DENON
DSD500 Cocoon Home

Denon wypuścił na rynek dwa wizualnie podobne produkty: przenośnego Cocoona Portable i większego Cocoona Home. Urządzenie jest średnich rozmiarów, lecz ma znaczącą masę (5,4 kg) i jest przemiłe w dotyku, gdy przesuwamy dłonią po rubensowskich kształtach tylnej części obudowy.

Nasza ocena

Wykonanie
Zmysłowy projekt i bardzo staranne wykonanie, z dbałością o takie szczegóły, jak guma wewnątrz docka, żeby się iPad nie zarysował. Wersje czarna i biała.
Funkcjonalność
Rozbudowana aplikacja (iOS i Android) zamienia ekran smartfona w superpilot, możliwe granie plików z serwerów NAS. Brak Bluetooth zastępuje streaming po Wi-Fi.
Brzmienie
Bezpośrednie, bogate, angażujące
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Czarny owal w centralnej części frontu to wyświetlacz i zarazem wysuwająca się (po naciśnięciu) stacja dokująca, która zmieści nawet iPada. Elastycznie zamocowany wtyk zmniejsza ryzyko przypadkowego uszkodzenia gniazda podczas dokowania.

Ekran OLED pokazuje nazwy odtwarzanych utworów, a jego specjalnie zaprojektowana czcionka zwiększa dodatkowo czytelność i tak bardzo kontrastowego wyświetlacza. Gdy nic się nie dzieje, wyświetla się zegar. W górnej, tylnej części obudowy, po włączeniu pojawiają się podświetlane i czułe na dotyk ikony sterujące podstawowymi funkcjami.

Gniazda

Prawdziwy potencjał tego urządzenia sygnalizują gniazda - port USB (do ładowania i przesyłania plików z urządzeń mobilnych), gniazdo LAN (Wi-Fi nie widać, ale też jest), mini-jack 3,5 mm oraz kilka przycisków, w tym stary, ale jary Loundness (wciąż podbija bas i wysokie, jak ktoś lubi) a także nowoczesny wyłącznik trybu stand-by, służący do oszczędzania energii.

Po włączeniu zasilania (przy podłączonej sieci internetowej kablem lub z wykorzystaniem routera bezprzewodowego) konfiguracja odbywa się automatycznie. W międzyczasie warto pobrać na naszego grajka darmową aplikację Denon Cocoon, umożliwiającą proste połączenie z siecią domową.

Posiadacze routerów z funkcją WPS (Wi-Fi Protected Setup) mają jeszcze prostsze życie - wystarczy naciśnięcie guziczka na routerze i na Cocoonie (i kilka sekund cierpliwości). Można się połączyć nawet z poziomu przeglądarki internetowej - miodzio.

Muzyka

Gdy już uruchomimy aplikację w iPodzie, odtworzymy ulubioną muzykę, urządzenie nie zmusza nas do fizycznego dokowania - Denona DSD500 Cocoon Homenie oczywiście wspiera AirPlay, a w związku z tym bezprzewodową transmisję z urządzeń Apple.

Co więcej, możemy również odtwarzać muzykę z urządzeń z Androidem i z Windows (streaming przez Wi-Fi lub LAN). Mamy również dostęp do 17 000 stacji iRadiowych z możliwością zwiększenia o kolejne 70 000 nadawców poprzez np. program TuneIn, a trzy z najbardziej ulubionych są zawsze dostępne z poziomu zdefiniowanych przez użytkownika ustawień (Preset).

Z predefiniowanymi stacjami jest o tyle wygodnie, że po ich zaprogramowaniu możemy je później włączać wprost z poziomu urządzenia i smartfon nie jest nam do tego potrzebny.

Funkcja NetLink nie dość, że ułatwia integrację z siecią domową, pozwala również stworzyć układ multiroom, czyli odtwarzanie w kilku strefach (potrzebnych jest oczywiście więcej urządzeń). Nie ma Bluetooth, ale jest możliwy streaming bezprzewodowy z Androida i sieciowy/bezprzewodowy z komputerów PC/ MAC oraz dysków NAS plików MP3/AAC/WMA/ WAV/FLAC.

Odsłuch

Dźwięk Denona DSD500 Cocoon Homenie jest schowany w żadnym kokonie. Dynamiczny, detaliczny, nasycony, dojrzały, raczej przykuwa uwagę niż relaksuje. Moc, zarówno głośników, jak i wzmacniaczy, jest na tyle wysoka i dobrze dobrana, że można słuchać naprawdę głośno.

Zrobiłem więc sobie frajdę i włączyłem Dire Straits "Telegraph Road", a nie lubię, jak tę płytę ("Love Over Gold") krzywdzi jakikolwiek sprzęt.

Mark Knopfler tylko troszkę chrypiał, ale uderzenia w perkusję były szybkie, czyste, zaś gitara – błyszcząca i wibrująca. Po odsłuchaniu Adele "Chasing Pavements", gdy podczas gęstego jak syrop klonowy refrenu instrumenty i artystka pozostawały klarowne, mogę z czystym sumieniem zarekomendować Denona DSD500 Cocoon Homenie jako bardzo uniwersalny system, oferujący zarówno wysoką jakość, jak i dużo dźwięku. Jeżeli czegoś takiego szukamy i Cocoon wpadnie nam w oko (i w planowany budżet), to "zastanawianie się" będzie raczej czystą formalnością.

Specyfikacja techniczna

DENON DSD500 Cocoon Home
Stacja dokująca dla iPoda Tak
Wejścia/wyjścia AUX / LAN
USB Tak
Bluetooth nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
DENON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu