DENON
AH-D7000

Denon jest w tym gronie jedyną firmą, której nie można zaliczyć do grupy "zasłużonych słuchawkowych specjalistów", o ile tytuł taki uznajemy za stosowny wobec producentów zajmujących się tym tematem nie tylko z sukcesami, ale i nie od wczoraj.

Nasza ocena
Wykonanie
Wzorzec klasycznej elegancji – lakierowany mahoń muszli, skóra poduszek, chromowane zawiasy, kabel obleczony tkaniną. Do salonu z kominkiem i grubymi kotarami.
Brzmienie
Soczyste, trochę ocieplone, jednocześnie bardzo przejrzyste z doskonałymi lokalizacjami. Bas mocny i konturowy, góra dźwięczna i zróżnicowana, średnica żywa i plastyczna, całe pasmo świetnie zintegrowane.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Według informacji dystrybutora, Denon wprowadził słuchawki do swojej oferty dopiero dwa lata temu. Być może jakieś mniej poważne produkty pojawiały się wcześniej, ale mało kto o nich słyszał i ich słuchał. Teraz mamy duży wybór – ponad dziesięć modeli – i co najbardziej zaskakujące, są wśród nich liczne propozycje z wyższej półki, a referencyjne Denon AH-D7000 okazują się droższe od najlepszych słuchawek występujacych obok "zasłużonych specjalistów". Są firmy oferujące jeszcze droższe wynalazki, jednak przelicytowanie AKG, Sennheisera i Audio Technica może wydawać się bezczelnością i uzurpacją...

Pewnie zaraz szydło wyjdzie z worka i okaże się, że był to tylko skok na kasę zamożnego klienta, który po zakupie drogich klocków Denona do stereo lub kina domowego jest gotów dokupić „do kompletu” najlepsze słuchawki tej samej firmy. Będziemy takiemu klientowi współczuć? Na biednego nie trafiło... Luksusowymi słuchawkami próbują nas od czasu do czasu mamić również inne duże firmy, ale z marnymi rezultatami, Częściej spotykamy więc tanie słuchawki japońskich potentatów. Warto jednak pamiętać o innym obliczu Denona, chociaż też nieznanym z większości sklepów – firma ta od lat produkuje wkładki gramofonowe, a wkładki i słuchawki to tematy pokrewne, co widać jeszcze lepiej w profilu AT.

Denon AH-D7000 – po prostu ekskluzywna...

Słuchawki Denon AH-D7000 prezentują się bardzo luksusowo i dystyngowanie, wyglądałyby idealnie na fotelu gabinetu rezydencji senatora, obok grubego cygara czy szklaneczki whisky, jako subtelny element dekoracji wnętrza. Wydaje się wręcz, że założone na głowę, nawet najmądrzejszą i najkształtniejszą, stracą na uroku, bo ich podstawowym zadaniem jest właśnie ozdabiać, a nie służyć. To wrażenie wywołuje przede wszystkim wykonanie muszli – w lakierowanym drewnie (mahoniowym) – ale wszystkie pozostałe elementy konstrukcji też stają na wysokości zadania, by nie popsuć efektu.

Satynowane części aluminiowe, gdzieniegdzie na detalach błyszczy się chromowanie, lecz nie ma go zbyt wiele, elegancja nie zostaje nadwyrężona nadmiarem ozdobników, chociaż złoty napis Denon na każdej z muszli nie jest zbyt dyskretny. Na swoim DJ-owskim gramofonie mam logo Denona wypisane wołami na każdym boku i jakoś się do tego przyzwyczaiłem. Właściciel Denon AH-D7000 będzie musiał przyzwyczaić się do czegoś innego – o ile przeczyta ten test lub sam dojrzy ten drobiazg.

...wygodna "chińszczyzna"

Otóż w zagłębieniu jednego z aluminiowych elementów znajduje się malutki napis "Made in China". Wspominam o tym nie tylko dlatego, że płacą mi za wierszówkę, nie dla czczej pisaniny ani nie po to, by się nad tym pastwić. Przeciwnie – oto pod każdym względem najlepsze słuchawki testu, którym nie można absolutnie nic zarzucić ani w kwestii wykonania, ani wygody, ani brzmienia, są "chińszczyzną", na którą trzeba dzisiaj patrzeć również przez pryzmat takich produktów, czy to się nam podoba, czy nie.

Muszle i pałąk Denonów AH-D7000 wykończono delikatną skórą. Chociaż muszle są na zewnątrz okrągłe, to poduszka obejmująca ucho ma od wewnątrz obrys owalny, dopasowany do kształtu ucha. Na pałąku nie ma dużo materiału wyściełającego, ale zupełnie wystarczy, aby jego dotyk był miękki. To bardzo wygodne słuchawki, co najwyraźniej zawdzięczają (a w zasadzie zawdzięcza użytkownik) starannemu dopracowaniu wielu elementów i zaprojektowaniu zaawansowanego, a jednocześnie optymalnego systemu regulacji. Ręcznie ustawiamy wysunięcie pałąka, czyli dostosowanie do wielkości głowy; muszle, jak w większości słuchawek, ustawiają się same (działa tu układ dwóch wzajemnie prostopadłych zawiasów, pozwalających ustawić muszlę dowolnej pozycji – oczywiście w wymaganym zakresie).

Odsłuch

Denony AH-D7000 leżą najwygodniej i to nawet przy niedokładnym wyregulowaniu pałąka – mogą być trochę wyżej, mogą być trochę niżej, a wcale nie będziemy odczuwać, że są "za wysoko" lub "za nisko". Są tak miłe, że można odnaleźć przyjemność ich noszenia nawet bez słuchania... może trochę przesadzam, ale tylko trochę. Co więcej, mimo że są to słuchawki zamknięte, które ze swojej natury powinny zmęczyć ucho szybciej niż otwarte, to po półgodzinnej sesji (tyle poświęciłem na każą parę) nie odczuwałem najmniejszego dyskomfortu. Ergonomiczne mistrzostwo świata, a przecież wcale na takie nie wyglądają. Połączenie luksusowego wyglądu i praktycznej wygody zasługuje na wielkie brawa, a gdy dodamy do tego brzmienie - pora na owację na stojąco.

Gęstość, soczystość i dźwięczność idzie w parze z wysoką precyzją, lecz nie męczącą, suchą czy metaliczną hiperszczegółowością. Detale są wplecione w tkankę, w zasadzie nie ma sensu dzielić muzycznej substancji na "dźwięki podstawowe", harmoniczne itp. – wszystko jest w idealnej harmonii i symbiozie, tworzy brzmienie bardzo naturalne, homogeniczne, bogate i pełne życia. Jest też piękny porządek przestrzenny, separacja, lokalizacje - i znowu bez żadnej sztuczności, bez ostrości, z plastycznością i "cielesnością". Do końca prób nie byłem w stanie sformułować żadnego poważnego zarzutu. Jedyna wątpliwość to taka, że o ile AKG K701 mają basu trochę za mało, to AH-D7000 mają go może ciut za dużo. Ale jakże wspaniale go prezentują!

Jest nie tylko masa, lecz także niska wibracja i dokładność konturów, atak i zatrzymanie akcji. Mają wigor i ciepło, angażują się w każdy rodzaj muzyki. Denony AH-D7000 kosztują cztery tysie, jednak za 2500 zł można sobie sprawić AH-D5000, a za jedyne 1300 zł - AH-D2000. Pod względem parametrów - identyczne, a pod względem konstrukcji różnią się (tyle, ile widać z zewnątrz) tylko brakiem lakierowania zewnętrznych okładzin muszli, wykonanych również z drewna (w przypadku "5000") lub muszlami z tworzywa ("2000").

Zapowiadało się to na tyle obiecująco, że postanowiłem rzecz sprawdzić i porównać wszystkie trzy modele na własnej głowie; nie z czystej ciekawości i nie z redaktorskiego zaangażowania, ale dlatego, że zapragnąłem posiąść takie brzmienie jak z AHD7000  ub choćby bardzo podobne, ale za możliwie najniższą cenę... Jaki był wynik tego sprawdzianu - nawet nie zdradzę, bo byłoby to politycznie bardzo
niepoprawne.

Parametry
DENON AH-D7000
Produkowany Tak
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 370
Impedancja (Ω) 25
Pasmo przenoszenia (Hz) 5-45 000
Ergonomia Wybitna ergonomia - przylegają dokładnie, ale ani trochę zbyt mocno; dopasowują się do głowy natychmiast i bezbłędnie.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
DENON testy
PIONEER UDP-LX800
UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z nielicznych "ambitnych" źródeł Ultra HD Blu-ray, więc Pioneer nie ma w tym zakresie wielkiej konkurencji. Dla tańszego modelu UDP-LX500 rywal jest właściwie jeden - Cambridge Audio CXUHD - ale topowy UDP-LX800 to już samotny lider. To prestiż, ale i wyzwanie. Umiejętność czytania płyt UHD BD nie jest może czymś nadzwyczajnym, lecz tutaj chodzi o coś więcej - o topowe źródło A/V, a więc również o odtwarzacz muzyki, który spełni wymagania audiofilów. Taka uniwersalność jest od zawsze pożądana, chociaż trudna do osiągnięcia. Po płytach SACD i DVD-Audio przyszedł czas na wydawnictwa muzyczne Blu-ray audio (również z mixami 5.1). Dla tych, którzy chcieliby mieć dobre źródło i na taką okazję, UDP-LX800 wydaje się idealnym rozwiązaniem.

OPPO UDP-205
UDP-205

Pomijając początkowe perypetie związane z rywalizacją formatów HD DVD i Blu-ray, ten drugi, zwycięski, jest z nami już od dekady. Nie zdobył on jednak tak mocnej, wręcz monopolistycznej pozycji, jak w swoim czasie DVD. Pomysłem na jego rewitalizację jest "ucieczka do przodu", która de facto oznacza wprowadzenie kolejnego standardu - Ultra HD Blu-ray.

PIONEER BDP-LX88
BDP-LX88

BDP-LX88 wyposażony jest w dwa fi zyczne wyjścia HDMI, oznaczone jako Main oraz Sub. Wraz z rozbudowanymi możliwościami konfiguracji i dystrybucji sygnałów tworzą one ciekawe narzędzie pozwalające na zoptymalizowanie pracy całego systemu.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu