CABASSE
Java MT4

Patrząc na klasycznie piękną i pięknie klasyczną Javę, trudno domyślać się, że duża część oferty Cabasse obejmuje dzisiaj ekstrawaganckie, "designerskie" systemy wielokanałowe. W seriach MT3 i MT4 znajdziemy jednak tradycyjne konstrukcje, a kinowe dodatki są tam tylko dodatkami. Java jest największą kolumną w serii MT4, i ze względu na swoje gabaryty, i wynikające z nich basowe kompetencje, najczęściej będzie pracowała w systemach stereofonicznych.

Faktem jest też jednak, że główny kierunek dla innowacyjności Focala wyznaczony jest nie przez materiały membran, ale przez koncentryczne układy głośnikowe, które pojawiają się dopiero na poziomie kilku bardzo drogich modeli referencyjnych - ale można je spotkać w relatywnie tańszych, choć z pewnością nie niskobudżetowych systemach "kinowych".

To ciekawe, że swojej najwartościowszej technologii, choćby w skromniejszej formie, Cabasse nie udało się wprowadzić do typowych kolumn kosztujących mniej niż 20 000 zł za parę - ba, udało się, ale kiedyś, a nowe modele są jej pozbawione.

To zdecydowanie rozczarowujące, większość firm przyzwyczaiła nas do przeciwnego kierunku zmian - ekspansji początkowo ekskluzywnych technik na obszarze coraz tańszych, popularniejszych produktów. Gdyby dotyczyło to Cabasse, to Javy wyglądałyby dzisiaj zupełnie inaczej - a wyglądają tak, jak mogłyby wyglądać i piętnaście lat temu... tylko że wtedy miałby pewnie na sobie nie folię drewnopodobną, ale fornir.

Cabasse Java - designerski wilk syty, akustyczna owca cała.

Głośnik średniotonowy zawsze wymaga wydzielenia jego własnej komory w obudowie, ale ponieważ jest on w Javie mały i wysoko filtrowany, więc komora ta jest niewielka - o objętości ok. jednego litra, utworzona w prosty sposób przez krótkie "półki" poniżej i powyżej głośnika, i znajdującą się niedaleko za nim pionową przegrodę.

Za nią jest wzmocnienie połączone z tylną ścianką, jeszcze jedno usytuowano poniżej głośników niskotonowych. Front ma bardzo umiarkowaną, jak na wielkość kolumny grubość - 18 mm, natomiast prefabrykatem użytym do wykonania boków jest płyta 28-mm - ale było to konieczne ze względu na zabieg obszernego ich frezowania, który wyprofilował ich zewnętrzną powierzchnię w łagodny łuk; stąd też pierwotna grubość 28 mm pozostaje tylko w połowie głębokości kolumny, a w pobliżu przedniej i tylnej ścianki jest już znacznie mniejsza.

Otwór bas-refleksu umiejscowiono w dolnej ściance, i w tej sytuacji pojawia się cokół, dystansowany od głównej skrzynki przez 3-cm wysokości nóżki.

Taki sposób działania bas-refleksu rodzi pewne obawy u laików, czy aby bas nie będzie się wzbudzał - wylot znajduje się przecież tak blisko podłogi, a boimy się przysuwać kolumny do tylnej ściany wtedy, gdy mają otworu z tyłu... ale tutaj wylotem układu rezonansowego jest cała szczelina dookoła, i dla konstruktora nie rodzi to specjalnych problemów z prawidłowym dostrojeniem - musi tylko patrzeć na układ w całości.

Zresztą, Cabasse zawsze słynęło z dynamicznego basu, więc poświęcanie go na rzecz jakiejś innowacji wzorniczej raczej nie wchodziło w rachubę. Ale i przyjemny dla oka efekt "uniesienia" kolumny też został osiągnięty - designerski wilk syty, akustyczna owca cała. Ale nie wszędzie.

Odsłuch

Miłośnicy stylu Cabasse nie powinni być rozczarowani, i być może pojawią się kolejni - ci, którzy szukają brzmień wyrazistych, odważnych, kontrowersyjnych, ale dzięki temu mających niepowtarzalny charakter. Jednoznaczny zestaw wad i zalet, i pisząc relację w podobnej konwencji, w jakiej grają same kolumny, można pisać bez owijania w bawełnę, prosto z mostu.

Atuty Cabasse Java MT4 to dynamika i bas - tego można było się spodziewać, zarówno patrząc na konstrukcję, wiedząc że jest francuska, a tym bardziej, że to właśnie Cabasse, firma jeszcze nigdy nie dająca ciała na tym polu, potrafiąca zmusić do żywego, rytmicznego grania nawet małe podstawkowe, a co dopiero duże trójdrożne kolumny podłogowe.

Co prawda i przy takich układach, w przypadku kolumn innych producentów, nic nie jest jeszcze przesądzone - ale wraz z Cabasse to pewniak, doskonały bas być musi. I jest. Sprężysty, motoryczny, bardzo silny, siła ta okazywana jest tak często, jak tylko jest ku temu dobra okazja, ale nie częściej - bas nie wzbudza się zupełnie bez powodu, a w momentach ataku nie traci nad sobą kontroli.

Nie zamęcza, nie nudzi, daje dużo frajdy i wplata się w muzykę, nie dając się tylko sprowadzić do roli podrzędnego uzupełnienia; czasami można mieć wrażenie, że to reszta pasma uzupełnia bas, ale dzieje się to w sposób tak naturalny...

Zakres średnio-wysokotonowy też chce się zaznaczyć, ale nie znajduje na to lepszego sposobu, jak poprzez dużą dawkę podbarwień, które z jednej strony rzeczywiście ożywiają muzykę, ale z drugiej strony przeszkadzają neutralności. Tutaj nie ma dwóch zdań -  Cabasse Java MT4 w ogóle nie aspiruje do miana głośnika neutralnego, a tym bardziej subtelnego.

Wypada jednak dostrzec, że ogólna równowaga jest zachowana - w tym znaczeniu, że umownie dzieląc pasmo akustyczne na niskie, średnie i wysokie tony, żaden z tych podzakresów nie jest zbyt wyraźnie uprzywilejowany, tak że nie mamy brzmienia zbyt "ciemnego", "jasnego" czy "wykonturowanego" - do tego może byłoby najbliżej, gdyby nie aktywność przynajmniej niższej części zakresu średniotonowego.

Wokale są jednak nosowe, co sygnalizuje osłabienie na przejściu średnich i wysokich tonów, powyżej następuje kumulacja sopranów, skupionych w podzakresie "niższej góry". Wysokie najpewniej nie dochodzą do skraju pasma akustycznego, bo brak jest tam otwarcia, rozejścia, rozproszenia, powietrza - jak zwał tak zwał.

Ale znowu jest dynamika, i słuszne uzupełnienie mocnego basu obfitymi, nasyconymi blachami perkusji czy podkreślonymi wyższymi harmonicznymi dętych. Daje to też wrażenie spójności, skoordynowania, i chociaż płynność i plastyczność to już trochę co innego,  Cabasse Java MT4 ma zdolność przekazania muzycznych emocji, zwłaszcza tych silniejszych.

W kontekście innych konstrukcji Cabasse, to ani odkrycie, ani rozczarowanie, ale spodziewane na tym pułapie cenowym, firmowe brzmienie skrojone na miarę żądanej ceny.

Specyfikacja techniczna

CABASSE Java MT4
Moc wzmacniacza [W] 110
Wymiary [cm] 110x25x36
Typ obudowy br-d
Rodzaj głośników W
Efektywność [dB] 92
Impedancja (Ω) 4
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Cabasse Java MT4

Wszystkie trzy francuskie kolumny popisały się bardzo wysoką efektywnością - wszystkie przekroczy ły pułap 90dB, a Cabasse i Focal osiągnęły 92dB. To naprawdę sporo, chociaż na podstawie lektury katalogów mogłoby się wydawać, że to wynik zupełnie oczywisty. Ale rezultaty te osiągnięto przy 4-omowych impedancjach, i sterowaniu kolumn napięciem 2,83V, ustalonym niegdyś dla dostarczenia mocy 1W, ale przy impedancji 8-omowej. Oznacza to, że tak zmierzona efektywność (co jest powszechną praktyką) jest jednak zawyżona. Producenci lubią też zawyżać samą impedancję, i Cabasse przedstawia swoją Javę jako znamionowo 8-omową. Trudno się z tym zgodzić, widząc 3-omowe minimum przy 150-200Hz (rys. 1). Mocne pofalowanie w zakresie średnio-wysokotonowym wskazuje na stosowanie filtrów wyższych rzędów (co z ustalaniem impedancji znamionowej nie ma już nic wspólnego).

Można podejrzewać, że wąskopasmowa zapadłość na charakterystyce przetwarzania przy 2,5kHz (rys. 2) jest efektem odbić fal od wystających krawędzi bocznych - co potwierdzają następne pomiary, przeprowadzone pod innymi kątami oraz z maskownic ą, na których zapadłość ta nie znika, ale zmienia swoje położenie na osi częstotliwości. Wracaj ą do rys. 2, widać tam jednak zjawiska ważniejsze dla charakteru brzmienia - wyra

Może Cię zainteresować
CABASSE testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu