Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

NAD D1050

NAD D1050

Nowa generacja urządzeń NAD-a, dedykowanych komputerom, serwerom czy smartfonom, pociągnęła za sobą zmianę stylistyki i porzucenie szaroburych obudów, na "wdzięki” których wrażliwi są starsi audiofi le, ale niekoniecznie młodzi klienci. Nie licząc stacji dokujących, pierwszymi urządzeniami o kompletnie odmienionym wzornictwie są wzmacniacze D3020 i D7050 oraz przetwornik DAC D1050.

Większa część obudowy ma miękką, gumowaną strukturę, w którą zatopiono błyszczący panel z wyświetlaczami i sensorami dotykowymi. Urządzenie może pracować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Jedynym tradycyjnym elementem jest pokrętło wzmocnienia, ale i nim kręcimy bez wyczuwalnych punktów oporowych. Można jeszcze dojrzeć 3,5-mm gniazdko - wyjście słuchawkowe. Zasilacz jest zewnętrznym modułem.

Gniazd jest pod dostatkiem. Wyjścia analogowe obejmują dwa standardy - parę RCA i zbalansowanych XLR. W sekcji wejść cyfrowych NAD D1050 ma nawet przewagę nad Asusem, gdyż oferuje po dwa gniazda współosiowe i optyczne, do których dołożono jeszcze USB-B.

Wejścia przygotowano na przyjęcie sygnałów PCM o maksymalnej rozdzielczości 24 bitów i częstotliwości próbkowania 192 kHz, które można podać do każdego z pięciu gniazd. Aby wykorzystać pliki 24/192 na wejściu USB, trzeba tylko zwyczajowo zainstalować specjalny sterownik dla komputerów z systemami operacyjnymi Microsoft.

NAD zadbał o niezależne sekcje analogowe dla wyjść liniowych oraz wyjścia słuchawkowego; to ostatnie może wydawać się niepozorne, jednak właśnie "małe” 3,5-mm wtyczki stają się obecnie standardem w większości modeli słuchawek. W przetworniku NAD D1050 zarezerwowano dla nich dyskretny układ wzmacniacza, który poradzi sobie nawet z modelami o impedancji sięgającej 600 omów. Tor słuchawkowy ma oczywiście regulację poziomu (nie działa ona dla wyjść RCA i XLR).

We wnętrzu przetwornika widać dwie płytki, choć bez zasadniczego podziału cyfrowo- analogowego. Sygnały akceptuje górny moduł, w którym najważniejszą rolę odgrywa interfejs wejściowy na bazie popularnego procesora XMOS. Funkcję rozdzielni danych cyfrowych pełni z kolei scalak AKM-a.

Wstępnie przygotowane sygnały płyną do drugiej płytki, na której osadzono kompletną sekcję analogową, a także przetwornik C/A. Scalak Cirrus Logic CS4398 nie jest może konstrukcją najnowszą, jednak wciąż imponuje parametrami, teoretyczna maksymalna dynamika sięga 120 dB, a oprócz PCM 24/192, potrafi obsłużyć także sygnały DSD, czego jednak w przetworniku NAD D1050 nie wyegzekwowano.

Brzmienie

Brzmienia tego testu mają dużą rozpiętość - wahają się od klimatów romantycznych po analityczne. NAD D1050 nie staje jednak na żadnej ekstremalnej pozycji, a raczej szuka złotego środka. Niedaleko mu do Meridiana, bowiem też oferuje dobry wgląd w nagranie, wyrazistą neutralność, jest jednak spokojniejszy w zakresie wysokich tonów albo lepiej nasyca średnicę - całe brzmienie jest bardziej płynne i gęste, mniej wystrzałowe.

Tym razem nie chodzi o rozłożenie nagrania na czynniki pierwsze. Można tym samym uznać, że NAD D1050 osiąga wysoki poziom naturalności, słucha się go bez żadnego zdziwienia i przymusu, bez wielkiej fascynacji, z satysfakcją związaną głównie z jakością nagrania i wartością samej muzyki.

Bas nie jest rozdmuchany ani podkręcony, raczej zwinny niż potężny, kręci się w pobliżu i sprawnie włącza do akcji zawsze, gdy jest potrzebny. Zrównoważone, uniwersalne brzmienie, bez szaleństw i poważnych ograniczeń.

Radosław Łabanowski

NAD D1050

  • Produkowany Tak
  • Regulacja wyjścia Tak
  • Wejście cyfrowe RCA, Toslink, USB
  • Bity / częstotliwość 24/192
  • Słuchawki Tak
  • Wyjścia analogowe RCA, XLR
 
 

Podstawowe dane

  • 2 000 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Nowoczesna forma obudowy z wyświetlaczem i sensorami dotykowymi. Bardzo dobry (chociaż wcale nie najnowszy) przetwornik C/A, niezależny obwód słuchawkowy z elementami dyskretnymi.
  • Funkcjonalność: Akceptuje sygnały PCM 24/192, regulacja głośności tylko dla wyjścia słuchawkowego, wyjścia liniowe RCA i XLR, rozbudowana sekcja wejść cyfrowych.
  • Brzmienie: Naturalne i zrównoważone, dobra przejrzystość nie przeradza się w natarczywość czy kliniczność.
RME ADI-2 PRO AE

RME
ADI-2 PRO AE

Cena: 8 900 zł

NAIM DAC V1

NAIM
DAC V1

Cena: 7 700 zł

COPLAND DAC 215

COPLAND
DAC 215

Cena: 8 500 zł

CHORD Hugo 2

CHORD
Hugo 2

Cena: 8 900 zł

 

 

Audio - luty 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze stereo były, są i będą; zmieniają się ich dodatkowe funkcje, ale podstawowa jest oczywista i konieczna - wzmacniać sygnał ze źródła, aby podać go do głośników. Są wzmacniacze tanie i bardzo drogie, ale większość audiofilów szuka czegoś wartościowego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PEACHTREE AUDIO Nova 150 V2

PEACHTREE AUDIO
Nova 150 V2

Nova to linia wzmacniaczy zintegrowanych, którą Peachtree Audio ma w ofercie od kilku lat, ale obydwa jej modele - Nova...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio