KOSS
QZ/900

Kiedy w latach 80. ubiegłego wieku kupiłem sobie przenośne słuchawki Porta Pro, nie przypuszczałem w najśmielszych oczekiwaniach, że model ten przeżyje ze mną koniec świata w 2012 i będzie grał nadal... Oczywiście po tamtym nabytku śladu już nie ma - rozsypały się ze starości, ale dzięki dożywotniej gwarancji reanimuję je co kilka lat, wymieniając na nowe. QZ/900 mają w papierach gwarancyjnych podobny zapis - pomyślcie o tym...

Nasza ocena

Wykonanie
Klasyczna, bezpretensjonalna konstrukcja. „W razie czego” mamy dozgonną gwarancję.
Brzmienie
Ładny bas i środek, góra wycofana. Nienatarczywe, "towarzyszące".
Artykuł pochodzi z Audio

Koss na robieniu słuchawek wyposażonych w reduktory szumów, można by rzec, zjadł zęby - swój pierwszy Noice Cancelling wprowadził na rynek już 1993 roku, w modelu Koss QZ/1000. Instrukcja obsługi ANC do aktualnego modelu jest tak zabawnie krótka, że pozwolę sobie przetłumaczyć ją w całości:

1. Aktywne Tłumienie Hałasów (ANC) można włączyć lub wyłączyć przełącznikiem On/ Off znajdującym się w dolnej części lewej muszli.
2. Przyjemność ze słuchania można czerpać "z" lub "bez" włączonego ANC.
3. Odepnij QZ/900 od odtwarzacza, by czerpać radość z ANC bez przewodu (upewnij się, że przełącznik jest włączony).

I to by było na tyle. Jeszcze tylko skrótowo o wymianie baterii i koniec instrukcji. Bez dziwacznych ostrzeżeń, żeby słuchawek nie prać, albo o dzieciach, które mogą je połknąć.

Od razu powiem, że przez dobrą chwilę próbowałem wymyślić, jak się dostać do owej baterii i okazało się, że potrzebna jest do tego brutalna siła - "wyrywa się" prawego pada z 8 zaczepów. Pytanie, ile razy można bezkarnie powtarzać tę czynność, zanim coś się urwie - nie znalazło to odpowiedzi w moim teście.

W komplecie ze słuchawkami Koss QZ/1000 dostajemy przyjemne sztywne etui i przewód zasilający z analogowym potencjometrem w miejscu, gdzie bywa montowany mikrofon. Potencjometr pozwala na płynną regulację, jednak nie schodzi do zera, żeby nie pomylić tego stanu z zatrzymaniem odtwarzania.

Po przesiadce z Denonów potrzebowałem chwilę na zaadaptowanie się do nowych reguł gry - uszy wewnątrz nauszników, zdecydowany docisk średnio twardych gąbek do głowy, no i kabel plączący się pod ręką - na szczęście odporny na szuranie.

ANC działa jak marzenie - warkot samolotu zamienia w nietoksyczny szum, uczucie "klaustrofobii" też stosunkowo niewielkie, co jest o tyle ważne, że wyłączenie ANC (a konkretnie wewnętrznego wzmacniacza) wpływa degradująco na dźwięk, mocno go przyciemniając.Na przewodzie widać wielki potencjometr jak włącznik do lampki nocnej - bardzo wygodny.

Na przewodzie widać wielki potencjometr jak włącznik do lampki nocnej - bardzo wygodny.

Odsłuch

Słuchając kolejnego już modelu z ANC, doszedłem do wniosku, że przykładanie tu znanych reguł ze świata zwykłych słuchawek jest nieco nie na miejscu, bo ileż razy można pisać "jak na słuchawki z ANC jest tak czy siak".

Prawda jest jednak taka, że te słuchawki generalnie grają inaczej. Podobnie jak Denon, Koss QZ/1000 demonstrują ładny bas (kontrabas - palce lizać) i łagodny środek, a góra pasma jest gdzieś, chociaż niekoniecznie w słuchawkach...

Słucham sobie mojego najukochańszego nagrania Ane Brun "The Treehouse Song" i gdyby było więcej smyków i talerzy, byłbym w siódmym niebie, a tak jestem w piątym. Jeśli jednak uznamy stłumienie góry i lekki szum za stan normalny, to słuchawki Koss QZ/1000 grają, jak trzeba.

Majstrowanie przy muszlach (pukanie lub odrywanie ich od uszu) wywołuje delikatne popiskiwania podobne do myszy. Można więc sobie postukać, żeby usłyszeć trochę więcej wysokich tonów...

Słuchawki Koss QZ/1000 mogą być przydatne do innych zadań niż słuchanie muzyki - po prostu odpinamy kabel i już mamy na głowie świetnie tłumiące nauszniki (pasywne + aktywne). Bierzemy piłę spalinową albo kosiarkę do ręki i ochoczo ruszamy do prac ogrodowych.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

KOSS QZ/900
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Impedancja (Ω) 32
Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
Ergonomia Solidnie przylegają do głowy, choć nie każde uszy zmieszczą się bez pewnego wysiłku. Bardzo skuteczne tłumienie zakłóceń niskotonowych.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu