DENON
Home 250

W serii Home mamy do wyboru trzy modele – Home 150, 250 oraz 350. Niedawno dołączył do nich soundbar Home 550. Najmniejszy Home 150 jest konstrukcją malutką i przenośną, już wielkość Home 250 podpowiada, że do zastosowania domowego.

Nasza ocena

Wykonanie
Szara maskownica w połączeniu z błyszczącym panelem zadaje szyku. Stereo pary układów dwudrożnych z membraną bierną.
Funkcjonalność
Rozwinięta głównie dzięki systemowi HEOS. Strumieniowanie z niemal dowolnej usługi internetowej, zagra z plikami HD 24/192 oraz DSD128. Wi-Fi, LAN, Bluetooth. Spotify Connect, Apple AirPlay 2. Różne konfi guracje i zastosowania (np. w roli kanałów efektowych z soundbarami HEOS), multiroom.
Brzmienie
Swobodne, wyraziste, podkreślone obydwa skraje pasma – pulsujący bas, błyszcząca góra. Uniwersalnie rozrywkowe.
Artykuł pochodzi z Audio

Denon Home 250 - wzornictwo i obsługa

Denon Home 250 ma znaną formę "kanisterka" obszytego miękką maskownicą. Elegancji dodaje mu czarny, błyszczący górny panel, w którym zatopiono sensory dotykowe głównych funkcji – jest wśród nich sterowanie odtwarzaniem, a także pola tzw. szybkiego wyboru, znane od dawna z amplitunerów wielokanałowych Denona; każdy taki "przycisk" otwiera komórkę pamięci, w której zapiszemy ulubioną muzykę, np. wybraną playlistę lub stację radiową.

Denon Home 250 - panel przyłączeniowy i platforma HEOS

Niewiele urządzeń tej kategorii może się pochwalić tak rozwiniętym (może nawet na wyrost typowych potrzeb) panelem przyłączeniowym. Jest LAN (Denon Home 250 obsługuje też Wi-Fi), wejście analogowe i złącze USB (do odtwarzania plików muzycznych.

Jeszcze kilka lat temu była to duża atrakcja, obecnie znaczenie tej opcji się kurczy), a wszystkie źródła, które podłączymy do Home 250, będą widoczne w całej sieciowej "okolicy", bowiem działa tutaj platforma HEOS, jeden z najlepszych systemów do kontroli i zarządzania sieciowym (i nie tylko) funkcjami urządzeń, których jest mnóstwo.

Producent podpowiada rozbudowę systemu o kolejny egzemplarz urządzenia, aby efektywnie rozszerzyć bazę stereo. Pary Home 250 możemy też użyć jak głośników efektowych w systemie wielokanałowym (przy czym zmiana przeznaczenia odbywa się w wygodny i szybki sposób z poziomu aplikacji mobilnej; rano Denon Home 250 może być radyjkiem w kuchni, a wieczorem – elementem kina domowego).

Ale i pojedynczy Denon Home 250 jest teoretycznie konstrukcją stereofoniczną, z chyba najlepszym w takim przypadku układem przetworników. Po każdej stronie działa system dwudrożny z 10-cm nisko-średniotonowym i 19-mm kopułką wysokotonową; 13-cm membrana bierna jest wspólna dla obydwu kanałów, ale to już nie jest kompromis, lecz wykorzystanie okazji, jaką daje jedna obudowa.

Tutaj stereo jest ograniczone wyłącznie wciąż niewielkim rozsunięciem przetworników. Każdy ma własny wzmacniacz podłączony do cyfrowej zwrotnicy.

Na górnym panelu zainstalowano nowoczesny układ sensorów dotykowych.
Na górnym panelu zainstalowano nowoczesny układ sensorów dotykowych.

Denon Home 250 - aplikacja mobilna

Ważnym wyposażeniem każdego modelu Home jest aplikacja mobilna. Denon stale ją udoskonala, już dawno aplikacja była bardzo dobra, teraz jest doskonała, począwszy od początkowej konfiguracji i włączenia do domowej sieci Wi-Fi. Cała procedura trwa kilkanaście sekund i wymaga właściwie tylko potwierdzania podsuwanych przez aplikację (słusznych!) działań.

Aplikacja nadzoruje funkcje strumieniowe (w tym odtwarzanie plików HD, np. FLAC 24/192 i DSD128). Denon Home 250 ma też systemy, dzięki którym może być niezależny, jak Spotify Connect, Apple AirPlay 2 oraz Bluetooth.

A niedawno (drogą aktualizacji oprogramowania) Denon dodał wybór jednego z trzy trybów pracy, odpowiednich dla konkretnego ustawienia głośnika (odległości od ścian).

Ciekawostką są wbudowane mikrofony, póki co pasywne; miała je uruchomić aktualizacja oprogramowania, aby Home 250 stał się samodzielny w nawigacji głosowej (teraz potrzeba do tego zewnętrznej asysty), jednak na takie zaawansowanie musimy jeszcze poczekać.

Sygnały podane do wejścia analogowego i cyfrowego będą dostępne również w innych urządzeniach kompatybilnych z systemem HEOS.
Sygnały podane do wejścia analogowego i cyfrowego będą dostępne również w innych urządzeniach kompatybilnych z systemem HEOS.

Denon Home 250 - odsłuch

Denon Home 250 jest urządzeniem tak łatwym (i szybkim) w konfiguracji i uruchomieniu, że trudno powstrzymać się od natychmiastowego posłuchania, w ramach ustawień fabrycznych, bez analizowania innych opcji.

Okazuje się, że chociaż regulatory tonów niskich i wysokich znajdują się wówczas w pozycjach neutralnych, to włączona jest "zakładka" w menu aplikacji mobilnej, decydująca o sposobie ustawienia głośnika – stan początkowy to wolna przestrzeń, z dala od ścian, a więc charakterystyka, która przy innym ustawieniu może spowodować uwypuklenie basu.

Nie jest to sytuacja wyjątkowa, chociaż częściej głośnik znajdzie się właśnie bliżej ściany czy nawet w narożniku pomieszczenia. Ogólnie Denon Home 250 ma tendencję do brzmienia solidnego, a nawet potężnego (rozumiejąc to określenie w proporcjach odpowiednich dla urządzenia tego typu), nawet jeśli będzie oddalony od ścian.

Jeśli się nam to jednak nie podoba, możemy w takiej sytuacji zastosować korekcję rekomendowaną dla innych ustawień, zmniejszającą poziom basu. Jeżeli jednak będzie stał blisko ściany, zagra mocno, soczyście i z błyskiem.

Miękki, pulsujący bas robi wrażenie, jakby sięgał niżej niż u konkurentów, podgrzewa średnicę, a na drugim skraju strzelają może nie fajerwerki, ale wyraziste sybilanty. 

Nie ma tutaj asekuracji, precyzji i dopieszczania, ważniejsze jest nasycenie dźwiękiem nawet sporego pomieszczenia. Nie oznacza to jeszcze stereofonicznej przestrzeni, ale do jej osiągnięcia można dokupić drugi egzemplarz Denona Home 250 i odpowiednio je skonfigurować.

Niebieska (gdy wszystko „gra”) dioda jest stałym elementem wielu urządzeń HEOS; zmieniając kolor, sygnalizuje np. problem z połączeniem sieciowym.
Niebieska (gdy wszystko „gra”) dioda jest stałym elementem wielu urządzeń HEOS; zmieniając kolor, sygnalizuje np. problem z połączeniem sieciowym.

Specyfikacja techniczna

DENON Home 250
Sieć Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz), LAN
Parametry plików PCM 24/192, DSD128
Multiroom HEOS, Apple Airplay 2
Spotify Connect Tak
Tidal Tak
DLNA Tak
AirPlay 2
Złącza audio mini jack, USB
Bluetooth (kodowanie) tak (b.d.)
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
DENON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu