JBL
Boombox 2

JBL kieruje swój sprzęt przenośny głównie do młodych ludzi, nie tylko zarabiając na bieżąco na dużych obrotach, ale i wychowując sobie klientów, z których przynajmniej część, gdy dorośnie, stanie się jego lojalnymi "wyborcami". Dlatego nieprzerwanie zasypuje nas nowymi głośnikami bezprzewodowymi. Wiele z nich już przetestowaliśmy, jednak nigdy dotąd nie mieliśmy do czynienia z najlepszym Boomboxem.

Nasza ocena

Wykonanie
Samiec alfa stada wędrownych grajków JBL-a. Wodoodporna, profesjonalna konstrukcja. Wydajna instalacja głośnikowo-wzmacniająca, 4 x 40 W dla pary układów dwudrożnych uzupełnionych parą membran biernych.
Funkcjonalność
Funkcjonalność też dostosowana do warunków terenowych. Wyłącznie system Bluetooth z podstawowym kodowaniem SBC. Tryb PartyBoost do odtwarzania na wielu (kompatybilnych) głośnikach jednocześnie.
Brzmienie
Obfity, rozłożysty bas, dźwięczna góra, zagra głośno. Na otwartą przestrzeń i na imprezy.
Artykuł pochodzi z Audio

Od jakiegoś czasu JBL Boombox jest dostępny w drugiej wersji, zasadnicze założenia nie uległy zmianie. To konstrukcja mocna i przenośna, przygotowana wszechstronnie do sprostania najtrudniejszym okolicznościom przyrody – dosłownie.

Certyfikat IPX7 oznacza wodoodporność (chodzi dokładnie o zanurzenie na głębokość do 1 metra na czas nie dłuższy niż 30 minut, w praktyce o zabezpieczenie przed przypadkowymi zalaniami).

JBL Boombox 2 - wzornictwo i funkcje

JBL Boombox 2 to doskonale znany kształt wrzeciona, o ile jednak mniejsze modele JBL-a można chwycić jedną ręką, to Boombox 2 waży 6 kg i wygoda przenoszenia wymagała dodania solidnego uchwytu – klamry – sięgającej do bocznych ramek przetworników.

Wygląd tylko na tym zyskał, nabierając jeszcze bardziej bojowego charakteru. Gruba siatka chroniąca większą część konstrukcji ustępuje tylko w miejscu logo, panelu z przyciskami oraz osłoniętego gumową zaślepką modułu gniazd.

Wodoodporna powłoka chroni również przycisków. Oprócz typowych funkcji jest tryb o nazwie PartyBoost, który wywołujemy przyciskiem z symbolem nieskończoności; pomysł polega na "podłączeniu" i synchronizacji z innymi głośnikami (JBL-a z funkcją PartyBoost), nawet ich setką, tak aby można było zagrać głośniej, choć wcale nie stereofonicznie.

Przyciski sterujące, tak jak całe urządzenie, zabezpieczono przed działaniem wody i kurzu.
Przyciski sterujące, tak jak całe urządzenie, zabezpieczono przed działaniem wody i kurzu.

JBL Boombox 2 - złącza i funkcje sieciowe

Z tyłu, pod gumową zaślepką, znajduje się wejście analogowe mini-jack, złącze ładowania oraz gniazdo USB-A z funkcją tzw. power-banku (gdy zajdzie potrzeba podładowania przede wszystkim smartfona – bo bez źródła JBL Boombox 2 ani żaden inny głośnik bezprzewodowy przecież nie zagra).

JBL Boombox 2 obsługuje standard Bluetooth, nie ma Wi-Fi ani aplikacji mobilnej – podobnie jak w Dali Katch G2. Jednak wobec zrozumiałego w urządzeniu przenośnym skupienia się BT, dziwi jego ograniczenie do podstawowego systemu kodowania SBC, Jednocześnie sam standard Bluetooth to już nowoczesna wersja 5.1.

Elementy zamykające obudowę z boku, ozdobione logo, to membrany bierne. Wszystkie przetworniki aktywne znajdują się w przedniej części wrzeciona.

Wszystkie gniazda ulokowano za gumową zaślepką; Boombox 2 ma jedno wejście analogowe, a złącze USB można wykorzystać do naładowania np. telefonu
Wszystkie gniazda ulokowano za gumową zaślepką; Boombox 2 ma jedno wejście analogowe, a złącze USB można wykorzystać do naładowania np. telefonu.

JBL Boombox 2 - głośniki i obsługa

JBL Boombox 2 to system stereo, w każdym kanale pracuje układ dwudrożny z 11-cm przetwornikiem nisko-średniotonowym i 20-mm kopułką wysokotonową, każdy ma swój wzmacniacz o mocy aż 40 W w przypadku zasilania 230 V lub 30 W przy pracy z akumulatora, który pozwala na zabawę przez całą dobę.

Obsługa JBL Boombox 2 jest prosta i oczywista – parujemy źródło mobilne i gramy, obsługując właściwie wszystkie funkcje (czyli odtwarzanie i regulację głośności) na ekranie telefonu (tabletu lub komputera, a ostatnim krzykiem mody są nawet zegarki). Nie ma żadnych regulacji.

JBL Boombox 2 - odsłuch

Nazwa urządzenia zobowiązuje, ale znając możliwości i charakter brzmienia innych głośników bezprzewodowych JBL-a nie ma powodu wątpić, że firmie tym razem uda się dostarczyć dźwięk spektakularny. A kto by wątpił, to szybko się przekona... że JBL Boombox 2 to propozycja specjalna.

Ale nawet niezależnie od tego, czy to brzmienie będzie się podobało, czy nie, chyba każdemu zaimponują umiejętności konstruktorów firmy, którzy uzyskali tak potężny dźwięk. A może to już żadna sztuka, tylko oczywiste możliwości współczesnej techniki, tyle że JBL korzysta z nich "bez umiaru"?

Efektowne membrany bierne "zamykające" skraje obudowy można dotknąć, a nawet przytrzymać – Boombox 2 jest odporny i na taką zabawę.
Efektowne membrany bierne "zamykające" skraje obudowy można dotknąć, a nawet przytrzymać – Boombox 2 jest odporny i na taką zabawę.

Dla sprawiedliwiej oceny trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden motyw – otóż wiele innych cech też wskazuje, że JBL Boombox 2 został przeznaczony do użytkowania na zewnątrz, a takie warunki wymagają "zapasu" basu i w związku z tym w pomieszczeniu może go być już zbyt dużo.

Na tym nie koniec atrakcji. JBL basem daje do pieca, ale w jakimś stopniu kontruje go wyrazistą górą pasma – mniej wyeksponowaną, lecz przebijającą się ponad cichą średnicę.

Z jednej strony można to uznać za swoiste zrównoważenie, z drugiej – za jeszcze dalsze odejście od liniowości. Ale to w sumie dobry wybór, dźwięk łapie oddech, rzuca światło na detale, wokale są czytelne.

JBL Boombox 2 ma przy tym dobrą dynamikę, bas jest gruby, ale nie bulgocze, selektywność jest przyzwoita, a przy wielu nagraniach uzyskujemy efekt "transowy". Tylko imprezować, zwłaszcza że JBL pozwala pograć bardzo głośno.

Specyfikacja techniczna

JBL Boombox 2
Sieć Nie
Parametry plików Nie
Multiroom Nie
Spotify Connect Nie
DLNA Nie
AirPlay Nie
Złącza audio mini-jack
Bluetooth (kodowanie) tak (SBC)
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
JBL testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu