YAMAHA Pro 300

YAMAHA
Pro 300

Słuchawki

Późno, ale z rozmachem, Yamaha wchodzi w słuchawkowy interes. Modele z nowej serii Pro wyglądają znakomicie, bardzo nowocześnie, nie mieszcząc się w utartych kanonach.

Wąski pałąk płynnie przechodzi w dolną część i sięga aż za uszy, do których przylegają zamknięte we własnych miniobudowach przetworniki, dociśnięte z zewnątrz pałąkiem. Nie widać więc w ogóle klasycznych, okrągłych muszli, a tylko lekko zaokrąglone zakończenia monolitycznej opaski.

Całość wydaje się sztywna, lecz po przełamaniu strachu, że coś uszkodzimy, okazuje się, że jest dostatecznie elastyczna. Nad muszlami pałąk ma zintegrowany mechanizm zawiasów, umożliwiający składanie słuchawek do transportu. Mocne, wyczuwalne "kliki" dają pewność zatrzaśnięcia w wybranej pozycji, choć trzeba ten mechanizm poznać i nauczyć się go obsługiwać; pasowanie elementów jest na tyle ciasne, że patrząc na zdjęcia w katalogu i same słuchawki, dość długo się zastanawiałem, czy to rzeczywiście możliwe, aby ten model w bezinwazyjny i "odwracalny" sposób "połamać".

Muszle słuchawek Yamaha Pro 300 są wyłożone skóropodobnym materiałem, sposób kontaktu z uszami skłania do zakwalifikowania ich do grona modeli nausznych, a nie wokółusznych. Plastik dość mocno nas "spina", chociaż to nie sam nacisk, a połączenie silnego przylegania z konstrukcją zamkniętą może powodować lekki wzrost temperatury. Taka jest jednak cena skutecznej izolacji od zewnętrznych źródeł hałasu, a w tym względzie Yamaha radzi sobie znakomicie.

Yamaha Pro 300 potrafią cieszyć detalami – jednym z nich jest kabel. Wydawałoby się, że nie ma on większego znaczenia, a jednak… W Pro 300 kabel (długość 1,2 m) jest montowany na stałe, ale płaski, co już jest czymś wyjątkowym. Producent tłumaczy, że przewód jest odporny na skręcanie i plątanie, a dzięki wielowarstwowej konstrukcji nie przenosi na słuchawki niepożądanych, przypadkowych dźwięków towarzyszących dotknięciu kabla. Zakończony jest kątową wtyczką 3,5 mm, w komplecie znajdziemy także adapter na standard 6,3 mm.

Skromny i elegancki jest także zespolony z kablem pilot zdalnego sterowania, przystosowany do obsługi sprzętu przenośnego Apple. Możemy dzięki niemu wyzwalać podstawowe funkcje, regulować głośność, zatrzymywać i wznawiać odtwarzanie, przeskakiwać do kolejnego lub poprzedniego utworu. W przypadku sprzętu Apple pilot pełni także rolę zestawu głośnomówiącego, pozwala odbierać połączenia. Przetworniki mają 40-mm średnicę, impedancja wynosi 53 omy.

Słuchawki Yamaha Pro 300 kupimy w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej lub niebieskiej, nawiązującej do sportowych motocykli Yamahy.

Odsłuch

Wiele cech tych słuchawek - styl, impedancja, pilot, krótki kabel... wskazuje na to, że jest to produkt adresowany raczej do młodszej "widowni", która chce mieć Pro 300 zawsze przy sobie, nie tylko w domu, ale także poza nim. Rodzi to od razu podejrzenia, czy producent nie poszedł w kierunku utartych wyobrażeń o potrzebach młodzieży - jakoby żądnej dobrego basu, czyli basiora. Yamaha ma jednak nieco inne podejście do tego tematu.

Nie można powiedzieć, że basu jest tu za mało, ale nie on sam tworzy klimat tego brzmienia – bo jednak ma ono swoją specyfikę. Jest dość gęste, czasami nawet mroczne, głębokie, lecz efekt potęgi jest tu uzyskiwany w szerokim zakresie nisko-średniotonowym. Góra pasma dodaje tyle, ile potrzeba, na pierwszy plan nie wyskakuje, oszczędza nam przykrości związanych zarówno z ewentualnym zabrudzeniem, jak i eksponowaniem sybilantów.

Słuchawki Yamaha Pro 300 nie są jednak generalnie delikatne – mają brzmienie zdecydowane, nasycone, dynamiczne. Nie są narzędziem do analizy błędów realizatorskich, całkiem dobrze asymilują słabsze nagrania, głównie te suche i podmetalizowane, dając im więcej "ciała", a odbierając ostrość. Wobec różnorodności nagrań, jakie trafiają obecnie do sprzętu przenośnego, to koncepcja słuszna.

Parametry

YAMAHA Pro 300

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Nauszne
 • Masa 220
 • Impedancja (Ω)* 53
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
 • Ergonomia Mimo że niewielkie, będą dobrze izolować od zewnętrznych źródeł hałasu. Krótki kabel (1,2 m), dedykowany raczej urządzeniom przenośnym.
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 1 000 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Wyjątkowo lekkie (200 g) słuchawki o bardzo nowoczesnym wyglądzie i doskonałym wykonaniu. Oryginalny mechanizm regulacji i składania.
 • Brzmienie: Mocne, gęste, obszerne
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...