposób system stereo, czy tylko powielamy monofoniczne źródła. City to tak świeże urządzenie, że w trakcie przeprowadzania testu nie była jeszcze dostępna pełna specyfikacja.

Odsłuch

Za spory sukces można już uznać sam fakt, że tej wielkości sprzęt jakkolwiek przyzwoicie gra. Dodatkowo przecież nie chodzi tu o sam głośnik, a o niemal kompletny system audio - jedynie źródło znajduje się na zewnątrz. Nie oszukujmy się, jeden głośnik Vifa City nie nagłośni ani miasta, ani nawet dużego salonu, ale w sypialni, kuchni, łazience czy gabinecie sprawi się bardzo dobrze.

Głośniczek jest na tyle poręczny, że zabierzemy go ze sobą wszędzie.

Vifa City gwarantuje przekaz spójny i czytelny. Góra pasma jest gładka, selektywna i wyrazista, a przy tym całkowicie wolna od natarczywości. W tej klasie urządzeń to już wyrafnowanie, a kto jest uwrażliwiony na kulturę zwłaszcza tej części pasma, powinien w City znaleźć co najmniej wytchnienie od wrażeń nazbyt mocnych lub ich niedostatku w innych testowanych modelach.

Wokale są naturalne, dobrze wsparte basem, którego jakakolwiek aktywność w tak małym urządzeniu może budzić zdziwienie. Nie jest to bas potężny i bardzo niski, ale patrząc na City i słysząc go, jestem w stanie uwierzyć, że rozwój tej techniki przyniesie nam jeszcze niejedną miłą niespodziankę.

Urządzenie jest dostępne w sześciu wersjach kolorystycznych.

Specyfikacja techniczna

VIFA City
NFC TAK
Akcesoria Etui przenośne miękkie
BT 5.0
Kodek SBC, AAC
Czas pracy 12 h
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
VIFA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu