DALI
Katch G2

Już pięć lat temu Dali przedstawiło serię Katch, a przed chwilą otrzymaliśmy do testu najświeższy model z tej linii – G2, czyli drugą edycję tego przenośnego "grajka". Wyraźnie przygotowany do warunków mobilnych, waży niewiele ponad 1 kg i jest bardzo poręczny, co sugeruje jego nazwa. Ale takie przeznaczenie nie było taryfą ulgową dla znakomitej jakości materiałów i wykonania – przyjemne wrażenia zaczynają się już od opakowania.

Nasza ocena

Wykonanie
Domowo-przenośne cacuszko. Smaczny projekt, wysoka jakość materiałów i wykonania. Niekonwencjonalny układ akustyczny z układami dwudrożnymi (i membranami biernymi) po obydwu stronach.
Funkcjonalność
Pełen zestaw standardów Bluetooth z doskonałym aptX-HD. Możliwość łączenia dwóch w parę stereo. Bateria na 30 godzin. Bez strumieniowania i aplikacji.
Brzmienie
Plastyczne, przejrzyste, świeże, płynne na średnicy, wymuskane na górze pasma; w tej kategorii wyrafi nowane, ale bez prób zawojowania dużych pomieszczeń.
Artykuł pochodzi z Audio

Dali Katch G2 - design i obsługa

Urządzenie ma grubość zaledwie 5 cm, ramę z aluminium, po dwóch stronach widać maskownice. Na górnym grzbiecie zainstalowano pięć przycisków, a z boku pasek, który można założyć na nadgarstek. Do wyboru są trzy wersje kolorystyczne - czarna, biała i niebieska.

Wśród przycisków jeden nas zaskakuje – z symbolem nawiązującym do korekcji częstotliwościowej, kryją się tutaj dwa praktyczne profile brzmieniowe – Clear i Warm – przedstawione jako dwa tryby dla różnych ustawień głośnika, bliżej lub dalej od ścian.

W Dali Katch G2 nie ma Wi-Fi, aplikacji mobilnej, nie ma więc ani związanych z tym możliwości, ani "komplikacji". Parujemy głośniczek ze źródłem (a z wybranymi można to zrobić także zbliżeniowo) i gramy. Prosto i przyjemnie, a specjalne atrakcje znajdziemy w układach akustycznych i elektronicznych, których wielkość Katch G2 nie zapowiada.

Dali Katch G2 - przetworniki

Wprawdzie elementy takie, jak firmowe logo, przyciski czy sposób zamocowania paska sugerują, że Dali Katch G2 ma przód i tył, ale z obydwu stron przygotowano układy dwudrożne, składające się z 9-cm przetwornika nisko-średniotonowego i 21-mm kopułki wysokotonowej z dodatkiem membrany biernej (nazwanej Steel Cone).

Każda strona obsługuje jeden kanał, ale jak przy takiej konfiguracji wyobrazić sobie powstanie sceny stereofonicznej? Jest na to nawet kilka sposobów "pół żartem, pół serio".

Sposób najlepszy, polecany przez producenta – kupić parę Dali Katch G2 i odpowiednio je połączyć. Ale nawet gdy będzie pracował jeden i bez żadnego efektu stereofonicznego, tak zdublowany system też będzie procentował wyższą dynamiką i maksymalnym poziomem głośności.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych Dali

Oprócz oczywistych funkcji jest tutaj także wybór dwóch profili brzmieniowych.
Oprócz oczywistych funkcji jest tutaj także wybór dwóch profili brzmieniowych.

Moc dostarczają dwa wzmacniacze 25 W (klasa D), po jednym na kanał, dalszy podział załatwia zwrotnica pasywna (jak w klasycznych kolumnach); w tym przypadku bardzo prosta, bo nisko-średniotonowy podłączony jest bez filtra.

Dali Katch G2 - strumieniowanie

Strumieniowanie podporządkowano standardowi Bluetooth, w przypadku urządzenia przenośnego to rozwiązanie optymalne, wprawdzie o mniejszym zasięgu, ale i uproszczonej "infrastrukturze", energooszczędne (a w sprzęcie zasilanym z akumulatorów to istotne).

Akumulatory Dali Katch G2 wystarczą aż na ok. 30 godzin pracy! Co prawda Bluetooth nie dorówna jakością dźwięku standardowi Wi-Fi mającemu miażdżącą przewagę pod względem przepustowości, ale Bluetooth nie stoi w miejscu, co ma związek z coraz lepszymi systemami kodowania sygnału.

Do Katch G2 podłączymy także źródło analogowe; złącze USB pełni rolę tzw. power-banku
Do Katch G2 podłączymy także źródło analogowe; złącze USB pełni rolę tzw. power-banku.

Do niedawna najlepiej wyposażone głośniki bezprzewodowe obsługiwały trzy główne standardy – SBC, aptX oraz AAC, a Katch G2 ma jeszcze aptX HD. Płynące stąd korzyści wymagają jednak odpowiedniego źródła związanego z systemem Android.

Sprzęt Apple nie obsługuje ani aptX, ani tym bardziej aptX HD. Dali Katch G2 ma też wejście analogowe i złącze USB funkcjonujące jako tzw. powerbank dla zewnętrznych odbiorników.

Dali Katch G2 - odsłuch

Dali to Dali, co słychać nawet w takim bączku. Znając poważne zespoły głośnikowe zacnej duńskiej firmy, można skojarzyć pewne cechy, a ich przeniesienie na grunt Dali Katch G2 jest nie tylko kwestią upodobania i wyboru dla utrzymania firmowego stylu, ale też sporych umiejętności.

Dwudrożny układ z membraną bierną, pasywną zwrotnicą i wzmacniaczem 25 W jest zdublowany – promieniuje z przodu i z tyłu
Dwudrożny układ z membraną bierną, pasywną zwrotnicą i wzmacniaczem 25 W jest zdublowany – promieniuje z przodu i z tyłu

To brzmienie najlepiej wyrównane, eleganckie, wyrafinowane, zniuansowane. Dla audiofila najlepsze, ale nie jest to ostateczny werdykt o bezwzględnej wyższości Dali Katch G2 nad konkurentami – nie są to przecież urządzonka stworzone głównie do delektowania się neutralnością i detalami, ale dla prostszych przyjemności, zrozumiałych przez szerszą publiczność.

Tych też nie zabraknie, bo Dali Katch G2 cieszy nas świeżością, czystością i otwartością, a nawet z plastyczną średnicą niosącą naturalne wokalne, ale bez gotującego się basu i bez twardego uderzenia.

Mocne niskie tony z niewielkich głośników bezprzewodowych już nas nie dziwią, tam gdzie do akcji wkraczają układy aktywne i korekcje prawie wszystko jest możliwe, ale zawsze jakimś kosztem.

Dali tym sposobem basu nie forsuje i chociaż na pewno wprowadza jakąś korektę, to umiarkowaną. Buty nie spadną, wielkiej imprezy za pomocą Dali Katch G2 nie urządzimy, nie będziemy mieli wrażenia, że grają znacznie większe kolumny głośnikowe. Dotrze do nas za to spora porcja muzycznych delikatesów, do odbioru w codziennym tle, przy pracy, odpoczynku.

Dali Katch G2 poprawi nam nastrój, niczym nie zmęczy. Wysokie tony są przejrzyste, precyzyjne i delikatne, średnica nasycona i różnorodna.

Specyfikacja techniczna

DALI Katch G2
Sieć Nie
Złącza audio Mini-jack
Bluetooth (kodowanie) Tak (AAC, SBC, aptX, aptX-HD
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
DALI testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu