DENON AH-D2000

DENON AH-D2000

Wprawdzie Denon nie stał się potentatem słuchawkowym, ale jak na firmę o szerokim profilu, a nie o słuchawkowej specjalizacji, ma w tej mierze bardzo dużo do zaproponowania. Warto zwrócić uwagę na obecny kształt oferty Denona - oprócz dość klasycznego podziału pod względem typu słuchawek (douszne, nauszne) oraz wyróżnienia systemów z redukcją szumu, firma wprowadziła niedawno sekcję modeli dla iPodów i iPhone’ów. Duże słuchawki nauszne do sprzętu Hi-Fi ulokowano w dwóch podgrupach, a kluczem była jakość i cena. Model AH-D2000 otwiera prestiżową linię audiofilską.

Linia ta została wprowadzona mniej więcej cztery lata temu, więc wedle kryteriów sprzętu wielokanałowego byłaby już przeżytkiem, ale na tle choćby produkowanego od kilkunastu lat Sennheisera HD600… wciąż pachnie nowością. Podobnie jak inne konstrukcje (nauszne) Denona, również Denon AH-D2000 jest modelem zamkniętym, co oznacza skuteczną izolację od zewnętrznych hałasów oraz spokój dla osób z najbliższego otoczenia.

Muszle wykonano z wysokiej jakości tworzywa w grafitowym kolorze. Denon nie ma krzykliwych napisów ani symboli. Rama, na której zamocowano przetworniki, jest metalowa - podobnie jak elementy regulacji i konstrukcja pałąka. Na części stykające się z głową, założono miękką skórę. Moduł regulacyjny klasycznego typu wsuń-wysuń działa tutaj bardzo precyzyjnie, co jest zasługą dodatkowego mechanizmu zapadkowego, dzięki któremu słuchawki nauszne nie mają tendencji do zsuwania się z głowy.

Poduszeczki w Denonach AH-D2000 są miłe w dotyku, dość grube, wykończone skórą, mają asymetryczny kształt - są wyraźnie grubsze w części przylegającej do tyłu głowy; ustawia to promieniowanie przetworników, pooprawia komfort noszenia, a także w sposób jednoznaczny określa sposób prawidłowego zakładania. Sposobem wyprowadzenia kabla sygnałowego, stosowanym niemal powszechnie w nowoczesnych słuchawkach, jest wybór jednej z muszli i wewnętrzne okablowanie (przez pałąk).

W słuchawkach Denon AH-D2000 wygląda to bardziej tradycyjnie - przewody prowadzą niezależnie do każdej muszli; dzięki temu mają taką samą długość dla każdego kanału, problem nie wydaje się mieć jednak większej wagi ani pod względem elektrycznym, ani wygody. Według danych z instrukcji, słuchawki są dość ciężkie (350 g), czego jednak wcale nie czuć na głowie. Kable pokryto efektowną materiałową plecionką, spotykaną w znacznie droższych modelach. Odcinek o długości 3 m zakończony jest złoconym wtykiem mini-jack, w komplecie dostajemy przejściówkę na 6,3 mm. Warto zwrócić uwagę na bardzo niską impedancję 25 omów.

Odsłuch

Jedną z głównych zalet słuchawek Denon AH-D2000 jest bas, który przekona do siebie chyba wszystkich, którzy lubią pełne, soczyste brzmienie tego zakresu. Nie bije on rekordu Pioneera ani nie jest tak szybki jak z Audio- Techniki, jednak jako całość spisuje się bardzo uniwersalnie. Gra nisko i wyraźnie, różnicuje poszczególne dźwięki w stopniu co najmniej dobrym, a przede wszystkim nadaje im naturalną plastyczność. Potrafi zejść ze sceny, nie snuje się zbyt długo, ale też nie każe na siebie długo czekać – jest żywy i aktywny, dobrze podbudowuje całe brzmienie.

Średnica osiąga dobrą analityczność, lecz przede wszystkim prezentuje przyjemną naturalność i kulturę, płynnie przechodząc zarówno w zakres basu, jak i góry. Nieco mocnej akcentowany jest "niższy środek", co nawet wzmacnia wrażenie koherencji, mimo że dźwięk nie jest tak bezpośredni jak ze słuchawek AKG czy Audio-Techniki.

Denon brzmi cieplej, bardziej miękko, z głębią, której słuchawkom często brakuje. Krzykliwość jest dla Denona elementem zupełnie obcym. W ogólnym bilansie słuchawki brzmią dość spokojnie, w sposób dystyngowany i przemyślany, ale nie anemiczny. Możliwość wygenerowania ostrzejszych nut tkwi tylko w nagraniu - same Denony AH-D2000 trzymają nerwy na wodzy.

 

DENON AH-D2000

  • Produkowany Tak
  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 360
  • Impedancja (Ω)* 25
  • Ergonomia Po wzięciu do ręki wydają się ciężkie, ale po założeniu na głowę procentuje stabilność i idealne przyleganie.
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 1 500 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Solidna, dość masywna konstrukcja zamknięta, ładne wykonanie szczegółu.
  • Brzmienie: Soczyste, plastyczne, spójne, z pięknie rozbudowanym basem i nasyconym środkiem pasma.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
FOCAL Listen

FOCAL
Listen

Focal zaangażował się w projektowanie słuchawek już kilka lat temu, odnosząc natychmiastowy sukces po wypuszczeniu model...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio