Denon Home 250 - wzornictwo i obsługa
Denon Home 250 ma znaną formę "kanisterka" obszytego miękką maskownicą. Elegancji dodaje mu czarny, błyszczący górny panel, w którym zatopiono sensory dotykowe głównych funkcji – jest wśród nich sterowanie odtwarzaniem, a także pola tzw. szybkiego wyboru, znane od dawna z amplitunerów wielokanałowych Denona; każdy taki "przycisk" otwiera komórkę pamięci, w której zapiszemy ulubioną muzykę, np. wybraną playlistę lub stację radiową.
Denon Home 250 - panel przyłączeniowy i platforma HEOS
Niewiele urządzeń tej kategorii może się pochwalić tak rozwiniętym (może nawet na wyrost typowych potrzeb) panelem przyłączeniowym. Jest LAN (Denon Home 250 obsługuje też Wi-Fi), wejście analogowe i złącze USB (do odtwarzania plików muzycznych.
Jeszcze kilka lat temu była to duża atrakcja, obecnie znaczenie tej opcji się kurczy), a wszystkie źródła, które podłączymy do Home 250, będą widoczne w całej sieciowej "okolicy", bowiem działa tutaj platforma HEOS, jeden z najlepszych systemów do kontroli i zarządzania sieciowym (i nie tylko) funkcjami urządzeń, których jest mnóstwo.
Producent podpowiada rozbudowę systemu o kolejny egzemplarz urządzenia, aby efektywnie rozszerzyć bazę stereo. Pary Home 250 możemy też użyć jak głośników efektowych w systemie wielokanałowym (przy czym zmiana przeznaczenia odbywa się w wygodny i szybki sposób z poziomu aplikacji mobilnej; rano Denon Home 250 może być radyjkiem w kuchni, a wieczorem – elementem kina domowego).
Ale i pojedynczy Denon Home 250 jest teoretycznie konstrukcją stereofoniczną, z chyba najlepszym w takim przypadku układem przetworników. Po każdej stronie działa system dwudrożny z 10-cm nisko-średniotonowym i 19-mm kopułką wysokotonową; 13-cm membrana bierna jest wspólna dla obydwu kanałów, ale to już nie jest kompromis, lecz wykorzystanie okazji, jaką daje jedna obudowa.
Tutaj stereo jest ograniczone wyłącznie wciąż niewielkim rozsunięciem przetworników. Każdy ma własny wzmacniacz podłączony do cyfrowej zwrotnicy.
Denon Home 250 - aplikacja mobilna
Ważnym wyposażeniem każdego modelu Home jest aplikacja mobilna. Denon stale ją udoskonala, już dawno aplikacja była bardzo dobra, teraz jest doskonała, począwszy od początkowej konfiguracji i włączenia do domowej sieci Wi-Fi. Cała procedura trwa kilkanaście sekund i wymaga właściwie tylko potwierdzania podsuwanych przez aplikację (słusznych!) działań.
Aplikacja nadzoruje funkcje strumieniowe (w tym odtwarzanie plików HD, np. FLAC 24/192 i DSD128). Denon Home 250 ma też systemy, dzięki którym może być niezależny, jak Spotify Connect, Apple AirPlay 2 oraz Bluetooth.
A niedawno (drogą aktualizacji oprogramowania) Denon dodał wybór jednego z trzy trybów pracy, odpowiednich dla konkretnego ustawienia głośnika (odległości od ścian).
Ciekawostką są wbudowane mikrofony, póki co pasywne; miała je uruchomić aktualizacja oprogramowania, aby Home 250 stał się samodzielny w nawigacji głosowej (teraz potrzeba do tego zewnętrznej asysty), jednak na takie zaawansowanie musimy jeszcze poczekać.
Denon Home 250 - odsłuch
Denon Home 250 jest urządzeniem tak łatwym (i szybkim) w konfiguracji i uruchomieniu, że trudno powstrzymać się od natychmiastowego posłuchania, w ramach ustawień fabrycznych, bez analizowania innych opcji.
Okazuje się, że chociaż regulatory tonów niskich i wysokich znajdują się wówczas w pozycjach neutralnych, to włączona jest "zakładka" w menu aplikacji mobilnej, decydująca o sposobie ustawienia głośnika – stan początkowy to wolna przestrzeń, z dala od ścian, a więc charakterystyka, która przy innym ustawieniu może spowodować uwypuklenie basu.
Nie jest to sytuacja wyjątkowa, chociaż częściej głośnik znajdzie się właśnie bliżej ściany czy nawet w narożniku pomieszczenia. Ogólnie Denon Home 250 ma tendencję do brzmienia solidnego, a nawet potężnego (rozumiejąc to określenie w proporcjach odpowiednich dla urządzenia tego typu), nawet jeśli będzie oddalony od ścian.
Jeśli się nam to jednak nie podoba, możemy w takiej sytuacji zastosować korekcję rekomendowaną dla innych ustawień, zmniejszającą poziom basu. Jeżeli jednak będzie stał blisko ściany, zagra mocno, soczyście i z błyskiem.
Miękki, pulsujący bas robi wrażenie, jakby sięgał niżej niż u konkurentów, podgrzewa średnicę, a na drugim skraju strzelają może nie fajerwerki, ale wyraziste sybilanty.
Nie ma tutaj asekuracji, precyzji i dopieszczania, ważniejsze jest nasycenie dźwiękiem nawet sporego pomieszczenia. Nie oznacza to jeszcze stereofonicznej przestrzeni, ale do jej osiągnięcia można dokupić drugi egzemplarz Denona Home 250 i odpowiednio je skonfigurować.