OPPO HA-2

OPPO
HA-2

Przetworniki C/A

Oppo HA-2 to najdroższy model w tym teście, ale już wyjmując to urządzenie z pudełka czujemy i widzimy, za co płacimy. Sprzęt jest wielkości nowoczesnego smartfona, całkowicie metalową obudowę "obszyto" czarnym materiałem imitującym skórę - wszystko wygląda pierwszorzędnie.

W górnej części umieszczono pokrętło wzmocnienia zintegrowane z wyłącznikiem sieciowym, tuż obok znajdują się dwa wyjścia - jedno dla wzmacniacza (klasyczne wyjście liniowe), drugie dla słuchawek. W przypadku tego drugiego mamy do dyspozycji dwa tryby pracy oznaczone jako L i H. Pierwszy jest zalecany dla słuchawek przenośnych, drugi - domowych; prawdopodobnie wiąże się to z niższą impedancją pierwszych i wyższą tych drugich, ale ścisłych reguł nie ma, więc warto sprawdzić samemu.

Są dwa podstawowe wejścia: jedno USB przeznaczono dla komputera oraz urządzeń mobilnych działających pod kontrolą systemu Android, a drugie dedykowane jest sprzętom Apple, wymagającym odmiennego traktowania (inna struktura danych). Producent przewidział również możliwość podłączenia źródła analogowego. Taką funkcję - po wyborze odpowiedniego trybu - może pełnić gniazdo mini-jack przeznaczone do podłączenia wzmacniacza.

Wbudowany w Oppo akumulator może służyć nie tylko do zasilania układów przetwornika, ale również do ładowania sprzętu przenośnego.

Wbudowany w Oppo akumulator może służyć nie tylko do zasilania układów przetwornika, ale również do ładowania sprzętu przenośnego.

Boczną ściankę urządzenia zajmują dwa przełączniki: jeden do wyboru trybu pracy ze słuchawkami, drugi aktywuje układ wzmacniający niskie częstotliwości (Bass Boost). Obok znajduje się jeszcze przycisk, który pozwala aktywować wskaźnik diodowy, dzięki któremu możemy się zorientować w zasobach energii wbudowanego akumulatora. Oppo pełni również funkcję przenośnego akumulatora dla podpiętych smartfonów (oraz tabletów), a wspomniany przycisk pozwala ją wyłączyć - wówczas sprzęt mobilny nie będzie ładowany.

Parametry konwersji cyfrowo-analogowej są imponujące. Korzystając z wejścia USB dla komputera, HA-2 może przyjmować sygnały o rozdzielczości sięgającej 32 bitów i częstotliwości próbkowania aż 384 kHz, a DSD w wersji DSD256.

Oppo HA-2 jest także jednym z nielicznych mobilnych przetworników, które potrafi ą wycisnąć ostatnie soki ze smartfonów fi rmy Apple. Choć takie połączenie wzbudza często kontrowersje (i wymaga dodatkowych zabiegów polegających na nietypowej procedurze przesyłania plików do iUrządzenia), to po spełnieniu kilku warunków będziemy mogli cieszyć się dźwiękiem w wysokiej rozdzielczości - tak PCM, jak i DSD - również w podróży.

Dwa podstawowe wejścia USB pozwalają na podłączenie komputera oraz szerokiej gamy urządzeń przenośnych, włącznie ze sprzętem Apple.

Dwa podstawowe wejścia USB pozwalają na podłączenie komputera oraz szerokiej gamy urządzeń przenośnych, włącznie ze sprzętem Apple.

Sercem Oppo jest znakomity przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre ES9018, układ o rozdzielczości sięgającej 32 bitów i 8-kanałowej architekturze. Oppo nie jest pierwszą firmą, która wykorzystuje możliwość konfiguracji tego scalaka w tryb dwukanałowy, uzyskując wówczas teoretyczną dynamikę na poziomie przekraczającym 130 dB - podobnie aplikuje go Wadia.

Analogowe układy wyjściowe pracują w klasycznej klasie AB i zostały zbudowane na bazie elementów dyskretnych.

Odsłuch

Cena zobowiązuje, ale faktycznie Oppo HA-2 okazuje się samotnym liderem tego testu. Imponuje znakomitym rysowaniem całości brzmienia. Jest ono niemal idealnie zrównoważone i dopieszczone, a jednocześnie zaskakująco żywe i emocjonujące.

Dynamika nie ma problemów, czuje się wręcz podniesioną temperaturę i wyjątkową energetyczność, a przecież nie stoi za tym podbarwienie ani wyostrzenie, a tym bardziej uproszczenie. Owszem, wysokie tony nie stronią od wyrazistości, jednak są przejrzyste i zróżnicowane.

Przetwornik cyfrowo-analogowy Oppo HA-2.

Przetwornik cyfrowo-analogowy Oppo HA-2.

Średnica jest bliska i naturalistyczna, bogata i barwna, bez wpadania w miękkość i ocieplenie. Jedynie bas mógłby wykazywać się większym zaangażowaniem. Nie jest słaby czy niepoprawny, tylko skonfrontowany z wyrafinowaniem pozostałych partii nie osiąga aż takich szczytów.

Jest krótki i zdyscyplinowany, jednak dołożyłbym mu trochę masy. Co prawda mamy do dyspozycji przełącznik regulujący poziom najniższych tonów, ale, moim zdaniem, pracuje on zbyt radykalnie. Przydałoby się wypracowanie czegoś pomiędzy dwoma dostępnymi pozycjami, co wpisywałoby się w całościowy kunszt Oppo HA-2.

Radosław Łabanowski

Podstawowe dane

  • 1 800 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Luksusowe połączenie metalowej obudowy i skóry, wewnątrz wyborny przetwornik ESS z rodziny Sabre oraz znakomite dyskretne układy analogowe.
  • Funkcjonalność: Wejścia cyfrowe i analogowe – te pierwsze przyjmują sygnały aż do 32/384 oraz DSD128, pliki HD można także przesyłać ze sprzętu przenośnego.
  • Brzmienie: Dokładne i żywe, nasycone i zróżnicowane.
IFI AUDIO Pro iDSD

IFI AUDIO
Pro iDSD

Cena: 12 990 zł

ROKSAN K3 DAC

ROKSAN
K3 DAC

Cena: 7 000 zł

PINK FAUN  DAC 3.32

PINK FAUN
DAC 3.32

Cena: 8 300 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

AUDIOLAB
M-DAC+

AUDIOLAB M-DAC+

Audiolaba spotkał los podobny do wielu europejskich, audiofilskich specjalistów - po wielu perypetiach jest własnością d...