ASUS
Essence One mk2

Dla firmy, która wcześniej zaliczała się do wybitnie komputerowych, bodźcem do wejścia na rynek audio było gwałtownie rosnące zapotrzebowanie właśnie na przetworniki C/A. Z racji pokrewnej dziedziny (przecież każdy komputer jest wyposażony w konwerter C/A), jak i chłonności rynku, o porażce raczej nie mogło być mowy. Mimo to sukces Asusa jest zaskakująco spektakularny.

Nasza ocena

Wykonanie
Solidna obudowa, zaawansowana sekcja cyfrowa - procesor DSP i niezależne dla każdego kanału przetworniki C/A.
Funkcjonalność
Podstawowy zestaw wejść cyfrowych, wyjścia RCA i XLR, niezależny moduł z wyjściem słuchawkowym, opcjonalne działanie upsamplera, obsługa PCM 24/192 oraz DSD64.
Brzmienie
Plastyczne, bliskie, lekko ocieplone; muzycznie uniwersalne, chociaż we własnym klimacie.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Wersja druga (v2) modelu Essence One oraz jego wczesne (w stosunku do premiery) wprowadzenie na rynek nie zaskakuje - przecież Asus jest przyzwyczajony do ciągłego projektowania i odnawiania swoich produktów, tak jak w przypadku komputerów.

Obudowa DAC-a Asus ESSENCE ONE mk2, odbiegająca od prostopadłościennego wzorca, została wykonana ze stali i aluminium, również pokrętła i przyciski są metalowe. Asus, podobnie jak NAD, reprezentuje podgrupę urządzeń ściśle stacjonarnych, które powinny się znaleźć w sąsiedztwie wzmacniacza czy odtwarzacza.

Asus ESSENCE ONE mk2 ma trzy wejścia cyfrowe, główną regulację poziomu przygotowano dla wyjść analogowych, ale jest także zupełnie niezależny układ (z własnym pokrętłem) dla wyjścia słuchawkowego. Przełączanie źródeł odbywa się sekwencyjnie za pomocą jednego przycisku. Wyposażenie dopełniają klawisze szybkiego wyciszenia oraz aktywacji układu upsamplera.

O częstotliwości sygnału cyfrowego docierającego do Asusa informuje wskaźnik - w formie diodowego półksiężyca. Asus ESSENCE ONE mk2 akceptuje dane PCM o rozdzielczości 24 bitów i częstotliwości próbkowania 192 kHz. Przygotowano także opcję podania przebiegów DSD (zgodnie z protokołem DoP) w podstawowej wersji 2,8 MHz (DSD64).

PCM-y możemy dekodować zgodnie ze źródłową specyfikacją lub włączyć układ upsamplera. Wynikiem jego pracy jest uzyskanie wewnętrznej rozdzielczości 32 bitów i częstotliwości próbkowania 384 lub 352,8 kHz (zależnie od podanego sygnału, upsampler jest układem synchronicznym).

Sygnał odebrany z wejść cyfrowych jest przekazywany następnie do procesora DSP Analog Devices ADSP-21261, do zadań którego należy wstępna obróbka i upsampling.

Asus ESSENCE ONE mk2 - przyłącza.
Asus ESSENCE ONE mk2 - przyłącza.

W każdym kanale działa przetwornik Texas Instruments PCM1795 - sam w sobie układ dwukanałowy - więc w wybranej aplikacji pracuje jako dual-mono. W ten sposób zwiększono potencjał względem maksymalnej częstotliwości próbkowania do niemal 400 kHz, co można było następnie wykorzystać w systemie upsamplingu.

Podobnie jak w poprzedniej wersji Essence One, producent zachęca do własnych eksperymentów umożliwiając użytkownikowi wymianę wzmacniaczy operacyjnych, które umieszczono na podstawkach. Ta operacja wymaga jednak rozkręcenia przetwornika i zakupu odpowiednich układów elektronicznych.

W torze wyjść liniowych zainstalowano fabrycznie popularne scalaki NE5532 i LM4562, a w niezależnej sekcji słuchawkowej - układy LME49600. Wzmacniacz słuchawkowy został przygotowany do pracy nawet z obciążeniami sięgającymi 600 Ω.

Podłączenie przetwornika do komputera wymaga instalacji sterowników dla systemu Windows, sprzęt Apple poradzi sobie - jak zwykle - bez nich.

Porządek i solidność w każdym calu; Asus przygotował nawet porządny zasilacz liniowy.
Porządek i solidność w każdym calu; Asus przygotował nawet porządny zasilacz liniowy.

Brzmienie

Asus wraz z iFi Audio utworzyły w tym teście duet urządzeń, których brzmienia stawiają na plastyczność, a nawet miękkość, nie szarżując z dźwiękiem dynamicznym i otwartym. W tym duecie Asus ESSENCE ONE mk2 gra jednak bliżej i swobodniej.

Nie huśta emocjami w zakresie średnio-wysokotonowym, nie sypie detalami, nie popisuje się precyzją, jest generalnie łagodny, ale komunikatywny i przyjazny. Oczywiście, gdy w materiale pojawi się wezwanie do jednoznacznej ostrości, Asus jej nie uniknie.

Rozdzielczość nosi brzemię przyjętej formuły i nie jest to obszar, w którym Asus zajadle rywalizuje. Konfrontacja z niezwykle analitycznym Meridianem pokazuje to najdobitniej, ale równie ważne jest to, że muzyka w wydaniu Asus ESSENCE ONE mk2 nie nudzi, a tym bardziej nie męczy.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

ASUS Essence One mk2
Regulacja wyjścia Tak
Wejście cyfrowe RCA, Toslink, USB
Bity / częstotliwość 24/192
Słuchawki Tak
Wyjścia analogowe RCA, XLR
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
ASUS testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu