DENON
AH-D2000

Wprawdzie Denon nie stał się potentatem słuchawkowym, ale jak na firmę o szerokim profilu, a nie o słuchawkowej specjalizacji, ma w tej mierze bardzo dużo do zaproponowania. Warto zwrócić uwagę na obecny kształt oferty Denona - oprócz dość klasycznego podziału pod względem typu słuchawek (douszne, nauszne) oraz wyróżnienia systemów z redukcją szumu, firma wprowadziła niedawno sekcję modeli dla iPodów i iPhone’ów. Duże słuchawki nauszne do sprzętu Hi-Fi ulokowano w dwóch podgrupach, a kluczem była jakość i cena. Model AH-D2000 otwiera prestiżową linię audiofilską.

Nasza ocena
Wykonanie
Solidna, dość masywna konstrukcja zamknięta, ładne wykonanie szczegółu.
Brzmienie
Soczyste, plastyczne, spójne, z pięknie rozbudowanym basem i nasyconym środkiem pasma.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Linia ta została wprowadzona mniej więcej cztery lata temu, więc wedle kryteriów sprzętu wielokanałowego byłaby już przeżytkiem, ale na tle choćby produkowanego od kilkunastu lat Sennheisera HD600… wciąż pachnie nowością. Podobnie jak inne konstrukcje (nauszne) Denona, również Denon AH-D2000 jest modelem zamkniętym, co oznacza skuteczną izolację od zewnętrznych hałasów oraz spokój dla osób z najbliższego otoczenia.

Muszle wykonano z wysokiej jakości tworzywa w grafitowym kolorze. Denon nie ma krzykliwych napisów ani symboli. Rama, na której zamocowano przetworniki, jest metalowa - podobnie jak elementy regulacji i konstrukcja pałąka. Na części stykające się z głową, założono miękką skórę. Moduł regulacyjny klasycznego typu wsuń-wysuń działa tutaj bardzo precyzyjnie, co jest zasługą dodatkowego mechanizmu zapadkowego, dzięki któremu słuchawki nauszne nie mają tendencji do zsuwania się z głowy.

Poduszeczki w Denonach AH-D2000 są miłe w dotyku, dość grube, wykończone skórą, mają asymetryczny kształt - są wyraźnie grubsze w części przylegającej do tyłu głowy; ustawia to promieniowanie przetworników, pooprawia komfort noszenia, a także w sposób jednoznaczny określa sposób prawidłowego zakładania. Sposobem wyprowadzenia kabla sygnałowego, stosowanym niemal powszechnie w nowoczesnych słuchawkach, jest wybór jednej z muszli i wewnętrzne okablowanie (przez pałąk).

W słuchawkach Denon AH-D2000 wygląda to bardziej tradycyjnie - przewody prowadzą niezależnie do każdej muszli; dzięki temu mają taką samą długość dla każdego kanału, problem nie wydaje się mieć jednak większej wagi ani pod względem elektrycznym, ani wygody. Według danych z instrukcji, słuchawki są dość ciężkie (350 g), czego jednak wcale nie czuć na głowie. Kable pokryto efektowną materiałową plecionką, spotykaną w znacznie droższych modelach. Odcinek o długości 3 m zakończony jest złoconym wtykiem mini-jack, w komplecie dostajemy przejściówkę na 6,3 mm. Warto zwrócić uwagę na bardzo niską impedancję 25 omów.

Odsłuch

Jedną z głównych zalet słuchawek Denon AH-D2000 jest bas, który przekona do siebie chyba wszystkich, którzy lubią pełne, soczyste brzmienie tego zakresu. Nie bije on rekordu Pioneera ani nie jest tak szybki jak z Audio- Techniki, jednak jako całość spisuje się bardzo uniwersalnie. Gra nisko i wyraźnie, różnicuje poszczególne dźwięki w stopniu co najmniej dobrym, a przede wszystkim nadaje im naturalną plastyczność. Potrafi zejść ze sceny, nie snuje się zbyt długo, ale też nie każe na siebie długo czekać – jest żywy i aktywny, dobrze podbudowuje całe brzmienie.

Średnica osiąga dobrą analityczność, lecz przede wszystkim prezentuje przyjemną naturalność i kulturę, płynnie przechodząc zarówno w zakres basu, jak i góry. Nieco mocnej akcentowany jest "niższy środek", co nawet wzmacnia wrażenie koherencji, mimo że dźwięk nie jest tak bezpośredni jak ze słuchawek AKG czy Audio-Techniki.

Denon brzmi cieplej, bardziej miękko, z głębią, której słuchawkom często brakuje. Krzykliwość jest dla Denona elementem zupełnie obcym. W ogólnym bilansie słuchawki brzmią dość spokojnie, w sposób dystyngowany i przemyślany, ale nie anemiczny. Możliwość wygenerowania ostrzejszych nut tkwi tylko w nagraniu - same Denony AH-D2000 trzymają nerwy na wodzy.

 

Parametry
DENON AH-D2000
Produkowany Tak
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 360
Impedancja (Ω) 25
Ergonomia Po wzięciu do ręki wydają się ciężkie, ale po założeniu na głowę procentuje stabilność i idealne przyleganie.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
DENON testy
Signa S1
POLK AUDIO
Signa S1
Soundbary

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielokanałowe systemy głośnikowe i zestawy "z jednego pudełka" i - co ważniejsze - dalej utrwalają swoją pozycję, gdyż przemawiają do klientów wieloma racjonalnymi argumentami i zaletami, a nie płyną tylko na fali sezonowej mody. Rozstawianie pięciu czy siedmiu głośników jest dla wielu amatorów kinodomowych emocji zadaniem, z różnych powodów, bardzo niewdzięcznym, a położenie grającej "belki" pod telewizorem - "ciastkiem z kremem".

YSP-2700
YAMAHA
YSP-2700
Soundbary

Yamaha przekonywała do soundbarów już wtedy, gdy cały świat tkwił w okowach niskobudżetowych systemów wielokanałowych. Może się dzisiaj tym chwalić, ale sama całego tortu nie zje, a konkurencja zmusza do nieustannego wysiłku, aby w ogóle zostać dostrzeżonym. Klientów niewiele obchodzą minione zasługi.

POLK AUDIO SB1
SB1

Soundbar jest ściśle związany z telewizorem. Kto produkuje telewizory, musi dzisiaj mieć w ofercie soundbary, ale ma też większe szanse na ich sprzedaż - zakup sprzętu od jednego producenta jest racjonalnym posunięciem z punktu widzenia estetyki i kompatybilności. Specjaliści głośnikowi muszą się "przebijać", i chociaż ich atutem jest to, co najważniejsze - brzmienie - wcale nie jest im łatwo przekonać klienta, który często w ogóle nie zna takich marek, jak Polk Audio.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu