YAMAHA HPH-PRO400

YAMAHA
HPH-PRO400

Słuchawki

Yamaha to zasadniczo firma japońska, więc pierwsze, co mnie zastanowiło, gdy wyjąłem nowe "400-tki" z pudełka, to ich amerykański wygląd - taki koncept szerokiego, łamanego pałąka już kilkakrotnie pokazywaliśmy właśnie na przykładzie produktów zza oceanu.

Odpowiedź znalazła się dość szybko już na samym pudełku - projekt powstał w Kalifornii, opracowanie techniczne w Japonii (a produkcję zorganizowano w Chinach). Tu mała dygresja - poza Phiatonami z Korei i NAD-ami (na których w ogóle nie podano kraju pochodzenia), wszystkie testowane słuchawki zostały wyprodukowane oficjalnie w Chinach.

Yamaha Pro400 otrzymujemy w opakowaniu, które pod względem solidności wykonania przelicytowało wszystkie inne w tym teście. Wewnątrz masywnego - niczym sarkofag - i elektryzującego swoją elegancką prostotą pudełka dostajemy: dwa przewody - krótki (1,2 m) z mikrofonem i sterowaniem do iPhone’a oraz długi (3 m) do prac domowych. Być może właśnie długi kabel staje się wyznacznikiem statusu profesjonalnego. Obydwa płaskie, nieplączące się, z końcówkami 3,5 mm.

Krótszy ma ponadto jeden wtyk kątowy, żeby lepiej się układał wzdłuż obudowy smartfona. Jest też przejściówka na 6,3 mm, eleganckie sztywne etui z karabińczykiem i uchwytem do noszenia (rzadkość wśród pokrowców) i na koniec ciekawostki - dwie naklejki z firmowym logo, delikatna niczym jedwab ściereczka do pucowania błyszczących powierzchni (czyli całych słuchawek) i instrukcja obsługi w 14 językach, wydrukowana niczym dzieło sztuki typograficzne.

Test czas zacząć - od razu czuć, że słuchawki Yamaha Pro400 zdecydowanie przylegają do głowy, ale mieszczą wewnątrz padów całe uszy, więc małżowiny nie są uciskane. Dzięki takiemu dociskowi i pozycji bardzo dobrze izolują. Wracając jeszcze do budowy - muszle znajdują się jak gdyby wewnątrz deklowatych tworów z logo firmy, które tworzą dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne - jeśli będzie nam coś spadało na głowę, to raczej się odbije lub ześlizgnie jak od kasku motocyklowego (na motocyklach Yamaha też się zna). Zawiasy umożliwiają złożenie tych wielkich słuchawek do kształtu relatywnie niewielkiego rogala.

Odsłuch

Warto posłuchać czegoś np. z kotłami, by zrozumieć, jak efektownie można odtworzyć ich dźwięk, nie przekraczając granicy dobrego smaku. Słucham teraz najnowszej płyty tria Możdżer, Danielsson & Fresco pt. "Polska" i delektuję się wszystkimi jazzowymi smaczkami.

Dla kontrastu odpalam świeżo zremasterowaną płytę Mike`a Oldfielda z 1983 roku "Crises" - rozdzielczość jest wspaniała, można dosłownie policzyć tracki z osobnymi instrumentami, a jednocześnie pozostaje to nadal spójny przekaz, a nie laboratorium - gdy wszedł wokal Rogera Chapmana w "Shadow on the Wall", dosłownie ciary przeszły mnie wszędzie.

Idąc za ciosem, Eric Clapton ze zremasterowanej płyty "Unplugged", którą znam jak własną kieszeń - po usłyszeniu garści niezauważonych wcześniej dźwięków nabrałem pewności, że to PRO w nazwie jednak nie dotyczy długości kabelka. Warto pomyśleć o lepszym źródle niż telefon, choć i z telefonem Yamaha Pro400 sobie poradzą. Dynamiczne, analityczne, pełne pasji.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

YAMAHA HPH-PRO400

  • Produkowany Tak
  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Masa 289
  • Impedancja (Ω)* 23
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 20–20 000
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

  • 1 300 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Bardzo eleganckie i wysmakowane, wielkie znaki firmy doskonale pasują do muszli. Nowoczesny, gumopodobny materiał na pałąku.
  • Brzmienie: Supersolidny, a jednocześnie nieprzewalony bas. Żywe i detaliczne, dynamiczne niczym sportowy motocykl.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...