AUDIO-TECHNICA ATH-EW9

AUDIO-TECHNICA
ATH-EW9

Odtwarzacze przenośne

W katalogach różnych producentów pojawiają się słuchawki określane mianem clip-on. Pomysł polega na  zaadaptowaniu większej obudowy i większych muszelek, ale wciąż w konstrukcji bez klasycznego,  opasającego głowę pałąka, ewentualnie z pałąkiem ulokowanym nie nad, ale za głową. Clip-on nie ma go  jednak w ogóle, elementem, który utrzymuje muszle w założonej pozycji jest miniaturowy zaczep,  obejmujący wewnętrzną część małżowiny (między uchem a głową).

Krytyczna jest właśnie konstrukcja tego elementu. Audio-Technica ma w ofercie kilka modeli clip-n,  prezentowane Audio Techncia ATH-EW9 są topowym, choć sposób mocowania słuchawek jest zawsze dość zbliżony. Wiele tańszych  konstrukcji innych firm opiera się na elastycznej części uchwytu, który trzeba najpierw rozgiąć, by  można było słuchawki w ogóle założyć. To niezbyt eleganckie, więc w EW9 mamy coś znacznie bardziej  wyrafinowanego. Zaczep wykonany jest z dwóch niezależnych części, metalowej, trzymającej całą  konstrukcję, oraz elastycznego tworzywa. Dodatkowo w miejscu mocowania do muszli zainstalowano ruchomy  przegub, którego rola jest najważniejsza - ułatwia on założenie słuchawek, a później dba o ich  przyleganie do ucha.

Nawet przy tak skomplikowanej konstrukcji, słuchawki nie zapewniają zbyt dużej izolacji od zewnętrznych hałasów (podobnie zresztą jak nauszne modele z pałąkiem), co jednak samo w sobie nie musi  być w każdej sytuacji wadą. Niezaprzeczalną zaletą (przewaga nad konstrukcjami dousznymi) jest  natomiast możliwość użycia dużych przetworników, w przypadku Audio Techncia ATH-EW9 mają one średnicę 28 mm.

To czym topowa Audio-Technica zachwyca, jest obudowa wykonana z drzewa wiśniowego  lasów wyspy  Hokkaido. Precyzja montażu i obróbki jest zachwycająca. W elegancim, nawiązującym do koloru drewna  pudełeczku otrzymujemy słuchawki z krótkim 50-cm przewodem, ale producent dostarcza również  jednometrowy przedłużacz, wszystkie wtyczki i gniazdka są złocone. Impedancja to 29 omów. Mimo  ogromnych, jak na słuchawki przenośne, przetworników, Audio Techncia ATH-EW9 nie rozlewa basu. Równowaga tonalna, nawet  jeśli nie idealna, dobrze zmierza w stronę neutralności, z lekkim niedoważeniem najniższych rejestrów.  Średnica jest wyrafinowana, ale na swój sposób - jest zimna, bezosobowa, obiektywna. Częstotliwości  najwyższe są najbardziej zaangażowane, ale też bez przesady - całe brzmienie jest naturalne i  przejrzyste.

Parametry

AUDIO-TECHNICA ATH-EW9

  • Produkowany Tak
  • Pamięć Flash
  • Radio Tak

Podstawowe dane

  • 700 zł
TEAC HA-P90SD

TEAC
HA-P90SD

Cena: 2 500 zł

PIONEER XPD-100R

PIONEER
XPD-100R

Cena: 3 600 zł

HiFiMAN HM-802u

HiFiMAN
HM-802u

Cena: 3 500 zł

Astell & Kern AK120 TITAN

Astell & Kern
AK120 TITAN

Cena: 5 500 zł

Zobacz także
Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

HiFiMAN
HM-802u

HiFiMAN HM-802u

W ciągu zaledwie kilku lat firma HiFi- MAN stała się jedną z bardziej rozpoznawalnych marek audio. Sukces ten jest splot...